Dávají návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí Klubu 29 zeptat pozvaného hosta na to, co je zajímá.

Konají se jednou za měsíc od 19 hodin. Série vědeckých kaváren v Pardubicích je součástí projektu Brána vědění otevřená II.

Od boha Eróta k řecké filozofii

Listopadového setkání se zúčastnil i Tomáš Hejduk, který působí na Katedře filozofie Filozofické fakulty Univerzity Pardubice.

Zabývá se starořeckou kulturou a filozofií, etikou, politickou filozofií a českým myšlenkovým odkazem. Mimo jiné je autorem knihy Od Eróta k filozofii. Tématu lásky věnoval i svou přednášku Starořecký Erós aneb Láska za časů Sókrata i dnes.

Na úvod přednášející přečetl úryvek z knihy, která uvažovala lásku čistě z evolučně-biologického pohledu.

Proti tomu názoru se však vymezil  tím, že svůj výklad založil v odkazu k bohu Erótu, popsanému ve starověkém Řecku. „Ale v mnoha ohledech aktuálnímu a živému i dnes," přesvědčoval posluchače Tomáš Hejduk.

Božský strážce neposkvrněné lásky

„Materiálem pro naše úvahy a představy o starořeckém pojetí lásky a Eróta jsou především tisíce fragmentů malované keramiky, na kterých je bůh zobrazován jako opeřenec poletující v nesexuálních scénách po boku milujícího. Dalším zdrojem jsou lyrické básně a epické spisy pocházející především z Athén. Nejpropracovanější koncepty pak nalezneme u Sókrata v Platónových dialozích," pokračoval host Klubu 29.

„Je třeba si uvědomit, že Erós, který je pro spokojený život jedince v podstatě nepostradatelný, je zároveň jejich největší hrozbou, démonem ukrývajícím se v pozadí jejich spořádaných životů, vždy znovu hrozícím propuknout až na úkor jejich prosperujícího života," zakončil Tomáš Hejduk.   (chp)