Občanská demokratická strana (ODS) bude už zítra vpodvečer hledat svého nového oblastního šéfa.

Alexandr Krejčíř už kandidovat nebude

Dosavadní předseda oblastní rady ODS Alexandr Krejčíř svůj post obhajovat nechce.
„Na tuto pozici zcela určitě rezignuji, což už jsem deklaroval na posledním sněmu a rozhodně na tom nehodlám nic měnit. Dal jsem své slovo a to také splním,“ konstatoval bývalý náměstek primátora, který je v současné době městským zastupitelem.

„Nyní mám zájem hlavně na tom, aby se pardubická ODS dala znovu dohromady,“ prohlásil Alexandr Krejčíř.
Ve hře o jeho místo je momentálně hned několik uchazečů a není vyloučeno, že se k nim přidá ještě někdo další.
Zatím zřejmě nejvíc emocí uvnitř strany vyvolala kandidatura výkonného ředitele společnosti eBrána.cz Jiřího Janků. Mladý manažer jedné z nejvýznamnějších tuzemských společností, která se zabývá tvorbou webových prezentací, byl v minulosti celorepublikovým místopředsedou Mladých konzervativců. Po pěti letech strávených v „přípravce“ ODS „přestoupil“ do „áčka“, konkrétně do rosického místního sdružení. Jeho šéfem byl kontroverzní starosta sedmého městského obvodu Milan Tichý.

„Když jsem se po absolvování vysoké škole rozhodl zůstat v Pardubicích, přišlo mi, že tu řada věcí není tak, jak by měla být. Člověk na to může buď jen nadávat, nebo se pokusit s tím něco dělat. Proto jsem vstoupil do rosického sdružení ,ódéesky’ a se mnou ještě zhruba dvacet mých kamarádů. Jsem rád, že Milan Tichý nás mladé, na rozdíl od některých jiných sdružení, přijal a dal nám příležitost – bez ohledu na to, jakou k tomu měl motivaci. Na druhou stranu nejsem žádný jeho pohůnek,“ pravil Jiří Janků.

„Po prohraných komunálních volbách jsem sám požádal Milana Tichého, aby odstoupil z pozice šéfa rosického sdružení ODS, které bylo do té doby z různých stran silně dehonestováno. Věděl jsem, že pokud by se tak nestalo, nemohli bychom dál normálně pracovat. Ve chvíli, kdy jsem se stal šéfem tohoto sdružení, jsem učinil revizi naší členské základny. Každého jsem se ptal, zda má dál chuť ODS pomáhat. Ze 102 členů jich ve finále zbylo 62. Nikoho jsem však odtud nevyhazoval. U těch, co odešli, to bylo čistě jejich dobrovolné rozhodnutí,“ dodal Janků.

Ten měl už dříve ambici reprezentovat Pardubice ve výkonné radě strany. „Tehdy proti mně byly vedeny osobní útoky. Proto jsem se také rozhodl, že odstoupím z kandidátky ODS do zastupitelstva. Přesto jsem byl zobrazen na pexesu, které mělo za cíl zdiskreditovat některé politiky,“ podivil se mladý politik.

„Mediální útoky vůči pardubické ODS se před komunálními volbami šířily ze všech stran. Navíc byl patrný rozkol i uvnitř ODS. Voliči nám pak dali jasně najevo, že stranu, která má vlastní problémy, ve vedení města prostě nechtějí,“ podotkl Janků.

Janků: ODS má hledat manažera

„ODS by podle mého názoru nyní neměla prioritně hledat lídra ucházejícího se o vedoucí post na radnici či krajském úřadě. Měla by najít především manažera, který sjednotí jednotlivá sdružení a stabilizuje stranu nejen politicky, ale i ekonomicky,“ pravil současný šéf rosické ODS.

Adeptů na pozici nového lídra oblastního sdružení ODS je ale nepochybně víc.

Tupec: Řady strany klidně opustím!

Patří mezi ně i úspěšný starosta Horního Jelení Petr Tupec. „Před časem jsem tvrdil, že do vnitrostranických bojů v Pardubicích nechci zasahovat, že tento problém si musí vyřešit sami Pardubáci. Jenže pak jsem dostal od dvou místních sdružení nominaci na předsedu oblastní rady – konkrétně od Poběžovic a z Horního Jelení, kde je velká převaha žen. Ty mne nakonec umluvily, abych s nominací souhlasil. Nechci zklamat jejich důvěru, na sněmu jsem připraven vystoupit, ale přiznám se, že momentálně nevím, jaké rozhodnutí mi nakonec uzraje v hlavě. Znovu se ve mně začíná probouzet síla, která zdůrazňuje, že by tento post měl vykonávat někdo z Pardubic. Uvidíme, jak to nakonec dopadne. Rozhodně nemám zájem ztrácet tímto krokem svůj osobní kredit. Pokud ucítím, že ODS směřuje jinam, než bych si přál, jsem ochoten třeba i opustit řady této strany a být bez politické příslušnosti,“ svěřil se hornojelenský starosta.

Jiří Lejhanec: ODS by se měla sjednotit

Dalším oficiálním kandidátem je pardubický zastupitel Jiří Lejhanec. „Kandidaturu jsem podal, ale v záloze je vícero řešení,“ sdělil Deníku trochu tajemně politik, který v posledních volbách do pardubického zastupitelstva získal nejvíc preferenčních hlasů z celé „ódéesky“.
„Právě proto, že jsem dostal přes pět tisíc preferenčních hlasů, jsem se pro tento krok rozhodl. Mým cílem je pokusit se politiku trochu polidštit,“ řekl Jiří Lejhanec.

„Domnívám se, že momentálně je asi nejvíc potřeba, aby se ODS sjednotila a vygenerovala ze svých řad jednoho lídra do krajských voleb, který by pak šel s kůží na trh. Ten by měl mít zároveň pravomoc zvolit si svůj tým spolupracovníků. A samotná kandidátka by pak měla být přijatelná nikoliv pouze pro členy ODS, ale především pro voliče,“ dodal podnikatel, který je mimo jiné pořadatelem Pardubického festivalu vína.

Mám konkrétní cíle, tvrdí Juchelková

Kromě Jiřího Janků, Petra Tupce a Jiřího Lejhance chce o pozici lídra oblastního sdružení ODS usilovat i člen dubinského místního sdružení Jaromír Lipold či zastupitelka prvního pardubického obvodu Markéta Juchelková.

„Obecné fráze, že se budeme všichni kamarádit, jsme slyšeli už mnohokrát. Mé cíle jsou zcela konkrétní a týkají se roku 2012. Jde o získání pozice jedničky nebo dvojky na kandidátce ODS pro pardubickou oblast v krajských volbách. V nich bychom měli dosáhnout 25 procent voličských hlasů. Zároveň bychom měli mít svého zástupce ve výkonné radě ODS a obhájit pozici místopředsedy v regionální radě,“ shrnula své představy Juchelková.
Oblastní sněm ODS, na kterém by se mělo rozhodnout o nástupci Alexandra Krejčíře, se uskuteční zítra vpodvečer v pardubickém Kulturním domě Hronovická. A už jedno je zcela jisté – rozhodně to bude zajímavá událost…