VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo nahradí linky do Ruska? Lety k moři či nízkonákladovky

Pardubice - Pardubické letiště přišlo v roce 2015 o pravidelné letecké spojení s Moskvou a Petrohradem.

19.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Petr Huňáček/www.lkpd.info

Rok Cestující

2015   59 260
2014   150 056
2013   184 140
2012   125 008
2011   65 246
2010   62 302
2009   49 032
2008   86 863
2007   93 659
2006   71 655
2005   49 165
2004   46 999
2003   28 392
2002   3 872
2001   1 814
2000   6 087

Pardubické letiště přišlo v loňském roce o 77 procent ruských cestujících. Vzhledem k tomu, že Rusko byla jediná země, se kterou měly Pardubice pravidelné linkové spojení, klesl počet přepravených osob ze zhruba 150 tisíc na 59 tisíc.

Výrazný úbytek cestujících pocítil i management společnosti East Bohemian Airport (EBA), v jejímž čele musel skončit ředitel Michal Červinka. Jeho nástupkyní se v září 2015 stala Hana Šmejkalová, která 22 let působila na různých manažerských pozicích v ČSA. Zdá se, že pardubičtí politici jsou s její prací spokojeni.

„Všechny kroky, které nový management dělá, ukazují, že jdeme správnou cestou. Například na konci ledna pořádá EBA konferenci cestovních kanceláří. Bez nového terminálu ovšem může letiště maximálně stagnovat," nechal se slyšet náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

Přišli o Moskvu 
i Petrohrad

Pardubické civilní letiště přišlo v roce 2015 o přepravce provozující pravidelné letecké linky mezi Pardubicemi a Moskvou či Petrohradem. EBA však má v hledáčku další dopravce, převážně nízkonákladové letecké společnosti, které projevily zájem o služby pardubického letiště.

„V porovnání s rokem 2014 nám loni ubylo 77 procent ruské klientely, naopak u pravidelných a charterových letů do dovolenkových destinací jsme zaznamenali třináctiprocentní nárůst, zejména u letů do Bulharska a Řecka. Polovina loni odbavených cestujících využila pardubické letiště k cestě na dovolenou," uvedla ředitelka letiště Hana Šmejkalová.

Na konci loňského roku také na letišti zaznamenali i mírný nárůst cargo přepravy. „To podporuje naše cíle rozvinout i cargo přepravu a to zvláště ve spolupráci s velkými společnostmi v regionu. Prioritní je naše spolupráce se společností Foxconn a propojení našich spojení na železnici," dodala ředitelka.

Proč přestali Rusové do Pardubic létat? Jedním z důvodů je pochopitelně extrémní propad ruského rublu, ale také rusko-ukrajinská krize a přísná pravidla pro vydávání víz včetně zavedení biometrických.

Významným faktorem ztráty cestujících z Ruska je ale podle ředitelky letiště také liberalizace přepravního trhu mezi Českou republikou a Ruskem a následné uvolnění pravidel na trase Praha – Moskva, kdy přepravní práva získali další dva dopravci. Transaero Airlines, které do té doby provozovalo linku Moskva – Pardubice, přesunulo své aktivity na trasu Moskva – Praha. Po bankrotu této ruské letecké společnosti přišlo letiště i o linku Pardubice – Petrohrad.

Pracují na rozvoji dopravy k moři

„Neustále pracujeme na rozvoji dovolenkové dopravy, letos budou z pardubického letiště odlétat klienti na dovolenou do bulharského Burgasu, na řecký ostrov Rhodos, na tureckou riviéru do Antalye, do Černé Hory a Albánie. Nevzdáváme ani boj o ruský trh. Od září loňského roku jsme již oslovili několik ruských dopravců a intenzivně jednáme o převzetí uvolněné kapacity po Transaero Airlines. Zájem ze strany nejen ruských dopravců o naše letiště stoupl i poté, co jsme oznámili posun v přípravě výstavby letištního terminálu, který je zásadní podmínkou našeho dalšího rozvoje," řekla Hana Šmejkalová.

Z mezinárodních statistik vyplývá, že letecká přeprava neustále roste a dopravci hledají pro nová spojení převážně menší regionální letiště, která jsou pro ně levnější.

„Pro pardubické letiště je důležité získat nové pravidelné dopravce z řady nízkonákladových společností. Tyto aktivity však nejsou možné bez podpory regionu a majitelů letišť, " upozornila ředitelka letiště.

„Současné vedení se snaží letiště rozvíjet i v dalších oblastech, počítá se třeba s rozvojovými plochami kolem letiště. Dříve se spoléhalo pouze na ruskou klientelu," poznamenal primátor Pardubic Martin Charvát.

Autor: Lukáš Dubský

19.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Tuři zdolali Beksu. Byl to boj jako hrom

Ilustrační foto

Z okna se linul kouř. Majitel bytu spal při vaření

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

O voličský průkaz je možné požádat do středy

Pardubický kraj – Volby do Poslanecké sněmovny se kvapem blíží. Kdo by rád odevzdal svůj hlas, ale nebude se 20. a 21. října zdržovat v místě svého trvalého pobytu, můžeš volit na voličský průkaz v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Záchranář uskakoval před autem. Řidič si fotil nehodu

Pardubický kraj – Srážka dvou aut na obchvatu Holic. Tři posádky záchranné služby, dva potlučení řidiči, jeden téměř přejetý záchranář. Situace, která bohužel není nijak neobvyklá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení