VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kladrubský hřebec Alta bude ozdobou královských koní

Kladruby nad Labem/Londýn - Dar České republiky britským novomanželům princi Williamovi a paní Kate je ze stájí v Kladrubech nad Labem

30.4.2011
SDÍLEJ:

Kralovští novomanželé dostanou darem kladrubského hřebceFoto: archiv

Včerejší megasvatba britského prince Williama s jeho přítelkyní Kate přilákala do Londýna miliony návštěvníků. Další stamiliony lidí po celém světě pak obřad sledovaly u televizních obrazovek.

Se svojí „troškou“ do mlýna přispěchala i Česká republika, která jako svatební dar dodá současnému nejsledovanějšímu páru světa starokladrubského bělouše! A pětiletý hřebec Alta (na snímku) se jistě stane ozdobou londýnských královských stájí.

Ohromné cti se tak dostalo Národnímu hřebčínu v Kladrubech nad Labem. Právě z jeho stájí totiž tento mladý kůň pochází. Původní nápad vzešel při schůzce ministra zemědělství s ředitelem kladrubského hřebčína Janem Höckem. „Měli jsme s panem ministrem nějaké pracovní jednání, a tak slovo dalo slovo a řekli jsme si, že by za Českou republiku byl takovýto dar vhodný. Zareagovali jsme na to, že Slováci dali kdysi anglické královně svého lipicána,“ popsal Pardubickému deníku vznik myšlenky šéf Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

Oběma mužům se tento nápad zalíbil, a tak na něm začali dále pracovat. „Rozdělili jsme si úkoly. Já to celé zařizoval po stránce naší, tedy z pohledu hřebčína a pan ministr to zase dával dohromady protokolárně,“ upřesnil Deníku Jan Höck.

„Budoucí dárek“ si však zatím stále ještě užívá kladrubských pastvin a o svém stěhování na britské ostrovy, potažmo s trochou nadsázky o zisku šlechtického titulu nemá tušení… „Alta je stále ještě v našem hřebčíně. Kdy dojde k jeho převozu do Anglie, zatím nevíme,“ dodal Jan Höck.

TISKOVÁ ZPRÁVA VLÁDY

Kralovští novomanželé dostanou darem kladrubského hřebce

Hřebečka Favory Alta XXI plánuje česká vláda věnovat na návrh ministra Ivana Fuksy Národní hřebčín Kladruby nad Labem.


„S dárky si občas každý láme hlavu, když chce darovat něco mimořádného, ale hlavně trefit se do vkusu obdarovaného a udělat radost. Princové, králové a poklady patří k sobě a kladrubský hřebčín a jeho koně jsou velkým národním pokladem. Navíc mám zkušenost, že tak ušlechtilá zvířata, jakými jsou koně, osloví každého,“ popsal důvody, proč padla volba na kladrubského hřebce, ministr Ivan Fuksa.
Nevěsta, slečna Kate Middleton a ženich, Jeho královská výsost princ William Arthur Philip Louis, nejstarší syn Charlese, prince z Walesu a jeho první manželky princezny Diany, dostanou svatebním darem kladrubského hřebce jménem Favory Alta XXI - 30, který se narodil 15. 5. 2006. Favory je nejstarším čistokrevným kmenem starokladrubských koní, který se datuje už od roku 1779.

„Je to mimořádná šance, jak propagovat Českou republiku, Kladrubský hřebčín a jeho unikátní chov a jak rozšířit tyto výjimečné koně po panovnických dvorech Evropy,“ dodává ministr Fuksa. „Koně z Kladrub jsou už na dánském i švédském královském dvoře, dánský královský pár si před přibližně 14 dny přijel do Kladrub vybrat další dva koně k deseti, které už chová.“

Otec darovaného koně, Favory Rava XXI, se zúčastnil několika mistrovství světa a Evropy v čtyřspřeží. Dokonce i Windsor, jedno z oficiálních sídel britské královské rodiny, už dříve omrkl na závodech spřežení. Sám Favory Alta XXI – 30 je vycvičen k práci se sedlem i v zápřeži.
Princ si tedy může vybrat, jestli ho využije pro své oblíbené pólo nebo pro vyjížďky v kočáře. Podle ředitele hřebčína Jana Höcka je darovaný kůň „díky typickému exteriéru, bezvadné mechanice pohybu a perfektnímu charakteru vhodným adeptem na pokračování linie Favory“. Možná si tedy britští královští novomanželé po nějaké době přijedou do Kladrub vybrat koňskou nevěstu pro svého darovaného hřebce.

Schválit dar v podobě hřebce z Národního hřebčína Kladruby nad Labem musí ještě na svém příštím jednání vláda.


Autor: Jan Šafář

30.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Hokejisté se zapojili do projektu Extraligová NEJ

Opilec v cukrárně nebyl hlídce neznámou postavou

Chvaletice - Krom jiných nepřístojností opakovaně nechával před prodejnou potravin "šrapnely".

Tradiční sezemická pouť opět nabídne závody přes lávku

Sezemice – Sobota i neděle bude v Sezemicích patřit Tradiční sezemické pouti. V sobotu program odstartuje ve 20 hodin pouťovou zábavou, to v neděli bude v Sezemicích živo od rána.

Fotbalové Pardubice řeší zásah v obraně

Pardubice – Prohra, vítězství, prohra. Fotbalisté Pardubic zatím v novém ročníku FNL vyhráli jen v domácím utkání nad Frýdkem-Místkem. A na svůj stadion Pod Vinicí se vrací znovu v sobotu, kdy v tradičním dopoledním termínu hostí Ústí nad Labem. 

Na poli "vyrostlo" auto. Vrak si majitel odklidil

Chvaletice - Nepojízdný vrak v poli strážníci majiteli připomněli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení