VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komu poslouží vyprovokované napětí a stávky?

Východní Čechy - Co se psalo ve východočeském listu Pochodeň přesně před dvaceti lety? Deník se vrací ke zpravodajství v úterníku 21. listopadu 1989

20.11.2009 2
SDÍLEJ:

Listopad 89 v PardubicíchFoto: Evžen Báchor

Že se něco závažného děje, nemohla ve svém vydání 21. listopadu 1989 „zatlouci“ ani Pochodeň, tiskový orgán východočeského KV KSČ. Nepsala ovšem zpravodajství o vznikajících stávkových výborech studentů. Nepřinesla Prohlášení pracovníků Východočeského divadla v Pardubicích, které vydali v pondělí 20. listopadu a začali se stávkou. Na titulní straně se objevilo jiné provolání: pracující Východočeského kraje v něm rezolutně odmítají nátlakové akce protisocialistických sil. Autory provolání dnes již zřejmě nikdo nevypátrá. Nicméně tento dokument stojí za přečtení. Je typickou ukázkou bezobsažné komunistické rétoriky. Věty jsou skládány jak ovoce do míchaného kompotu. Je zde použit klasický požadavek „klidu na práci“. Je útočeno na hmotné zájmy občanů. „Fajnšmekři“ možná ocení i nelogickou stavbu vět.
Jediným ústupkem bylo zveřejněné Prohlášení vedení Výboru československé veřejnosti pro lidská práva a humanitární spolupráci. I z něho však čiší cenzura. Hodnotu měla snad jen věta požadující prošetření událostí z Národní třídy.
„Retroseriál“ Deníku skončí 27. listopadu.

Provolání účastníků aktivu, zástupců státních podniků k rozvoji pracovní iniciativy ve Východočeském kraji.

My, volení zástupci pracovních kolektivů státních podniků z průmyslu, zemědělsko-potravinářského komplexu, stavebnictví, obchodu, dopravy a místního hospodářství, shromáždění na krajském aktivu k rozvoji iniciativy v nových ekonomických podmínkách, jsme si vědomi vysoké společenské odpovědnosti za splnění hospodářských úkolů.
Naším společným cílem je dosahovat co nejlepších výsledků ve vývoji ekonomiky Východočeského kraje a rozvíjet iniciativu pracujících tak, abychom na všech pracovištích čestně dostáli slovu, které dáváme před XVIII. sjezdem KSČ: „Vyšší kvalitou za uskutečňování cílů přestavby“.

K tomu, abychom mohli zabezpečit náročné úkoly, potřebujeme klid, veřejný pořádek a stabilitu ekonomiky a celého společenského života. Místo toho jsme svědky, jak jsou vyvolávány emoce proti zdravému rozumu. Komu poslouží vyprovokované společenské napětí a stávky? Poctivým pracujícím a občanům rozhodně ne! Proto se vší rozhodností odsuzujeme demonstrace a další nátlakové akce protisocialistických sil a jejich snahy o vyvolání neklidu a narušování veřejného pořádku! Víme, že jsou koordinovány ze zahraničí a sledují likvidaci postavení dělníků a pracujícího člověka, likvidaci našeho společenského řádu.
Ke spokojenému životu nás a našich dětí vede jen jediná cesta, poctivá práce. Podporuje plně prohlášení předsedy vlády ČSR soudruha Františka Pitry.

Obracíme se na všechny občany, pracovní kolektivy, členy BSP, mládežnické kolektivy Východočeského kraje, aby se řídili především hlasem rozumu a odpovědnosti ve vypjatých emocí. Postavme se do čela boje za udržení pořádku na pracovištích, dynamiky výroby a rozvoje pracovní iniciativy!

Zaměřme se na kvalitu a hospodárnost, zvyšování užitných vlastností výrobků, prodlužování záručních lhůt, na zavádění nových výrobků. Postupně odstraňme nedostatkové druhy zboží na vnitřním trhu, včetně zajištění výrobků v nižších cenových relací! Zlepšujme životní a pracovní prostředí! Dejme tak pádnou odpověď všem rozvratníkům a provokatérům!
Poctivou prací vyjádřme podporu politice Komunistické strany Československa. Neboť ta je jedinou politickou sílou, která je schopná důsledně uvést proces přestavby a demokratizace k dalšímu rozvoji a upevnění socialismu.
Soudruzi, kupředu, zpátky ni krok!

V Hradci Králové 20. listopadu 1989 Účastníci aktivu

Autor: Zuzana Plocková

20.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Pak Na Špici.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice – Semestr studentům pardubické univerzity začíná 25. září, už teď však zahájili hon na ideální bydlení. Možností mají několik. Ti, kteří si potrpí na své soukromí, si pronajímají garsonky. Někteří studenti volí sdílené studentské byty, které je vyjdou levněji. Jiní se nebojí kolejí, kde jsou ve středu dění a oddávají se studentskému životu se vším všudy. 

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení