VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komunistům nepomohl Velký bratr, obavy vzbuzovaly milice

Pardubice - Nikdo prý tenkrát nevěděl, zda se nějaký důstojník nezblázní a nepošle na studenty tanky

17.11.2014
SDÍLEJ:

Miroslav Petráň v listopadu 1989Foto: Jaroslav Krčál

Jak vzpomínají na listopadové události roku 1989 přímí účastníci? To se mohli dozvědět i studenti pardubického Gymnázia Mozartova, kde se sešlo několik osobností, které byly takříkajíc u toho. Každý z účastníků vnímal Sametovou revoluci trochu jinak, ale všichni se shodli na tom, že konec roku 1989 byl hodně emotivní.

„Nebyl jsem žádný disident a dodnes třeba lituji, že jsem nepodepsal Chartu 77. Přidal jsem se až později. Když bylo v Pardubicích založeno Občanské fórum (OF), řekl jsem manželce, že teď asi 14 dní nebudu doma, protože musím pomoci disidentům psát zápisy z jednání a podobně. Když jsem letos po 25 letech končil v politice, tak moje žena prohlásila, že se těch slibovaných 14 dní nějak protáhlo," uvedl končící pardubický zastupitel Miroslav Petráň.

Někteří museli kvůli svým aktivitám dokonce na policejní výslech. „Pracoval jsem tehdy v Supraphonu a přišli za mnou studenti, jestli bych do výlohy prodejny nemohl nalepit nějaké materiály. Vyhověl jsem jim a poté jsem pouštěl i záznam z událostí na Národní třídě v Praze. Přišli za mnou, abych to odstranil, ale to jsem odmítl. A tak mi zavřeli krám a mě zatkli. Naštěstí už v té době neměl režim tu sílu, takže mě večer zase pustili a já jsem to mohl jet oslavit do divadla," zavzpomínal bývalý pardubický politik a knihkupec Jiří Razskazov, který prý 17. listopad strávil na vodě, jelikož s přáteli „zavírali" Želivku.

Po mejdanu

„Já jsem se 17. listopadu vracel z mejdanu, když jsem slyšel, že na Národní třídě zabili nějakého studenta. To jsem hodně rychle vystřízlivěl," poznamenal novinář a fotograf Pavel Šmíd.
Události, které vedly k pádu komunistického režimu, měly poklidný průběh. Jenže mezi odpůrci tehdejšího režimu panoval strach – nikdo nevěděl, zda se strana nerozhodne zakročit razantněji.

„Z politologického hlediska to vlastně ani revoluce nebyla, režim se zhroutil sám. To ale nijak nesnižuje hrdinství studentů. Nikdo totiž tenkrát nevěděl, jestli se nějaký důstojník ve Slaném nezblázní a nepošle na studenty tanky," nechala se slyšet bývalá pardubická primátorka Hana Demlová.

Obavy vzbuzovaly především lidové milice. „Do Prahy v té době přijeli milicionáři z celé republiky. Všichni měli flinty a nikdo nevěděl, jestli nepřijde nějaký rozkaz," dodal Jiří Razskazov.

Jako v Chile

Několik dní po 17. listopadu už ale mnozí hrozící nebezpečí spíše zlehčovali.

„Zhruba týden po 17. listopadu nám někdo řekl, ať se další den nezdržujeme doma, že to bude jako v Chile – zatknou nás a shromáždí někde na stadionech. V tu chvíli jsme se tomu smáli. Až mnohem později jsem zjistil, že se o této variantě skutečně hlasovalo a neprošla o jediný hlas," poznamenal Miroslav Petráň.

Proč vlastně nakonec milice do listopadového dění nezasáhly? To se lze dnes jen dohadovat. „Myslím, že ani milicionáři nechtěli použít sílu proti dětem," myslí si Pavel Šmíd.

Podle Miroslava Petráně to navíc s režimem šlo z kopce už delší dobu, radikální změna tak byla nutností. „Vedení KSČ v té době připomínalo geriatrický ústav," glosoval Miroslav Petráň.
Svou nezastupitelnou úlohu sehrála i situace v zahraničí. „Michail Gorbačov řekl, že si to KSČ musí vyřešit sama. Komunisté tak přišli o podporu Velkého bratra," uzavřel Jiří Razskazov.

Autor: Lukáš Dubský

17.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení