VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Korunu návštěvnosti nasadily klenoty. Tahouny ale byli také koně či Velká válka

Pardubice - Poklady Východočeského muzea lidi baví. K vysoké návštěvnosti pomohly atraktivní výstavy, ale též dobrá i „nechtěná" reklamní kampaň.

20.1.2017
SDÍLEJ:

Repliky českých korunovačních klenotů, ale i další poklady nyní návštěvníkům nabízí expozice pardubického zámku.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Východočeské muzeum v Pardubicích táhne. Počty návštěvníků mu rostou doslova raketově.

V loňském roce jich přišlo o 18 000 více než předloni a celková cifra je přes 100 000 návštěvníků.

LIDÉ SE VRACEJÍ

„Jsem přesvědčený, že za to vděčíme především obyvatelům Pardubic, kteří nám fandí a pravidelně se vracejí. Samozřejmě, že letos táhly novinky, zbrusu nové expozice, kvalitní výstavy a rozličné kulturní akce: divadelním festivalem počínaje a sportem konče," říká ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. Vracející se návštěvníci ukazují na jediné, že program muzea je atraktivní.

Muzeum těží i z toho, že jeho expozice sídlí přímo v národní kulturní památce, pardubickém zámku, který je sám o sobě dostatečným magnetem. I na tuto notu proto vloni hrála propagace.

Vyplatilo se. I s drobným pomocným bonusem ze sousedské závisti. Slogan „Nudíte se v Hradci? Zámek Pardubice!" díky ní zlidověl a vešel do povědomí.

Korunu v návštěvnické přízni přinesly muzeu korunovační klenoty.

Ač je to poměrně krátce otevřená výstava (od loňského listopadu), odlesk historie a české státnosti přivedl na zámek každého osmého návštěvníka. Jen za loňský rok si klenoty prohlédlo 12019 lidí a toto číslo i nadále stoupá.

KŮŇ, TRADICE I VÁLKA

Slušně si vedly i další expozice: Starokladrubský kůň přitáhl 8382, Slunovrat, Vánoce, Hromnice 6973 a Velká válka 6583 návštěvníků.

V loňském roce muzeum rozšířilo výstavní prostory o více než tisíc metrů čtverečních a rozpracovalo dramaturgii programu pod širým nebem. Divadelní festival Pernštejn(l)ove a Zámkohraní aneb Krásný dětský den se díky své úspěšnosti letos zařadí mezi zavedené podniky, jako je Pardubická muzejní noc.

KLESLY NEMUZEJNÍ AKCE

„Návštěvnost rozlišujeme podle druhu akcí. Výstavy, stálé expozice a doprovodný program k nim včetně přednášek navštívilo přes 55 tisíc lidí, což je o 13 tisíc více než předloni. Další skupinou jsou různé kulturní akce v naší režii, jejich návštěvnost vzrostla z 15 na 25 tisíc," vysvětluje Tomáš Libánek.

Jediný pokles návštěvnosti zámku zaznamenaly akce, které muzeum nepořádá, ty loni navštívilo necelých 30 tisíc lidí, tedy o pět tisíc méně než v roce 2015.

POKLAD STOLETÍ

Letos se tak Východočeské muzeum v Pardubicích zapsalo do dějin numismatiky hned zkraje roku 2016 – denárovým pokladem století. Výstavu mincí z Chýště viděla řada zahraničních hostů z různých koutů Evropy a neunikl ani zájmu odborné veřejnosti.

Co pomohlo? Nuda v Hradci
Jak se říká tomu, když jediný plakát na regionální muzeum oběhne celou republiku? Bingo. Za cenu více než přijatelnou si Východočeské muzeum prostřelilo cestu do sdělovacích prostředků s reklamou, za ty prachy nemyslitelnou. Pomohla k tomu pouhá jediná nevinná reklama na trolejbusu v sousedním Hradci Králové. Díky pobavení nad přehnanými a ublíženými reakcemi některých hradeckých „patriotů" a také vedení města se reklamě i zámku dostala celonárodní pozornost. Slogan: „Nudíte se v Hradci? Zámek Pardubice!" zlidověl a nutno dodat, že ostuda, kterou si uřízl sousední Hradec, Pardubice také potěšila…

Autor: Jiří Sejkora

20.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení