VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostelní hodiny v Uhersku po rekonstrukci už zase měří čas

Uhersko - Obecní kasu vyšla renovace věžních hodin na částku vyšší jak dvě stě tisíc korun

22.8.2008
SDÍLEJ:

Kostel v Uhersku dostal nové hodinyFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Součástí rozsáhlé rekonstrukce farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Uhersku byla i oprava hodin na věži svatyně. Jejich instalací skončily práce na opravě samotné věže. Hodiny tak opět začaly v Uhersku měřit a odbíjet čas. Obecní kasu pak jejich renovace přišla na více jak dvě stě tisíc korun.

„V současné době se nabízejí dvě možnosti, jak naložit s věžními hodinami. Buď se udělá rekonstrukce starého stroje a potom akceptujeme, že hodiny nechodí zcela přesně, nebo se vyrobí stroj nový. Ten je zpravidla řízen radiočasem a zaručuje úplnou přesnost, dokonce i přestavování letního a zimního času. V zásadě se ale nabízí ještě možnost třetí, a sice, že systém umí chodit na obě varianty a dá se přepnout jak na mechanické, tak i elektrické hodiny. Tato varianta se užívá velmi vzácně, ale podle mne má ve vztahu k historickým strojům svůj smysl. Přepnutí na původní stroj totiž umožní ukázat, jak hodiny měřily čas dříve,“ řekl choceňský hodinář Karel Diblík, který se rekonstrukci uherských hodin věnoval a dodal, že nové hodiny patří do té kategorie třetí. „Ačkoliv budou na elektrický pohon, lze je přepnout na pohon mechanický, takže budou v Čechách poněkud výjimečné,“ doplnil Diblík.

Původní meziválečný stroj uherských věžních hodin, umístěný přibližně v polovině kostelní věže, pochází z dílny hodináře Proňka z Čáslavi.
„Čáslav byla ve své době jakousi líhní věžních hodinářů. Je vidět, že původní stroj, ač pochopitelně opotřebovaný, je ve velmi zachovalém stavu a měl svého pána, který se o něj pečlivě staral. Má typické metrové kyvadlo a plní úplnou funkci hodin, to znamená, že ukazuje čas na rafiích, ale současně bije čtvrtky a celou, takže se mohou orientovat i lidé ve větší vzdálenosti od kostela,“ řekl Karel Diblík. Bití uherských hodin je ostatně, podle sdělení místních, slyšet až tři kilometry daleko.

Více jak šestatřicet let se o věžní hodiny v Uhersku staral Zdeněk Hašek. „V podstatě jsem tuto starost zdědil po svém otci. Znamenalo to každý den chodit hodin natahovat. Mají celkem tři závaží, jedno na chod, jedno na bití čtvrt hodin a jedno na bití hodin celých. Každé závaží vyžadovalo při natahování osmadvacetkrát otočit klikou. Po jednom natažení hodiny vydržely v chodu přibližně dvacet osm hodin,“ prohlásil Zdeněk Hašek.
Kvalitu zvuku určují tympány nebo cimbály ulité většinou z bronzové slitiny, na něž se bije kladivem. Bývají umístěny vysoko ve věži, aby byl jejich zvuk daleko slyšitelný.

(Lukáš Peška)

22.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hokejisté Pardubic vstřelili pět gólů Zlínu

FK Pardubice

Fotbalové výročí: Plné tribuny vítaly první ligu

Dům dětí a mládeže se dočká oprav

Pardubice – Dům dětí a mládeže Alfa bude mít nový plášť i střechu. Čeká ho komplexní zateplení obvodového pláště a střech všech čtyř objektů. Při zateplování dojde také na výměnu oken a dveří, ty vstupní navíc budou upraveny tak, aby do domova mohli bez problému vstoupit i handicapovaní. 

Dvě hledané osoby předvedli strážníci na policii

Pardubice - Strážníci doručili dvě hledané osoby. 

Sportovní park přilákal sto tisíc lidí. Vrátí se zase za rok

Pardubice - Sportovní park Pardubice, který na více než týden zakotvil v parku Na Špici, na pardubickém zámku, ale i na soutoku řek Labe a Chrudimky, se stal nejnavštěvovanější městskou akcí letošního léta. 

Swingoví Piráti z Pardubic míří do Abbey Road

Pardubice – Populární pardubická hudební formace Pirate Swing Band má nakročeno do Abbey Road, jednoho z nejslavnějších nahrávacích studií na světě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení