Před letními prázdninami zastupitelé Pardubic schválili zásady prodeje městských bytů. Za velkého zájmu veřejnosti a silného nesouhlasu nájemníků, jichž se privatizace bytového fondu města týká. Podrobná pravidla, za jakých budou byty prodávány, se nyní rodí.
Opozice přitom chce, aby zásady doplnila ještě jedna varianta, a tou je prodej domů bytovým družstvům. Podle sociálních demokratů tak na byt dosáhnou i staří a méně majetní lidé.

Založili občanské sdružení nájemníků

Změnu v odsouhlasených zásadách pro prodej městských bytů hodlá opoziční ČSSD navrhnout na listopadovém jednání zastupitelů. Jednalo by se o jejich rozšíření o družstevní formu privatizace.

„Vidíme družstevní formu privatizace bytového fondu především jako alternativu pro domy, ve kterých není dostatečný zájem o privatizaci do osobního vlastnictví,“ říká zastupitel prvního městského obvodu za ČSSD Jan Tichý.

„Začínáme o tom jednat se Sdružením pro Pardubice a ODS. Není problém posunout bod privatizace o jedno zastupitelstvo, aby se družstevní forma dostala do pravidel.“ A v čem je podle sociálních demokratů jejich návrh výhodný? Byty by mohli touto formou získat i lidé, kteří by na ně jinak neměli dostatek prostředků. Například důchodci, kteří u banky nedostanou hypotéku. „Lepší je pro ně platit pět tisíc korun měsíčně dvacet let, než 15 až 16 tisíc korun pět let,“ soudí Jan Tichý.

O družstevní formu usiluje i občanské sdružení Nájemníků obecních bytů v Pardubicích, které bylo zaregistrováno ministerstvem vnitra na konci července. „Když jsme viděli zásady prodeje bytů, polilo nás horko,“ říká předseda sdružení Jiří Nigrin k pohnutkám jeho vzniku.
V domech, kde sdružení sondovalo zájem lidí o koupi městských bytů, podle Nigrina ze sedmdesáti procent dominuje zájem o družstevní formu. V dotazníků města sice vyplývá, že lidé chtějí byty do osobního vlastnictví, ale je to podle Nigrina dáno tím, že formulář vůbec s družstevní formou nepočítá. Sdružení nájemníků si předběžně zjišťovalo podmínky, pokud by městské domy koupilo družstvo. V případě největšího družstva ve městě – SBD Družba – by nájemníci coby družstevníci platili o něco málo více než dnes. „Nyní platíme městu zhruba 41 korun za metr měsíčně, příští rok by to již mělo být 61 korun. Jednali jsme s SBD Družba o tom, že by nás vzali pod svá křídla. Odhadem bychom pak platili mezi 50 až 60 korunami. To už je únosné i pro důchodce s důchodem sedmi, osmi tisíc korun,“ uvádí předseda sdružení Jiří Nigrin.

Nájemníci městských bytů spolu s opozicí zorganizovalo i petiční akci, která má podpořit myšlenku prodeje domů bytovým družstvům. První podpisové archy byly předány radnici počátkem září, do těchto dnů petici podepsalo téměř pět set uživatelů bytů.