VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli uhlí žijí východočeská města stále v nejistotě

Opatovice nad Labem – Východočeská města napojená na teplovod z Elektráren Opatovice (EOP) jsou na počátku topného období stále v nejistotě.

20.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Jejich představitelé se rozhodli, že společně osloví hospodářský výbor Poslanecké sněmovny, aby jej upozornili na stav, kdy se na 60 tisíc domácností stává figurkami v šachové partii dvou energetických společností, neschopných se dohodnout na dodávkách uhlí.

Problém dodávek tepla pro Pardubice, Hradec Králové a Chrudim byl hlavním tématem setkání vedení města Pardubice s poslanci a senátory zvolenými za Pardubický kraj.

„Spor společností EOP a Czech Coal je sporem obchodním, do toho my nechceme a nemůžeme zasahovat. Nicméně pro nás je zásadní, zda naše domácnosti budou mít teplo a za jakou cenu. A obáváme se, že na spor obou společností výrazně doplatí odběratelé prudkým růstem ceny," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Dohoda nemožná?

„V tuto chvíli se mi zdá dohoda mezi oběma společnostmi prakticky nemožná. Obyvatele však nezajímají obchodní spory, ale garance dodávek tepla v přiměřené ceně. Společnost Czech Coal obchoduje s uhlím, které je nerostným bohatstvím státu, ale slouží ke konkurenčnímu boji, v němž jsou rukojmím obyvatelé tohoto státu. Přece není logické, že energetický úřad reguluje cenu tepla, tedy výstupu, ale cenu vstupu, tedy uhlí, nechává bez povšimnutí. A právě na to chceme upozornit jak hospodářský výbor parlamentu, tak ministerstvo průmyslu a obchodu," konstatovala na setkání primátorka Pardubic.

„Není přece možné, aby si ten, kdo získá licenci pro těžbu uhlí, diktoval neomezeně podmínky bez ohledu na potřeby státu," dodala Štěpánka Fraňková.

„Jako člen hospodářského výboru a zároveň zpravodaj novely horního zákona mohu slíbit, že v souvislosti s projednáváním této novely otázku, a nechci tomu říkat regulace ceny uhlí, ale nastavení rovných startovacích podmínek pro všechny, určitě otevřeme," slíbil chrudimský poslanec Jan Čechlovský.

Rozhodne soud

Společnost Czech Coal, zabývající se těžbou a prodejem hnědého uhlí, obchodem s elektrickou energií a povolenkami na emise skleníkových plynů, výrobou tepla v teplárnách a poskytováním souvisejících služeb, počátkem června nečekaně vypověděla EOP smlouvu na dodávky hnědého uhlí.

Na základě předběžného opatření soudu, platného do konce letošního roku, dodávky uhlí obnovila.
Soud má nyní rozhodnout, zda měla společnost právo od smlouvy takto odstoupit, nebo je povinna  dodávat elektrárně hnědé uhlí až do konce roku 2013, jak tvrdí EOP.

„Města ale potřebují jistotu, že i po roce 2013 bude fungovat tato zdvojená výroba, tedy výroba elektřiny a tepla zároveň. Teplo je levnější a zanedbatelný není ani aspekt ekologický. Nechceme přece, aby se lidé vraceli k menším zdrojům tepla zatěžujícím životní prostředí," zdůraznil starosta Chrudimi Petr Řezníček, který se jednání rovněž účastnil. (nah, pad)

Autor: Redakce

20.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká.
19

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení