VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Se splavněním Labe do Pardubic počítají desítky dokumentů

PŘELOUČ - Mnoho nechybělo a v Přelouči se začal stavět tříkilometrový kanál na Labi, který by pro lodní dopravu překonal poslední překážku na říční cestě do Pardubic.

27.4.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Ministr životního prostředí Martin Bursík však při opětovném projednávání výjimku ze zákona o ochraně přírody neudělil a akci, která byla doslova před „rozjetím“, shodil ze stolu. Ekologičtí aktivisté hovoří o úspěchu, zcela opačný názor má přeloučská radnice.

„Je to obrovské zklamání,“ říká starostka Přelouče Irena Burešová. Stejně jako zástupci Pardubic podporuje kroky Pardubického kraje, jenž se chystá vyvolat na úrovni ministrů debatu o dalším osudu splavnění Labe. S ním počítají dokumenty od vlády až po územní plány dotčených měst. Pro Přelouč měla být podle starostky výstavba kanálu zásadní hned z několika pohledů. „Nejdůležitějším projektem byla protipovodňová ochrana Přelouče, obcí Břehy a Lohenice a částečně pro Mělice. Kanál by zachytil velké vody, projektován byl na padesátiletou,“ popisuje nejzásadnější dopad ze zablokování kanálu. „Strašně nás mrzí investice, které mohly být věnovány do celkové kultivace plochy. Mohli jsme získat příměstskou rekreační oblast ve dvojnásobném rozsahu, než je dnes. Věříme tomu, že by se tam určitě dařilo stávající fauně i flóře a dopady na přírodu by byly minimální v souvislosti s touto stavbou.“ Pokud by se pravobřežní kanál realizoval, vznikl by u Přelouče umělý ostrov mezi ním a hlavním korytem Labe. Na něm byla plánována výstavba nového koupaliště, letního parketu a dalších věcí pro rekreaci a zábavu.

Irena Burešová přesto zůstává optimistkou. „Myslím si, že by se to mělo přehodnotit a skutečně se této myšlenky nevzdát. Naši předci určitě neměli takový provoz a nepotřebovali tolika zboží, a když na tom začali zhruba před sto lety pracovat, tak už tenkrát jistě věděli proč. Musíme jednat a jasné rozhodnutí musí přijít od státu a vládních činitelů. To znamená desítky smluv, rozhodnutí a usnesení buď nechají v platnosti a bude se nějakým způsobem pokračovat dál, anebo musí dát jednoznačně najevo, že se to dít nebude a pak se musí všechny příslušné dokumenty zrušit,“ dodává Irena Burešová.

27.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení