Recyklace elektroodpadu uspoří každoročně značné množství energie, vzácných kovů i dalších nerostných surovin.

„Jenom za prvních devět měsíců letošního roku recyklace elektroodpadu v Pardubickém kraji zabránila vzniku více než 1 480 tun oxidu uhličitého a ušetřila téměř 6 000 MWh elektřiny. Takové množství energie spotřebují obyvatelé průměrné české obce s tisíci obyvateli za celý rok,“ vysvětlil Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému na zpětný odběr elektrospotřebičů.

Nejčastěji lidé dovezli do sběru ledničky a mrazničky. Od začátku roku jich jenom v Pardubickém kraji zrecyklovali téměř 604 tun.

„Díky tomu se předchází úniku nebezpečných látek, zejména freonů, do okolí,“ uvedl Roman Tvrzník.

Po ledničkách a mrazničkách se nejčastěji recyklují velké spotřebiče, jako jsou pračky, myčky na nádobí nebo třeba sporáky. Těch skončilo v Pardubickém kraji v posledním čtvrtletí ve sběrných dvorech nebo u prodejců elektra 90 tun, od začátku roku pak 261 tun.

V recyklaci malých elektrospotřebičů jsou obyvatelé stále ještě pozadu.

„Na základě průzkumu je pro nás stále běžné vyhodit drobný elektroodpad do popelnice. Přitom i z drobného elektra lze znovu využít často až devadesát procent materiálů použitých při jeho výrobě,“ dodal Roman Tvrzník.

Rychlovarných konvic, vysoušečů vlasů nebo holicích strojků odevzdali obyvatelé Pardubického kraje 124 tun.

Odevzdáno 19 tisíc tun elektroodpadu

Celkem Češi od ledna do září letošního roku odevzdali téměř devatenáct tisíc tun elektroodpadu. Z toho bylo bezmála dvanáct tisíc tun chladniček a mrazniček.

Následovalo 5430 tun velkých spotřebičů, jako jsou sporáky, pračky nebo třeba myčky na nádobí. Drobného elektrozařízení bylo recyklováno 1485 tun.

(svp)