VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Les se stal noční pastí táborníků

Východní Čechy - Lesy poničené větrnou smrští v sobě skrývají velké nebezpečí úrazu.

4.7.2008
SDÍLEJ:

Následky řádění přírodních živlů v Deblově a okolí v červnu 2008.Foto: Karel Dvořák

Pětičlenná skupinka táborníků, která v noci na čtvrtek u Deblova zabloudila mezi zřícenými a nalomenými stromy, může hovořit o štěstí. Čtyři dívky a chlapec zažili několikahodinový strach a zoufalství, ale nakonec je hasiči a policisté se služebním psem nalezli živé a zdravé.

Velitel Sboru dobrovolných hasičů Slatiňany František Rulík byl požádán operačním střediskem profesionálních hasičů o pomoc ve středu asi v jedenáct hodin večer. „Byli jsme vyslaní do lesů poničených vichřicí v okolí Deblova s tím, že se tam ztratili táborníci. Jedna z dívek měla naštěstí mobilní telefon, takže jsme mohli komunikovat. Ale jen tehdy, když byl signál, a to byl problém,“ vypráví Rulík.

Hasiči použili amplion, houkačku z auta a snažili se o to, dát mladým lidem o sobě povědomost. Skupinka sice signály slyšela, ale nedokázala se potmě v nebezpečném území plném spadaného dřeva a nalomených stromů zorientovat. Na místo byli přivoláni policisté se služebním psem a hasiči z Prachovic, do hledání se zapojili i „domorodci“ z Deblova a okolí. Všichni už byli vyčerpaní, táborníci i ti, kteří je hledali. Komunikovat s někým po telefonu, kdo není místní a je hodně vystrašený, se ukázalo jako velký problém.

Naštěstí se do komunikace se skupinkou mladých lidí zapojil janovický oborník Stanislav Zavřel. Podle indicií, které od dívky po mobilu dostal, se dokázal zorientovat a určil místo, kde by se mohli táborníci zdržovat.

„Jak slyšel, že vidí listnaté lesy a před nimi svítí město, měl jasno. Hodně nám pomohlo i postavení hvězd. Ve tři hodiny ráno byli táborníci nalezeni. Byli jsme rádi, že hledání mělo šťastný konec,“ uzavírá František Rulík.

Táborníci porušili vyhlášku, do lesů se vstupovat nesmí

Rada města Chrudimě při svém středečním mimořádném jednání vyhlásila zákaz vstupu, pobytu a pohybu osob v lesích z důvodu ohrožení zdraví a bezpečnosti. Táborníci, kteří ohrozili sami sebe vstupem do nebezpečného území, tedy porušili nařízení města.

Protože byl radou vyhlášený zákaz naléhavý, nabyl účinnosti dnem vyvěšení na úřední desce, tedy ve středu. Deblovští táborníci zabloudili v noci ze středy na čtvrtek, tedy se zachovali v rozporu v právě vydaném nařízení města. „Jeho platnost je stanovena do konce září,“ upřesňuje časové rozmezí zákazu tisková mluvčí chrudimské radnice Sylva Drašnarová.

Nařízení by měli respektovat také houbaři, kteří se vydávají do polomů navzdory velkému nebezpečí. Lesníci teprve začínají dřevo vytahovat z lesů a jsou nuceni podřezávat narušené kmeny, u nichž hrozí pád k zemi. Varování před vstupem do narušených lesů míří i k organizátorům letních táborů. Mladí lidé, kteří v noci na čtvrtek zabloudili v území postižených kalamitou, měli velké štěstí, že vyvázli ze „začarovaného kruhu“ bez zranění, jen notně vyděšení.

Bude trvat dlouho, než se lesy vyčistí od spadaných kmenů a hospodáři vysadí do krajiny nové sazenice. „Škody po této bouřce nemůžeme svádět na smrkové monokultury. Tak silná vichřice poničí i hustě olistěné buky, duby nebo jasany s pevným kořenovým systémem. Některé stromy jsou zlomeny v půlce, většina z nich je ukroucených a rozlámaných jak sirky. Naopak je minimum klasických vývratů,“ uvedl Jiří Černík, výrobně-technický ředitel společnosti Lesy ČR.

Autor: Romana Netolická

Místo události:
4.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení