Užitím „zvířecích“ léčiv se totiž dají ušetřit nemalé peníze, přičemž léčebný účinek je mnohdy stejný. Nebo alespoň podobný.

„A tak lidé používají ke kloubní výživě například přípravek pro psy Chassoton. Jde o doplňkové krmivo s vysokým obsahem extraktu z měkkýšů. Aby uživatelé překryli nepříjemný zápach preparátu po rybině, sypou si prášek z plechovky třeba do jogurtu. I s tím se mi svěřil jeden senior,“ uvádí slatiňanský veterinární lékař Ivan Jeník.

Za méně peněz…

Úspora je v takových případech značná. Vždyť ceny humánních přípravků kloubní výživy se občas šplhají až k tisícikoruně, přičemž plechovka pro psy stojí zhruba polovinu. V porovnání s „lidským“ balením je navíc mnohem objemnější. Nekupte to!

Nejdřív na zkoušku

Ne každý chce veterinární léčivo rovnou pro sebe. Mnozí navštíví zvěrolékaře kvůli obtížím psa nebo kočky a doma pak s nadějí sáhnou po zbytku léčiva až v situaci, kdy se u nich projeví stejné obtíže, jaké předtím léčili u svých čtyřnohých miláčků. Dávku si přitom odvodí z přepočtu váhy zvířete na váhu svého těla. „Pane doktore, já to zkusil, a ono to pomohlo, hlásí pak v ordinaci spokojeně,“ pokračuje veterinář Jeník, podle něhož mnohá léčiva na lidské pacienty skutečně dobře zabírají. Prý je tomu tak i v případě chladivých protizánětlivých mastí vyráběných pro koně. „Humánní přípravky jsou ale víc čištěné a obvykle tolik nepáchnou,“ připomíná veterinář jeden z hlavních rozdílů obou skupin léků.

Lékař v rozpacích

Lidé prý běžně ochutnávají i zvířecí konzervy. „Nejsou solené a kořeněné, ale to je vlastně dobře. Vždyť většina naší stravy je kořeněná a solená přes míru,“ doplňuje Jeník.

Lékař Vladimír Ninger, přednosta chirurgického oddělení chrudimské nemocnice, nehovoří o konkrétním nebezpečí, přesto ale užívání veterinárních léků neschvaluje. „Nám se s tím lidé nechlubí, ale pokud to dělají, není to dobře. Vždy je tu riziko spočívající například ve špatném dávkování,“ míní lékař.