VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Likvidace následků vichřice trvala přes rok

Pardubice - Hospodaření v lesích přineslo do pardubické městské pokladny téměř 300 tisíc korun.

3.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Karel Pech

„Více než čtvrtinu městských lesů poškodila v červnu roku 2008 vichřice. Správci lesa škody odstraňovali ještě v loňském roce. Přesto prodej dřeva vynesl více než milion korun, tedy jen o málo méně než v předchozím roce. Hospodaření v lesích, které mají prvořadě rekreační funkci, je ziskové již několik let. V loňském roce přineslo do městské pokladny téměř 300 tisíc korun,“ uvedla Nataša Hradní z oddělení vnějších vztahů radnice.

„Lesy jsou v prvé řadě významným krajinným prvkem s bohatým ekosystémem, který má významný vliv na životní prostředí. Proto jim musíme věnovat soustavnou péči. Jsou samozřejmě i příjemným místem pro relaxaci a odpočinek. Pokud se jejich správcům, tak jako našim, daří lesy udržovat v dobré kondici, obnovovat je a ještě hospodařit se ziskem, je to ideální,“ prohlásil primátor Pardubic Jaroslav Deml.

„Vichřice v polovině roku 2008 poškodila 165 ze 461 hektarů městských lesů. Správci proto museli v loňském roce změnit program na rok 2009 a věnovat se hlavně zdravotním výběrům, odstraňování suchých stromů a především zakládání nových porostů,“ vysvětlila Nataša Hradní.

„Mýtní těžba probíhala pouze v části lesa, který musel ustoupit cyklostezce Jesničánky – Nemošice,“ dodala.
„Na poškozených lesních plochách bylo vytěženo 1340 metrů krychlových především rozlámané a poškozené dřevní hmoty, což nepříznivě ovlivnilo tržby za prodané dřevo,“ pravil správce městských lesů Václav Soudek.

„Pojišťovna za tyto škody městu přiznala více než 414 tisíc korun. Ekonomická krize se projevila i při prodeji užitkového dřeva. Přesto město za dřevo utržilo 1,077 milionu korun, což je zhruba o 400 tisíc korun méně než v předchozím roce,“ sdělila Nataša Hradní.

„Počasí loni zkomplikovalo i výsadbu nových lesních porostů. V roce 2009 bylo vysazeno rekordních 62 840 lesních stromků, převážně borovic, dubů a buků. Vlivem sucha se ujalo pouze 85 až 90 procent vysázených stromků a porosty budou muset být letos doplněny,“ uzavřela.

3.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení