VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Má radnice koupit budovu pojišťovny?

Pardubice – Koupit či nekoupit budovu ČSOB Pojišťovny na Masarykově náměstí pro novou radnici? To je teď dilema, které musí řešit město.

4.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

„Od pojišťovny jsme dostali aktualizovanou nabídku, která zpřesňuje, za jakých podmínek je ochotna tento objekt prodat. Nyní nám mimo jiné nabízí, že cenu 300 milionů korun nemusíme platit hned, ale prostřednictvím splátkového kalendáře rozloženého do dvanácti let. S tím, že by nám po dobu, než pojišťovna postaví novou budovu, ještě platila nájem 20 milionů korun ročně," řekl náměstek primátora Jan Řehounek.

„Pokud bychom zohlednili i předpokládané příjmy z prodeje pak již nepotřebných magistrátních budov, v nichž v současné době pardubická radnice úřaduje, jsme na částce kolem 120 milionů korun," upřesnil Jan Řehounek.

„Na druhou stranu ještě nemáme přesně vyčíslené náklady, které by město muselo vložit do rekonstrukce budovy na Masarykově náměstí pro potřeby úřadu. Zatím máme pouze odhad, kolik by nás stálo stěhování a výrazně zpřesněná čísla týkající se provozních nákladů jednotlivých budov. Jestliže se ukáže, že tyto ekonomické údaje sedí, je čas se bavit o tom, zda je správné, abychom použili peníze daňových poplatníků na nákup této budovy," dodal.

„Je třeba si uvědomit, že pojišťovna je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu, platí tu daně a sponzoruje celou řadu aktivit. Některým zastupitelům se ale zdá, že garance pojišťovny, že z Pardubic neodejde, nejsou dostatečné, a to i přesto, že máme v ruce podpisy dvou členů představenstva," poznamenal Jan Řehounek, který by v tuto chvíli osobně hlasoval pro to, aby město budovu ČSOB Pojišťovny koupilo.

Město má jiné priority, zní od zástupců opozice

Koupě budovy ČSOB Pojišťovny na pardubickém Masarykově náměstí se zástupcům radniční opozice příliš nelíbí. Výdaj ve výši 300 milionů korun jim připadá v tuto chvíli zbytečně vysoký. Vedení města by se prý mělo soustředit na potřebnější projekty.

„Pokud by město koupilo budovu ČSOB Pojišťovny, muselo by si na to vzít úvěr. Pojišťovna by pak sice platila nájem až do doby, kdy se odtamtud odstěhuje, ale myslím, že máme v Pardubicích mnoho důležitějších projektů. V tuto chvíli není koupě budovy prioritou," nechal se slyšet zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Prosklená budova na Masarykově náměstí je podle některých politiků neprodejná, což je prý také jeden z možných důvodů, proč se společnost ČSOB Pojišťovna ještě z Pardubic neodstěhovala.

S nákupem budovy nesouhlasí ani lídr Pardubáků František Brendl. „Jsem velkým zastáncem centrálního magistrátu, ale nákup budovy na Masarykově náměstí se mi nelíbí. Tento typ budovy je absolutně nevhodný, vždyť je to možná energeticky nejnáročnější objekt v Pardubicích," řekl František Brendl.

Bývalého náměstka primátorky by nepřesvědčil ani ekonomicky zajímavý návrh, že by pojišťovna vrátila městu zhruba 120 milionů korun na nájmu. „Ekonomicky to není nezajímavé, ovšem koupě budovy rozhodně není v této chvíli prioritou. Peníze budou totiž potřeba na spolufinancování projektů, na které získáme evropské peníze z ITI," dodal František Brendl.

Autor: Lukáš Dubský

4.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení