VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Machoňova pasáž má prý být uzavřena už v příštím týdnu!

Pardubice - Během dlouho odkládané rekonstrukce má být památkově chráněný objekt přístupný pouze nájemníkům bytů.

7.1.2011
SDÍLEJ:

Machoňova pasáž Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Tak už je to opravdu tady! Unikátní pasáž od architekta Ladislava Machoně z roku 1925, která však byla v posledních letech spíše ostudou než chloubou města, se dočká dlouho slibované a připravované rekonstrukce.

Od příštího týdne je pasáž uzavřena

Zchátralá památkově chráněná budova, která dosud slouží jako vítaná zkratka ze sídliště Karlovina přímo na třídu Míru, bude od příštího týdne pro veřejnost uzavřena.

„Staveniště bylo firmě Metrostav, která vyhrála výběrové řízení, předáno už před vánočními svátky. Se samotnou rekonstrukcí by se mělo začít během příštího týdne,“ konstatoval náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.
„Kvůli bezpečnosti není vhodné, aby alespoň v první fázi rekonstrukce byl možný průchod pasáží. Ta bude pro veřejnost na určitou dobu uzavřena,“ poznamenal náměstek primátorky.

„Na druhou stranu jsme si vědomi, že jde o důležitou komunikační linku z centra města na Karlovinu. Proto se budeme snažit s Metrostavem
najít společnou řeč, aby pasáž nebyla uzavřena po celou dobu rekonstrukce, která má trvat sedmnáct měsíců,“ podotkl Martin Bílek.

Vystěhovat se musí i redakce Deníku

„Během rekonstrukce pasáže budou mít umožněn vstup do objektu pouze nájemníci bytů. Ti se samozřejmě nějak domů dostat musí. V provozu by měla zůstat také kavárna Homolka, přestože i její prostory čeká částečná rekonstrukce,“ vyjádřil se pro Deník Alfréd Mede, technický náměstek Městského rozvojového fondu, který má rozsáhlou opravu na starosti.

Všichni ostatní nájemníci musí Machoňovu pasáž opustit. Většina obchodů už je vyklizených, vystěhovat se bude muset i naše redakce.
„Půjde o kompletní rekonstrukci pasáže, která by měla stát 117 milionů korun bez daně z přidané hodnoty,“ upřesnil náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.

Léta odkládaná oprava Machoňovy pasáže samozřejmě může způsobit lidem, kteří se v jejím okolí pohybují, určité komplikace či nepohodlí.
„Při rekonstrukci však musí být dodržovány hygienické limity. Například hluk ze stavby nesmí být větší než 65 decibelů. Podle smlouvy navíc mohou práce probíhat pouze od sedmi do jedenadvaceti hodin,“ uvedl technický náměstek Městského rozvojového fondu Alfréd Mede.

Jaké změny vlastně pasáž čekají?

A jaké podstatné změny pasáž čekají? „Kromě samotné modernizace zbouráme její přístavbu, kde sídlila prodejna italské módy. Tento objekt nebyl součástí původního architektonického návrhu a vznikl až mnohem později,“ nechal se slyšet Alfréd Mede.
Naopak nově zde vznikne restaurace a také nebytové prostory administrativního charakteru. „V přízemí jich bude patnáct, v prvním poschodí čtyři,“ sdělil technický náměstek Městského rozvojového fondu. V dalších patrech by měly vyrůst byty.

Chystaná rekonstrukce má za cíl i rozšířit počet parkovacích ploch. „Celkem by jich mělo nově vzniknout 78, z toho 44 v suterénu budovy,“ informoval náš Deník Alfréd Mede. Novou tvář by podle jeho slov měla dostat i současná terasa Martini’s baru.
„První etapa rekonstrukce pasáže by měla trvat dvanáct měsíců. Na ní má plynule navázat druhá, která by měla zabrat dalších pět měsíců. Na ni bychom mohli už brzy získat stavební povolení,“ řekl technický náměstek Městského rozvojového fondu.

Vozíčkáři prý nemusí mít strach

„Chceme, aby pasáž co nejvíce odpovídala původnímu návrhu architekta Ladislava Machoně. Samozřejmě budeme muset akceptovat i požadavky památkářů,“ ujistil.
Strach, že se do nově zrekonstruované pasáže nedostanou, nemusí mít ani vozíčkáři. „Celý objekt totiž bude koncipován jako bezbariérový,“ uzavřel Alfréd Mede.

Autor: Tomáš Dvořák

7.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení