VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Malá radnice je nákladná,' říká komunistický zastupitel

Pardubice - Starostka jedničky Tomanová: „Občané musí rozhodnout, zda městské obvody chtějí“.

21.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Diskuse kolem zrušení či zachování městských obvodů pokračuje.

Návrhy jsou snížit počet úředníků či oslabit jejich pravomoce.
„Na velké radnici jsem byl šestnáct let a za zavedení městských obvodů jsem hodně bojoval. Po dvou volebních obdobích ale začínám být skeptik. Malá radnice je nákladná, pětatřicet procent výdajů jde na vnitřní správu,“ uvedl komunistický zastupitel městského obvodu Dukla Pavel Studnička.

Méně úředníků, více pravomocí

Podle něj by Pardubicím prospělo snížení počtu úředníků a větší pravomoce v rukou městských obvodů.
„Pardubice mají zbytečně moc úředníků. Teď s výborem jednáme, co dál. Jsou tu radikální řešení, jako městské obvody zrušit. Já jsem zastánce toho, v první řadě hledat úsporná opatření a snížit počet úředníků. Také jsem hlavní nepřítel odměn zastupitelů. Za městské obvody jsem bojoval, ale vystřízlivěl jsem,“ dodal Pavel Studnička.

Starostka městského obvodu jedna Hana Tomanová upozorňuje, že díky malým radnicím se rozvíjí celé město, ne jenom centrum.
„Město nemá strategii, ale po obvodech je alespoň vidět nějaká práce. Je opravená Karlovina, změnily se Polabiny, Dukla si sama sehnala peníze z evropských fondů. Stavíme parky, dětská hřiště a chodníky. Možná bychom měli plavecký areál s menšími dluhy, ale bez městských obvodů bychom tam museli jezdit traktorem,“ myslí si Hana Tomanová.

Starostka: Ať rozhodnou občané

Podle ní otázku obvodů musí rozřešit sami obyvatelé Pardubic.
„A není pravda, že bez obvodů by se ušetřilo na obchvat města, protože ten se buduje za státní peníze. Musí se rozhodnout občané, zda městské obvody chtějí,“ uvedla Hana Tomanová.

Naopak méně pravomocí by malým radnicím svěřil kandidát na starostu jedničky Jiří Razskazov.
„Zavedl bych slovenský model, kdy starosta pracuje na půl úvazku a zároveň je tajemník. Radnice by mohly fungovat v okleštěné podobě. Hlídaly by, zda je v jejich obvodě posekaná tráva, kontrovaly by chodníky a tyto záležitosti. Státní správu bych ale převedl na velkou radnici,“ sdělil Jiří Razskazov.

Jak to vidí Tomáš Dvořák: Válka mezi velkou a malými radnicemi

Problematika městských obvodů v posledních dnech pořádně hýbe krajským městem. Část vedení „velké“ radnice nyní vyhlásilo „zákopovou válku“ osmi malým radnicím, které jsou po Pardubicích rozesety. Primátor Jaroslav Deml společně se svou náměstkyní Štěpánkou Fraňkovou se nechali slyšet, že činnost obvodů je příliš drahá a Pardubice si takový luxus za současných podmínek nemohou dovolit. Toto prohlášení samozřejmě vzbudilo bouři nevole od starostů, zvlášť když k němu primátor dodal, že je jasné, že si kapři určitě nebudou chtít vypustit svůj vlastní rybník. Pikantní na celé kauze je, že Jaroslav Deml je stále ještě členem ODS, která má městské obvody pod palcem. Proto se i v této souvislosti začalo spekulovat, jestli „své“ straně nedělá medvědí službu a jestli to od něj není jakási pomsta za porážku ve vnitrostranických primárkách, k níž mu v podstatě „dopomohli“ právě někteří starostové. Inu, do komunálních voleb je sice ještě relativně daleko, ale je vidět, že se v Pardubicích asi nudit nebudeme…

Autor: Tomáš Dvořák

21.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení