VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Masarykova kasárna armáda městu zatím nedá. Ta chátrají

Pardubice - Magistrát chce pozemky i budovy bývalých kasáren zpět, ministerstvo obrany prý čeká na příslušný zákon

14.2.2011 6
SDÍLEJ:

O kasárna T.G. Masaryka se Pardubice s armádou marně dohadují několik letFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Budem o něco se rvát, až tu nezůstane stát, na kameni kámen…“ Textem písničkáře Honzy Nedvěda by se dal charakterizovat příběh nyní již bývalých kasáren T. G. Masaryka na Zborovského náměstí v Pardubicích.

Armáda je v loňském roce opustila a od letošního ledna je vede jako nadbytečný majetek. Zájem o celý areál má město s odkazem na historické vlastnictví.

Prázdná kasárna

„Město usiluje o navrácení kasáren již řadu let. Zákon z roku 1991 o přechodu některých věcí z majetku ČR do vlastnictví obcí, který měl napravit křivdy na obcích, řešil pouze navracení majetku, který byl k 24. květnu 1991 ve vlastnictví České republiky, nikoli Československé federativní republiky. Bohužel kasárna byla k tomuto datu majetkem československé federace, a tak nebylo možné se jich domoci na základě tohoto zákona. Neuspěli jsme ani později, kdy byl náš nárok, podložený usnesením vlády z roku 1994, odmítnut s odůvodněním, že kasárna armáda využívá a musejí zůstat ve vlastnictví státu,“ uvedl vloni touto dobou pro Deník tehdy ještě primátor Pardubic Jaroslav Deml.

Snadný cíl zlodějů

Realita dnešního dne je ale téměř totožná. Armáda teď už kasárna skutečně opustila a dělostřelci se přestěhovali do základny v Jincích. Není tomu ani dva měsíce a celý objekt se již ocitl v hledáčku zlodějů i bezdomovců, kteří se jali doposud relativně netknuté budovy vybydlovat. Svědčí o tom zprávy strážníků městské policie. „Jeden z našich strážníků, který ve svém volnu procházel v noci přes Zborovské náměstí, zahlédl dvojici mužů, kteří na vozíku vezli litinové radiátory. Jak se přiznali, ty ukradli právě v objektu kasáren. Předali jsme je proto hlídce státní policie,“ uvedl mluvčí pardubických strážníků Pavel Čejka.
„Víme, že poslední dobou jezdí ráno bezdomovci do centra města prostředky hromadné dopravy právě ze směru od sídliště Dukla. Máme zprávy i o tom, že se přímo v kasárnách zabydlela jistá skupinka, která si tam dokonce topí uhlím, což při jejich časté opilosti také může skončit požárem podobně jako v bývalé Prokopce,“ podotkli strážníci.

Že jednání o budoucnosti kasáren je během na dlouhou trať, přiznává i pardubický magistrát.
„Město trvá na tom, že kasárna jsou jeho historickým majetkem a jednání s ministerstvem obrany nadále pokračují. Naším cílem je dohoda o předání objektu, ale jsme v krajním případě, kdy jednání nepovedou k dohodě, připraveni podat i žalobu, která by měla o vlastnictví rozhodnout,“ sdělil tajemník magistrátu Martin Růžička.

Čekání na zákon

Na ministerstvo obrany se před čtrnácti dny obrátila dopisem s výzvou k jednání také primátorka. „Na tuto výzvu zatím nikdo z ministerstva obrany písemně nereagoval,“ konstatoval Růžička.

Naděje přesto existuje. „Na setkání Svazu měst a obcí jsme minulý týden s ministrem obrany diskutovali i toto téma. Ministr Vondra je podle svých slov nakloněn převodu nevyužitého armádního majetku zpět do vlastnictví města v případě, že jsou doloženy historické majetkové nároky, což je právě případ Pardubic. Musí se ale vyřešit legislativní problém, který bezplatný převod představuje z pohledu ministerstva financí. To se domnívá, že by mohlo dojít, v rozporu s pravidly Evropské unie, k nedovolené podpoře,“ uvedla primátorka města Štěpánka Fraňková. „Prostřednictvím svazu měst a obcí i poslanců se budeme snažit tuto problematiku urychleně řešit,“ dodala Fraňková.

Kvůli nejasné budoucnosti se ale rychle mění i plánované využití kasáren. Ještě před rokem se o nich uvažovalo jako o místě, kde by kromě jiného mohl fungovat justiční komplex, kde by byl umístěn jak okresní, tak krajský soud.

Hovořilo se o využití prostoru pro centrální městský „superúřad“, kde by na jednom místě mohly sídlit veškeré městské agendy. Navrhovaná byla i varianta pro umístění centrální služebny městské policie. Ze všech těchto plánů ale už v tichosti sešlo.

Plán? Zatím není

„Je to veliký prostor, ale žádné aktuální záměry s ním město v současné době nemá. Příčinou je zatím časově neodhadnutelný konec jednání,“ uzavřel Růžička.

Dostat se do kasáren? Bez problému i ve dne

Do objektu bývalých kasáren na Zborovského náměstí, odkud začátkem roku odešli vojáci, se teď stahují bezdomovci a zloději.
Budovy, které dodnes byly ve víceméně „slušném a použitelném“ stavu, už jsou ani ne po dvou měsících cílem nejrůznějších pobudů.
Pardubičtí strážníci nedávno zadrželi dvojici mužů, která v noci chodila do kasáren vytloukat ze zdí litinové radiátory. A podle toho, jak jsou kasárna, kterých se armáda nechce za žádnou cenu vzdát, hlídána, to nebyla první a ani poslední návštěva.

Do kasáren jsem se pokusili proniknout i my, a to hned dvakrát. Oba dva pokusy se odehrály za denního světla.
Ani v jednom z případů nebyl problém se do kasáren dostat. V areálu jsme se pohybovali dohromady asi tři hodiny a pořizovali fotografie. Za celou dobu se nás nikdo nepokusil ani zastavit. Ani zkušební bouchání do trubek radiátorů ničí pozornost neupoutalo. Kromě radiátorů nebo dalšího kovového materiálu, který armáda po odchodu na místě stále ještě nechává, by se nezvaný host také mohl zblízka podívat na odstavené náklaďáky. Ty jsou sice uzamčené za plotem, ale jeho překonání, stejně jako většiny uzavřených a uzamčených dveří uvnitř bývalých kasáren, je pro případného nenechavce otázkou několika vteřin.

Vojáky přesunuli do Jinců, ti tam ale nemají ani kde bydlet

Pardubice/Jince – Spor o opuštěná kasárna v Pardubicích má i kromě majetkových tahanic i druhý rozměr. Osud vojáků, které armáda přesunula do Jinců.

Dlouhou dobu chystaný přesun vojáků ze 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu z rušené posádky v Pardubicích do Jinců se uskutečnil koncem loňského roku. Velitelství 13. dělostřelecké brigády v Jincích s tím ale nastaly nemalé problémy. Asi pět stovek nově příchozích příslušníků armády totiž nemá v Jincích kde bydlet, je nedostatek ubytovacích kapacit.

Vojáci sice musí v rámci své profese počítat s možným stěhováním, jenže po takzvané redislokaci pardubického oddílu do Jinců mnozí z nich dokonce řeší, zda zůstat u armády.

Přesun do prázdna

Problém je ve zmiňovaném ubytování a finanční náročnosti kladené na vojáky, protože mnozí z nich začali stavět domy v Pardubicích, vzali si hypotéky a kromě těchto výdajů denně utratí další peníze za dojíždění do kasáren.

„V posádce jsou ubytovaní jen někteří vojáci, protože se nepodařilo dostavět ubytovny, jak bylo naplánováno. Další vojáci denně dojíždí z příbramské nebo pražské ubytovny,“ popsal velitel 13. dělostřelecké brigády plukovník Jan Třináctý.

Projekt na modernizaci a rekonstrukci kasáren za několik miliard byl v rámci úsporných opatření pozastaven, dokončily se například páteřní rozvody inženýrských sítí, postavilo nové oplocení areálu, opravily se některé budovy, ale už nedošlo na výstavbu ubytoven.

Nejsou ani garáže

Z Pardubic přešla do Jinců také technika a pro ni také nejsou odpovídající prostory. Kvůli úsporám se totiž nedokončila výstavba garáží a hal pro techniku. „Asi sedmdesát procent techniky máme venku pouze pod přístřešky nebo pod širým nebem,“ připomněl velitel.

„Pro pardubické vojáky jsme tak museli připravit zázemí formou oprav a drobnějších rekonstrukcí stávajících budov,“ dodal plukovník s tím, že chápe situaci vojáků, kteří sem přišli z Pardubic a tím pro ně nastal životní zlom. „V Pardubicích mají kromě bytů nebo rozestavěných domů i své partnerky. Teď musejí řešit, zda je sem vzít nebo mají zůstat v Pardubicích. Je to složité, i když o tom vojáci věděli dopředu. Vzít manželku do Jinců a pak čekat, zda tady sežene práci, je těžké rozhodnutí. Rodiny se tím dostaly do složité situace,“ dodal Třináctý, který by nerad přišel o vycvičené profesionály.

KAREL HUTR

Autor:

14.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení