VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mateřská škola v Kladrubech ponese nové jméno: Hříbátka!

Kladruby nad Labem - Součástí dnešního programu oslav bude i seznámení s činností školky a životem hříbat.

21.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Shutterstock.com

Po dlouhých letech existence Mateřské školy v Kladrubech nad Labem přibyde této instituci jméno, které zcela zapadá do místa, kde se nachází.

V blízkém hřebčíně se již více než 400 let chovají vzácní starokladrubští koně.

Jsou tu ustájení hřebci, klisny, mladí koně a hříbata. A právě poslední kategorie koní se symbolicky stane novým názvem mateřské školy.

„Vždyť i děti často dovádějí jako hříbátka na pastvinách, nehledě k tomu, že se všichni vzájemně často potkávají při procházkách v okolí velkých výběhů," informovala náš Deník starostka Kladrub nad Labem Lenka Gotthardová.

Doplnění názvu

V Kladrubech existuje školka již od počátku 50. let 20. století. „Tehdy se zařízení nazývalo zemědělský útulek pro malé děti zaměstnaných matek a sídlil v bývalé římsko-katolické faře vedle dnešní pošty," řekla starostka.

„V 70. letech obecní úřad díky akci Z přestavěl vilu čp. 11 na mateřskou školu, která byla otevřena v roce 1976," sdělila Lenka Gotthardová.

„Od té doby ji navštěvují další generace kladrubských dětí či dětí z okolí," poznamenala starostka Kladrub.

Doplnění názvu školky bylo dlouholetým přáním ředitelky Marcely Ženaté.

V závěru loňského roku a letošního jara se stihly vyřídit jak administrativní záležitosti, týkající se doplňku, tak i vizuální ztvárnění kladrubských hříbátek pro znak školky. Namalovala je zkušená malířka a chovatelka koní Jitka Bednářová – Smíšková z Domašova u Brna. Výzdoby uvnitř školky se ujala Jana Ryvolová, a tak ve vstupní chodbě můžeme vidět kladrubské klisny s hříbátky.

Oficiální akce k novému názvu se uskuteční symbolicky první jarní den, tedy dnes od odpoledne od patnácti hodin u mateřské školy.

Budou i živí koně

„Součástí programu oslav bude seznámení s činností školky, s životem hříbátek, přednesení básniček a nových písniček s námětem koní a odhalení informační desky s novým názvem a obrazem kladrubských hříbat," upřesnila Lenka Gotthardová a dodala, že samozřejmě nebudou chybět ani živí koně.

„Zváni jsou všichni rodičce a příznivci mateřské školky a koní, abychom společně oslavili nový název, začátek jara i slavnostní velikonoční čas mláďátek a hříbátek obzvlášť," uzavřela.

Autor: Tomáš Dvořák

21.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení