VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mentálně postižení opouštějí ústav a stěhují se do bytů

Pardubice/Přelouč/Ráby – Někteří handicapovaní přechod nezvládnou. Většině však začíná nový a bohatší život.

11.4.2016
SDÍLEJ:

Domov pod Kuňkou v RábechFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Už dvacet lidí s mentálním handicapem, kteří doposud žili v Domově pod Kuňkou v Rábech, se přestěhovalo do bytů v Pardubicích a Přelouči.

Po mnoha letech v ústavu pomalu zjišťují, jaké je to mít skutečný domov – místo, které je pouze jejich.

„Pardubický kraj tímto způsobem transformuje všech sedm sociálních zařízení ústavního typu ve své správě. Z celkového počtu 853 klientů žije nyní v pobytové komunitní službě 327 lidí, další stovka se bude moci přestěhovat během příštích tří let," říká Pavel Šotola, radní kraje pro sociální péči a neziskový sektor.

Ředitel: Brali jen to, co jim někdo dal

Domov pod Kuňkou v Rábech nyní provozuje kromě pobytové služby i sociální službu chráněné bydlení. „Uživatel si sám řekne, s čím potřebuje pomoci. Pracovníci mu jsou nápomocni radou či vlastním provedením konkrétní činnosti v případě, kdy to nezvládne. Pracovníci Domova pod Kuňkou nic nedělají za uživatele bez jeho vědomí, čímž je posilována jeho samostatnost a zvyšována možnost absolutního zapojení mentálně postižených spoluobčanů do většinové společnosti," vysvětluje ředitel zařízení Tomáš Černík.

Uživatelé, jejich opatrovníci a rodinní příslušníci jsou dlouhodobě připravováni na zásadní změnu v životě – na přechod z velkokapacitního ústavního ubytování do domácností. „Někteří uživatelé byli zvyklí žít desítky let v uzavřeném prostředí na okraji společnosti a bez možnosti seberealizace. Brali jen to, co jim někdo dal. Neměli možnost výběru. To již dávno neplatí a uživatelé mají možnost konečně přetrhat pouta s minulostí a pokusit se samostatně žít. Je však pravdou, že ne vždy se vše povede. Někteří uživatelé přechod do chráněného bydlení nezvládnou. Následně je pro ně hledáno optimální řešení jejich situace," doplňuje ředitel Černík.

Pracují. Praží kávu, vyrábí keramiku

Pro mnohé klienty sociálních zařízení je podstatné, jestli mohou získat alespoň částečný úvazek v nějakém zaměstnání. „V tom jsme velice úspěšní, daří se nám to asi u čtvrtiny z nich. Pracuje celkem 213 lidí, nejvíce z domovů ve Svitavách, Slatiňanech a ze Žampachu. Jedná se například o pražení kávy, balení hoblin pro drobné zvířectvo, úklidové práce, pomocné práce, výrobu keramiky a svíček nebo také obsluhu kavárny," konstatuje vedoucí odboru sociálních věcí Helena Zahálková. V případě klientů z Domova pod Kuňkou pracuje dvanáct z nich.

Příkladem pro všechny mentálně handicapované může být 58letá Květa. Přestože strávila více jak čtyřicet let svého života v ústavní péči, dnes bydlí samostatně v bytě.

Nakupuje, vaří, uklízí, pere, chová kočku. Žije normální život. Společně s podobně mentálně postiženou spolubydlící se o sebe starají samy, terénní pracovnice k nim dochází jen párkrát do měsíce, v případě potřeby je k dispozici na telefonu. Květa také pracuje, má dokonce tři zaměstnání. V knihovně obaluje knížky, obsluhuje v kavárně a pomáhá s „překládáním" textů pro podobně postižené, zjednodušuje je.

Autor: Pavlína Roztočilová, Redakce

11.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Charme Look

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pak Na Špici.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Na Dašické ulici v Pardubicích zasahovali hasiči. Zachránili člověka.

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Pardubice - Fotbalisté Pardubic vyhráli v nové sezoně Fortuna národní ligy i druhé domácí utkání. O klíčové trefy se postaral v úvodu druhého poločasu Michal Petráň, v závěru vstřelil svůj první druholigový gól střídající Ladislav Mužík.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení