VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Měření poskytne informace o zásobách dřeva

Pardubický kraj - Národní inventarizace lesů je naplánovana až do roku 2015. Lesy nijak nepoškodí.

18.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Zuzana Škvrnová

Od letošního roku až do roku 2015 se uskuteční Národní inventarizace lesů, která poskytne údaje o zásobách dřeva a dřevinné skladbě, zdravotním stavu či funkci lesů.

Kraj má jedny z největších zásob

Provádění inventarizace uložila vláda Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem. V pořadí již druhou inventarizaci lesů vítá radní Pardubického kraje zodpovědný za zemědělství, životní prostředí a venkov Václav Kroutil.

„Měření poskytne velmi zajímavé informace o tom, jak jsme s lesy hospodařili v minulosti a jaké máme hospodářské příležitosti do budoucna. Při první inventarizaci lesů bylo například zjištěno, že Pardubický kraj patří mezi kraje s největšími zásobami dřeva v tuzemsku,“ uvedl radní Václav Kroutil.

Inventarizace je založena na matematicko-statistické metodě, jejím základem je opakované územní měření na inventarizačních plochách rozmístěných po celém území České republiky.

Vlastník lesa je ze zákona povinen strpět provádění potřebných úkonů s inventarizací lesů. „Měření probíhá nedestruktivním způsobem. Naši pracovníci jsou vybaveni povolením, které si může majitel lesa zkontrolovat. Výsledky se nevyhodnocují za jednotlivé inventarizační plochy, ale za velké územní celky, tedy za celou Českou republiku a kraje,“ vysvětlil vedoucí Oddělení inventarizace lesů Miloš Kučera.

Veškeré měření je prováděno moderními elektronickými přístroji a přímo v lese jsou data ukládána do terénního počítače. Pouze část údajů se zjišťuje v kanceláři vyhodnocováním leteckých snímků.

Výsledky budou veřejně dostupné

Výsledky, které budou veřejně dostupné, by měly být přínosné pro majitele a správce lesů. „Každý dobrý hospodář bilancuje. Své rozhodnutí by měl dělat na základě podkladů, které jsou popisem skutečného stavu věcí, “ uzavřel radní Kroutil.

Další informace můžete nalézt na www.uhul.cz.

(zr, čtk)

18.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení