VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mešita ve Starém Mateřově? "Nesmysl," prohlásil starosta

Starý Mateřov – Ve Starém Mateřově se chystá rozsáhlá výstavba. Na pozemcích v katastru obce má vyrůst nejen řada rodinných domů, ale rovnou celé nové sídliště.

23.4.2015 3
SDÍLEJ:

Plány dvou developerských projektů ve Starém Mateřově.Foto: Obec Starý Mateřov / Deník

Developerský projekt, kterých se po obcích v celé republice realizují desítky, však u Starého Mateřova musí čelit xenofobním fámám, jež tvrdí, že jde o výstavbu jakési muslimské kolonie včetně mešity.
Jenže celá tahle fáma je dílem „zaručených" informací z internetu, které se začaly šířit s pomocí protiislamisticky zaměřeného webu.

„Věc se ve skutečnosti má jinak, než jak jsme zaznamenali. Tvrzení, že se v lokalitě Starého Mateřova chystá výstavba mešity, je naprostý nesmysl. Autor této fámy vychází ze zmatených informací. Otázkou je, jestli tak činí z nevědomosti nebo záměrně," prohlásil starosta Starého Mateřova Pavel Sehnoutek.

Kuvajtský investor

Celá fáma vychází z faktu, že jeden z investorů, který pozemky určené k výstavbě rodinných domů zakoupil, je kuvajtský občan. Jedná se o pozemky mezi silnicí vedoucí na Heřmanův Městec a obcí od kruhové křižovatky směrem k fotbalovému hřišti.

„Zaujala jej cena pozemků. V dané lokalitě, kde tento investor pozemky zakoupil, však územní plán nepočítá s jiným druhem výstavby, než s rodinnými domy. Jedná se o normální investici s plánem pozemky zasíťovat a rozdělit na stavební parcely," dodal Pavel Sehnoutek.

Fáma o mešitě
Roste další islámská kolonie 
v České republice (ČR)? Přesněji řečeno kuvajtská, a to na Pardubicku. Šokovalo mne to o to víc, že jsem si dřív namlouval, jak jsou problémy s imigranty stovky kilometrů daleko a jak stačí být opatrný a nic nehrozí…
K věci – v okolí Starého Mateřova na Pardubicku je oficiálně potvrzena kuvajtská výstavba. Mnozí majitelé pozemků v obci prodali za pěkné peníze svá pole rodinné akciovce z Prostějova, která zde naplánovala výstavbu satelitu propojeného s přilehlým zámečkem a statkem. Mezi lidmi se šuškalo, že celou akci financuje investor z Kuvajtu a bude to ,,velké"… Celý projekt je pojat značně megalomansky – má zde vzniknout vice jak 200 obytných domů, sportoviště, cyklostezky, rybníčky, areál pro matky s dětmi a kaple (muslimská modlitebna?). …Vážení spoluobčané této země, nebojte se takové věci řešit a upozorňovat na ně. Lepší dřív než pozdě a s nejlepším vědomím a svědomím, že ISLÁM DO ČR NEPATŘÍ!!!

Část textu z blogu Jiřího Chudého

Prostřednictvím jednoho internetového blogu, za kterým stojí jako autor podepsaný Jiří Chudý a iniciativa Islám v ČR nechceme!, jež text rozšířila sociálními sítěmi, teď koluje fáma, že se v Mateřově chystá muslimská osada s mešitou uprostřed.
Na nesmyslnost těchto zpráv poukazuje jak obec, tak projektant výstavby.

Dvě různé akce

„Ve Starém Mateřově se připravují dvě odlišné investiční akce. Jde o takzvanou Zelenou čtvrť Starý Mateřov, která má vyrůst až za obcí, za silnicí mezi Starými Čívicemi a Heřmanovým Městcem. Tou druhou je lokalita U Hřiště, která přiléhá k obci," říká architekt Miroslav Petrán, jenž má „pod palcem" oba projekty.

Území v lokalitě U Hřiště počítá s výstavbou rodinných domů a v současné době se zde již pracuje na zasíťování jednotlivých pozemků a výstavbě silnice. Právě zde dvě ze tří parcel zakoupil kuvajtský investor.

Zelená čtvrť

Zelená čtvrť Starý Mateřov má vzniknout až za silnicí na západ od obce na katastrech Starého Mateřova, Barchova a Pardubic. Jejím investorem je česká firma Retail Develop.

Kromě etapové výstavby rodinných domů je její součástí i rekonstrukce zámečku Hladíkov a přilehlého lesa s cílem vytvoření sportovního, rekreačního a volnočasového centra.
„První etapa již má územní rozhodnutí a v záměru je navrženo i centrum tohoto obytného území, kde je uvažováno s malou restaurací, školkou, obchodem, ordinací lékaře a také malou kapličkou," upřesňuje Miroslav Petráň.

Kaplička, ne mešita

Právě slova o kapličce ale zřejmě stojí za fámami, které se šíří po internetu.

„Kaplička je skutečně kaplička. Ideou výstavby tohoto sídliště bylo nevytvářet nové podnikatelské baroko, ale dát výstavbě ráz české obce. Tedy umístit do centrální části mezi domy něco jako klasickou náves, ke které může patřit i malá poutní kaplička, nikoliv mešita. Tu tam český developer stavět určitě nehodlá," dodává Miroslav Petráň.

Základem celého tvrzení o výstavbě mešity tak je obyčejná neinformovanost. „Je otázkou, zda to ve skutečnosti není záměr," ptá se architekt.

Zkoušeli i haly

Není bez zajímavosti, že o lokalitu sousedící s plánovanou Zelenou čtvrtí jevil ještě před rokem 2010 zájem nizozemský investor CTP, který od konce loňského roku staví bez stavebního povolení dvě průmyslové haly na okraji Hradce Králové.
Obec Starý Mateřov ale vyhotovením územního plánu jakoukoliv průmyslovou výstavbu zamítla a hala začala růst načerno v sousedním krajském městě.

Autor: Jiří Sejkora

23.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spirituál kvintet hrál poprvé na hradě Střekov, přišlo tisíc lidí.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Ilustrační foto.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Pardubický festival plný jógy ukáže, že má jóga mnoho směrů

Pardubice – Zacvičit si jógu nebo se o ní alespoň něco dozvědět budou moci Pardubáci dnes na letním pardubickém festivalu jógy Surya yoga fest v Centru Kosatec. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Moravany aby si přibalily na Myšáka kočku...

Pardubicko – Zpropadený los. Pardubické béčko musí stejně jako v loňské sezoně také v úvodu letošního ročníku podruhé v řadě cestovat k soupeři. Živanice hostí nováčka skupiny C s jediným cílem. Tím tříbodovým. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení