VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozice: Město bylo ve věci černé stavby podvedeno

Pardubice /DOPLNĚNO O PROHLÁŠENÍ SPOLEČNOSTI D+D/ - Den před výročím vzniku československého státu se sešli zastupitelé Pardubic, aby rozhodli o několik důležitých bodech v životě města. Nad rámec řádného programu ale došlo i debatu nad aktuálními kauzami komunálních politiků. Tím je černá stavba logistického centra v Semtíně a kontroverzní výlet několika zastupitelů s podnikateli do Madridu na fotbal.

28.10.2009 6
SDÍLEJ:

Vizualizace konečné podoby logistického centra Foto: Reprofoto: Deník

Části jednání měl možnost přihlížet známý architekt Bořek Šípek.

Třicet devět zastupitelů se sešlo hned na začátek úterního jednání, tedy plný „tabulkový“ počet, až tím byl sám primátor Jaroslav Deml překvapen.

„To snad nepamatuji,“ reagoval na stoprocentní účast. Krátce potom již ale musel reagovat na méně příjemné otázky. Poté, co přednesl zprávu o činnosti rady a magistrátu za uplynulé období, se slova chopil Jan Linhart, který dal podnět ke kauze Zelená louka. Tedy logistickému centru, které staví – prozatím načerno – společnost D+D.

„Domnívám se, že ze strany pana Dědka jsme nebyli korektně informováni a byli uvedeni v omyl. Stáváme se městem s největší černou stavbou v Evropě. Myslím, že se jedná o podvod,“ nešetřil tvrdými slovy zastupitel za Zelená pro Pardubice, jenž požaduje písemnou odpověď na mnoho otázek souvisejících se stavbou a chodem logistického centra.

Podle primátora však město postupovalo podle platné legislativy, stávající stavební zákon však umožňuje obcházení řádného stavebního řízení, tak jak se tomu děje u této velké černé stavby.

„Lze obejít EIA a různé analýzy. Chci apelovat na změnu stavebního zákona,“ prohlásil Deml, po němž se dožadoval vysvětlení ve stejné kauze i Jindřich Tauber (ČSSD). A to ve věci údajného lobbingu pražského primátora Pavla Béma, aby černá stavba dostala zelenou. Primátorovo vysvětlení bylo takové, že Bém se pouze zajímal o to, co se v Pardubicích děje.

„Žádné ovlivňování, abych něco řešil, nenastalo. V rámci kolegia primátorů se scházíme a bavíme se o problémech, které se týkají jednotlivých měst. Nepovažuji za divné, že mi pan Bém volá,“ uvedl Jaroslav Deml s tím, že také volá mnoha lidem.

Kauza Madrid: Tak arogantní reakci jsem nezažil

Diskuzi kolem černé stavby sledoval i architekt Bořek Šípek, ten zde však byl z jiného důvodu. Podílí se totiž na projektu polyfunkčního domu Babylon, která má vyrůst na Višňovce. Zastupitelům představil svůj ambiciozní záměr a seznámil je s parametry mohutné zástavby. Všechny obavy zastupitelů však směřovaly jedním směrem. Jak bude vyřešena doprava v této lokalitě, již tak velmi napjatá.

Kdo čekal, že se strhne slovní přestřelka k výletu soukromý tryskáčem do Madridu, musel si počkat až na samotný závěr zasedání na bod diskuze. Na žádost opozice o vysvětlení Jaroslav Kňava – jeden z trojice pardubických politiků a účastníků cesty – odpověděl, že se bude zpovídat pouze voličům a ODS. Doklad o zaplacení cesty ze svých peněz již podle svých slov předložil primátorovi.

„Tak arogantní, rozčilenou a neadekvátní reakci jsem ještě nezažil,“ vyslovil svůj názor na emotivní Kňavovo vystoupení Jan Linhart, který s ním přeci jenom v jednom souhlasí. „Ať to rozhodnou voliči,“ přikyvuje Linhart.

Tiskové prohlášení D+D Park Pardubice, a. s.

"Výsledek včerejšího jednání Rady města nás trochu překvapil, ale respektujeme jej. Chápeme, že Rada města chce jednat o pronájmu pozemku až v okamžiku, kdy bude vyřešena i otázka výhybny. To je pouze otázkou času. Stavební řízení na výhybnu je v běhu a vydání dodatečného stavebního povolení očekáváme v nejbližších dnech. Radním potom předložíme i dokumenty týkající se této stavby a jsme přesvědčeni, že nic nebude bránit tomu, aby nám pronajali daný pozemek pod halou,“ komentoval výsledek jednání zastupitelstva Petr Dědek, předseda představenstva D+D Park Pardubice, a. s.

Autor: Petr Doubrava

28.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení