„Od 1. července by měla být tato dvě zařízení nahrazena Multikulturním centrem,“ informovala náš Deník vedoucí odboru komunitních služeb Magistrátu města Pardubic Ivana Liedermanová.

„Ukázalo se, že v Pardubicích je třeba zabývat se nejen romskou problematikou, ale komplexně otázkou menšin. Do této oblasti pochopitelně patří rovněž cizinci,“ poznamenala Ivana Liedermanová.

„Byli bychom rádi, aby šlo o skutečnou integraci, ne izolaci menšin,“ řekla šéfka odboru komunitních služeb.

„Počítáme s tím, že dojde k rekonstrukci stávajících prostor Romského střediska a Společenského klubu pro romskou mládež. Proto nyní intenzivně hledáme náhradní prostory pro nové Multikulturní centrum,“ upřesnila pro Deník vedoucí odboru komunitních služeb Magistrátu města Pardubic Ivana Liedermanová.

Změnili názor

„Vzhledem k tomu, že v Pardubicích už existuje krajské Centrum na podporu integrace cizinců, měli jsme zpočátku pocit, že žádné takové další zařízení není ve městě potřeba. Po jednání s ministerstvem vnitra jsme však přehodnotili naše stanovisko a pochopili, že toto zařízení, které pracuje spíše na poradenské bázi, partnera potřebuje. Multikulturní centrum by tak mělo vhodně doplňovat aktivity krajského Centra na podporu integrace cizinců,“ prohlásila náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková.

„Přece jen by devadesátitisícové město asi mělo mít koordinátora pro menšiny a cizince. Máme představu, že právě tento člověk by se zároveň stal šéfem nově zřizovaného Multikulturního centra,“ vyjádřila se náměstkyně pardubického primátora.

Otevřené všem

„U Romského střediska a Společenského klubu pro romskou mládež jsme měli dojem, že docházelo k dalšímu separování této komunity a ne k začleňování do majoritní společnosti. Když bude Multikulturní centrum otevřené pro všechny, je větší šance, že se to povede,“ dodala Fraňková.