VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město pomůže s přípravou stavby obchvatu

Pardubice – Město pomůže Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s přípravou výstavby severovýchodního obchvatu Pardubic.

12.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Tato stavba je klíčová pro zlepšení dopravní prostupnosti centra i odstranění zátěže, kterou jsou pro životní prostředí popojíždějící kolony automobilů. Rada města již schválila text smlouvy, na jejímž základě bude město, pokud bude třeba, spolupracovat s ŘSD při výkupu pozemků, bez nichž není možno stavbu silnice I/36 uskutečnit. Zároveň město vykoupí pozemky pro cyklostezku, která bude kopírovat trasu obchvatu," informovala náš Deník Nataša Hradní z tiskového úseku pardubického magistrátu.

„Máme pochopitelně na vybudování obchvatu eminentní zájem, denně se potýkáme s dopravními zácpami nejen v centru města. Absence obchvatu přináší problémy jak obyvatelům města, tak zdejším firmám. Jeho stavba je pro město až životně důležitá. Proto jsme připraveni být aktivně nápomocni jeho výstavbě, která je jinak záležitostí státu," řekl náměstek pardubického primátora zodpovědný za dopravu Jiří Rozinek.

Výkupy pozemků

„Můžeme pomoci například při výkupu pozemků potřebných pro stavbu obchvatu, tam jsme přece jen v jiné pozici než ŘSD. Máme například pozemky, které můžeme v případě potřeby směnit za ty, které jsou pro stavbu silnice třeba," prohlásila náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková.

Stávající trasa silnice I/36 prochází obydleným centrem Pardubic. Hustá doprava má nepříznivý dopad na životní prostředí, parametry silnice nevyhovují současnému provozu. „O bezpečné a plynulé dopravě se vůbec nedá mluvit, denně se tu tvoří kolony a ty nezmizí, dokud nebude postavena nová komunikace spojující severní část města s východní. Proto byla přeložka v územním plánu vymezena jako veřejně prospěšná stavba, jako jediné možné řešení pro odlehčení městského komunikačního okruhu," konstatoval Jiří Rozinek.

Nová cyklostezka

Zároveň s výkupem pozemků pro obchvat budou vykupovány také pozemky pro novou cyklostezku. Její trasa má kopírovat trasu severovýchodního obchvatu.

Stavbu, s výjimkou mostu přes Labe, bude financovat město. „Tato stezka patří mezi priority města, rádi bychom na její stavbu čerpali dotace z evropských fondů. V současné době již máme územní rozhodnutí a začínáme s projektovou přípravou, včetně výkupu pozemků. Stavět se bude zároveň s obchvatem, což by mělo být v roce 2018," podotkl náměstek Rozinek.

Přes čtyři kilometry

Severovýchodní větev obchvatu města bude dlouhá zhruba 4,2 kilometru. Začíná kruhovou křižovatkou u Globusu v Trnové, vede přes Fáblovku z velké části mimo zastavěné území města a ústí do již hotové kruhové křižovatky na Dubině.
„Z centra by měla odvést jak tranzitní dopravu, směřující k silnici I/35, tak automobily mířící od Bohdanče či Hradce Králové na sídliště Dubina," prozradila Nataša Hradní.

Výkup pozemků by měl začít letos, samotná stavba pak podle plánů ŘSD v roce 2018.

700 milionů korun

Cena stavby, jež dopravně výrazně odlehčí centru Pardubic, je odhadována na více než 700 milionů korun.

Po severovýchodní větvi obchvatu města by měla přijít na řadu část, která by městu ulevila od tranzitní dopravy směřující z jižní strany města na východ. Jihovýchodní obchvat bude dlouhý zhruba tři kilometry, jeho stavba by mohla začít v roce 2020. Náklady jsou odhadovány na více než 650 milionů korun.

Autor: Tomáš Dvořák

12.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení