VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministerstva souhlasí, Pardubice mohou začít čerpat evropské peníze

Pardubice - Vše nyní směřuje k tomu, aby na začátku října mohly být vypsané první výzvy pro předkládání projektů.

2.9.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Pardubicím se jako prvnímu z českých měst podařilo získat souhlas pěti ministerstev k čerpání evropských dotací z programu ITI. Peníze z tohoto programu bude možné čerpat následujících sedm let pro hradecko – pardubickou aglomeraci.

„Práce na strategii byly dokončené na konci minulého roku, kdy ji schválili zastupitelé Pardubic a Hradce Králové. Od začátku roku procházela složitým schvalovacím a připomínkovacím procesem, který podtrhuje význam tohoto dokumentu. Jsem rád, že se našemu týmu lidí podařilo tuto etapu úspěšně zvládnout," řekl náměstek pardubického primátora zodpovědný za čerpání dotací Jan Řehounek.

PRVNÍ VÝZVY V ŘÍJNU

Vše nyní směřuje k tomu, aby na začátku října mohly být vypsané první výzvy pro předkládání projektů.

„Naše aglomerace tak má v současné době jistých více než 3,5 miliardy korun, které pomohou především oblastem dopravy, základního, středního i vysokého školství, podnikatelům v oblasti inovací nebo projektům na obnovu památek a v oblasti životního prostředí. Pokud navíc především v prvních letech prokážeme schopnost čerpat rezervované prostředky, můžeme získat přístup k dalším, a to až do výše téměř šesti miliard," vysvětlil manažer ITI Miroslav Janovský.

Město Pardubice by prostřednictvím ITI chtělo realizovat například výstavbu dvou nových lávek přes Labe a cyklostezku do Hostovic. Prostředky by chtělo využít pro základní školy ve formě modernizací a nového vybavení učeben fyziky, chemie, počítačů, matematiky či dílen. „Opravdu intenzivně pracujeme také na přípravě velkého projektu Centrálních polytechnických dílen, které bychom chtěli umístit do Automatických mlýnů," podotkl primátor Pardubic Martin Charvát.

VYŘEŠÍ DOPRAVU?

Asi nejpalčivějším problémem krajského města je doprava. Proto politici plánují využít evropské peníze na inteligentní systém řízení dopravy. Zpracování podkladů dostal za úkol pardubický dopravní podnik. „Naším úkolem je připravit technické specifikace ve třech oblastech. Jedna by měla zajistit plynulost dopravy, druhá řeší parkování a návěstidla na volná parkovací místa a třetím úkolem je vytvořit dispečink, odkud se bude doprava monitorovat a řídit," uvedl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Náklady na zavedení systému se odhadují na 150 milionů korun. Základem systému má být zavedení inteligentních semaforů, které dokáží reagovat na hustotu silničního provozu a odbourat tak čekání aut 
v kolonách.

Autor: Lukáš Dubský

2.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Tři body z Vítkovic! Fotbalisté Pardubic udrželi náskok i v oslabení

Ilustrační foto

Jedenáctiletí si domluvili noční toulačku, bez rodičů

Historická vozidla se budou prohánět po Železných horách

Přelouč – Železné hory budou v sobotu hostit další rallye. Tentokrát však nepůjde o moderní rychlá auta, k desátému ročníku Rallye Železné hory vyjedou historická vozidla. 

Bonbónová stezka podél Labe

Pardubice - Strážníci si zahráli na sběrače sladkostí. Na linku pardubické městské policie se totiž obrátil volající, který upozornil na zvláštní jev.

Starý Mateřov bude slavit. 790 let od založení obce

Starý Mateřov – Obec Starý Mateřov slaví. Tento víkend v sobotu si připomene výročí 790 let od svého založení. V jedenáct hodin budou oslavy zahájeny u pomníku padlých. 

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení