VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministerstvo chce poškodit naši investici, tvrdí AVE CZ

Pardubice - „Firma lže. Spalovna v Rybitví není v plánu odpadového hospodářství,“ uvedl Jan Tichý.

5.2.2010 9
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Firma AVE CZ je ochotna napadnout stanovisko Ministerstva životního prostředí (MŽP) i s celým rozhodovacím procesem u soudu!
„Jednání ministerstva chápeme jako snahu poškodit investiční záměr naší firmy. Nadále trváme na faktu, že záměr Modernizace spalovny v Rybitví je v souladu s právním řádem České republiky, legislativou Evropské unie i aktuální koncepcí MŽP,“ pravil ředitel marketingu AVE CZ Jaroslav Nálevka.

Investorovi nejvíce vadí, že stanovisko je údajně účelové a nezakládá se na faktickém posouzení celého projektu.
„Negativní stanovisko je založeno na tlaku laické veřejnosti, zástupců kraje a města. MŽP tak dává zahraničním investorům signál, že při procesu posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) má hlavní slovo laická veřejnost a nikoliv technická stránka předkládaného projektu,“ konstatoval Nálevka.

Ročně prý vzniká 35 tisíc tun odpadu

Firmě AVE CZ také vadí, že Pardubický kraj má spalovnu zanesenou v plánu odpadového hospodářství.
„V roce 2006 jsme se sešli se zástupci kraje i města Pardubice, kde byl projekt posuzován s ohledem na ekonomické aspekty, ale i aspekty vlivu na životní prostředí a zdraví obyvatel,“ vysvětlil Nálevka.

V roce 2008 ovšem pod vedením Jana Tichého vzniklo sdružení Stop spalovně v Rybitví, které začalo organizovat masivní petice.
„Po výměně ve vedení kraje došlo ze strany náměstka hejtmana Tichého k účelovému odmítání většiny jednání o spalovně. Přitom region je zatížen nadlimitní zatěží spalitelného průmyslového a nebezpečného odpadu. Jedná se až o 35 tisíc tun ročně, přičemž je zde ještě spousta starých ekologických zátěží,“ informoval ředitel marketingu AVE CZ.

Ministerstvo životního prostředí ovšem námitky AVE CZ odmítá.
„My jsme při práci na stanovisku EIA postupovali přesně podle zákona. Investor samozřejmě má možnost naše stanovisko napadnout soudní cestou. Domníváme se však, že nemá příliš velkou šanci soud vyhrát. Už jen z toho důvodu, že stanovisko EIA je pouze doporučující,“ uvedla mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Námitky firmy AVE CZ proti stanovisku ministerstva nepřekvapili ani pardubického primátora Jaroslava Demla.
„Je jasné, že AVE CZ využije každý prostředek, aby rozhodnutí nějak zvrátila. Její kampaň je dost agresivní, což se ukázalo i na veřejném projednávání v ČEZ Areně, kde v podstatě uráželi lidi, kteří se spalovnou nesouhlasili,“ řekl Deml.

Podle pardubického primátora rozhodně není pravda, že by se stanovisko EIA zabývalo jen odporem veřejnosti a samospráv.
„Když jsem si četl celých 40 stran stanoviska, tak na těch prvních zhruba osmatřiceti stranách jsou rozebírány technické parametry. A jasně se ukazuje, že projekt firmy AVE CZ je nebezpečný. Každý rozumný člověk přece vidí, že nejsme obecně proti spalování odpadu, ale proti konkrétnímu plánu firmy AVE CZ,“ vysvětlil Jaroslav Deml.

Primátor Pardubic si vzpomněl i na jednání s investorem v roce 2006, předtím než společnost koupila areál staré spalovny v Rybitví.
„Je to sice již dost dlouho, ale vzpomínám si, že firma svůj projekt prezentovala radě města. Tenkrát se ovšem jednalo hodně obecně, neznali jsme podstatné detaily,“ přiblížil obsah jednání Deml.

Náměstek hejtmana Jan Tichý zase odmítá, že by nějak blokoval jednání o spalovně, jak ho obviňuje investor.
„Jednali jsme s firmou dvakrát, ale tato jednání věc nikam neposunula. Navíc se domnívám, že v průběhu procesu EIA není takové jednání příliš vhodné,“ podotkl Tichý.

Podle Tichého navíc firma lže, pokud tvrdí, že Pardubický kraj má stále spalovnu v Rybitví v krajském plánu odpadového hospodářství.
„V nezávazné části plánu skutečně spalovna byla. Dostala se tam někdy v roce 2003, ale byla tam jen asi do roku 2006. V době, kdy firma AVE CZ kupovala areál bývalé spalovny, tak to tam pravděpodobně ještě bylo. Ovšem v okamžiku, kdy podávali návrh na proces EIA, již plán se spalovnou nepočítal,“ dodal Tichý, podle kterého si však tohoto

Lukáš Dubský

5.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

BRÁNIL HVĚZDU. Ještě donedávna znal Martin Peterka gruzínského pivota jménem Zaza Pachulia jenom z vyprávění...

Čekám na svou šanci, ale snažím se jí jít naproti

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vedle Letního stadionu vyroste nový čtyřhvězdičkový hotel

Pardubice – Krajské město dlouhodobě trápí nedostačující ubytovací kapacity. To by se ale mělo v dohledné době změnit. V prostoru mezi malou hokejovou halou a ulicí U Stadionu má vyrůst hotel. 

Pardubice čeká ostravská mise. Letos již třetí

Pardubice – Potřetí v roce 2017 vyrazí pardubičtí fotbalisté na Městský stadion v Ostravě. Na jaře zde vybojovali bod v duelu s Baníkem, Vítkovicím potom podlehli 0:1. A právě Vítkovice jsou středečním soupeřem Pardubic v 5. kole Fortuna národní ligy. Utkání v Ostravě má výkop v 18 hodin.

Kráska a zvíře zazpívají v kině

Pardubice – Na programu Pardubického letního kina je dnes fantasy muzikál Kráska a zvíře. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení