VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministr obdržel včera petici z rukou starosty Kladrub

Kladruby nad Labem - Delegace z Kladrub se postavila za nečekaně odvolanou ředitelku Národního hřebčína

7.11.2008
SDÍLEJ:

Ministr Gandalovič odvolal ředitelku kladrubského hřebčína, Lenku Gotthardovou, bez varování. Ta jeho důvody nechápeFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Do Prahy ve čtvrtek ráno zamířila malá delegace z Kladrub nad Labem. Jejím cílem bylo ministerstvo zemědělství a především sám ministr Petr Gandalovič, který minulý pátek odvolal z funkce ředitelku Národního hřebčína Lenku Gotthardovou. Jeho překvapivý krok však vyvolal vlnu nesouhlasu nejen mezi obyvateli Kladrub a zaměstnanci hřebčína. Záhy následovala nesouhlasná petice. Včera předali ředitel kladrubského učiliště a starosta obce ministrovi Gandalovičovi archy se stovkami podpisů.

„S tím, co jsme předali panu ministrovi v pondělí, tak je podpisů kolem dvě stě padesáti,“ uvedl včera těsně před odjezdem do Prahy ředitel Střední školy chovu koní a jezdectví František Petřík. Nejde o jedinou petici na podporu odvolané ředitelky – další je na internetových stránkách věnovaných jezdectví a v odborném časopise. „Máme i dopisy lidí, kteří nám píšou a berou se za to, že odvolání je neoprávněné. Žádný vážný důvod k odvolání není,“ říká rozhodným hlasem František Petřík. Jakou však mají s peticí její organizátoři šanci na úspěch, nedokáže odhadnout.

„V současné politické situaci, která je tak strašně rozbouřená, nám sem i do Kladrub naplavalo ,politické bláto‘ a máme tady malou povodeň. Od toho se to odvíjí. Skutečný důvod odvolání ale nikdo nezná. V pondělí jsem se ptal pana ministra, zda nám je schopen opravdu říci nějaký vážný důvod, a odpověděl, že je to na základě forenzního auditu. Ale forenzní audit žádná závažná pochybení nepředkládá,“ kroutí hlavou František Petřík.

Za ministrem Gandalovičem se ve stejné věci vydal i kladrubský starosta Milan Tlučhoř. „Z pohledu obce chceme odvolanou ředitelku podpořit, protože s námi velice dobře spolupracuje,“ tvrdí starosta a upozorňuje na situaci před pěti lety, kdy také došlo k personálním změnám ve vedení hřebčína. „Je to neskutečný rozdíl,“ hodnotí současné vstřícné vztahy mezi obcí a hřebčínem. Navíc mnoho obyvatel Kladrub je v hřebčíně zaměstnáno. Ministr nakonec přijal pouze kladrubského starostu, o Františka Petříka se postaral tiskový mluvčí. „Myslím si, že není politická vůle, aby se měnilo rozhodnutí,“ popsal svůj pocit z návštěvy ministerstva ředitel kladrubské školy. A poukázal na to, že i sám ministr možná cítí, že jeho pozice není příliš jistá.

Ministr zemědělství k překvapení veřejnosti odvolal Lenku Gotthardovou, která stála v čele vyhlášeného chovatelského zařízení od roku 2004, k 31. říjnu. Oficiální zprávu však vydalo ministerstvo až o tři dny později. Jako důvod Petr Gandalovič uvedl zjištěné nedostatky v hospodaření hřebčína. Tomu však málokdo věří a mezi lidmi se spekuluje, co je skutečným důvodem.

Odvolaná ředitelka hřebčína oficiálním důvodům nevěří

Národní hřebčín se stará o více než šest stovek starokladrubských koní, o něž pečuje na 180 zaměstnanců. Spadá pod něj závod ve Slatiňanech. Ministr zemědělství k překvapení veřejnosti odvolal Lenku Gotthardovou, která stále v čele vyhlášeného chovatelského zařízení od roku 2004, k 31. říjnu. Oficiální zprávu však vydalo ministerstvo až o tři dny později. Jako důvod Petr Gandalovič uvedl zjištěné nedostatky v hospodaření hřebčína. Tomu však málokdo věří a mezi lidmi se spekuluje, co je skutečným důvodem. Také Lenka Gotthardová nemá po téměř týdnu uspokojivou odpověď.

„Důvody odvolání mi samozřejmě jasné nejsou, protože si myslím, že provedený audit nezjistil tak zásadní věci, abych musela být odvolána. Nehledě na to, že mi předem nebyly dány žádné písemné výtky či ostré ústní v podobném duchu. Tímto způsobem se tady hospodařilo v předchozích letech, probíhaly tady normálně audity, chodili nám sem kontroloři. A nikdy nikdo tady nenašel nic zásadního. Takže si to sama nedovedu pořádně vysvětlit a jedině si musím mezi řádky číst, že to může být z nějakých jiných důvodů. Jako třeba že sem přijdou velké evropské peníze a to další si k tomu mohou lidé domyslet…,“ uvedla odvolaná ředitelka. Mluví se o částce v rozmezí od 300 po 600 milionů korun, které mají pomoci obnově hřebčína a jeho dalšímu rozvoji. Lenka Gotthardová prozatím dostala nabídku, aby v hřebčínu dále zůstala a věnovala se jeho propagaci. Jaké budou její další kroky, ale ještě není rozhodnuta. Vzápětí po informaci, že musí opustit post ředitelky hřebčína, totiž obdržela další nabídky z oblasti školství či publikování v odborných časopisech.

Autor: Petr Doubrava

7.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Likvidace následku výbuchu v pardubické Explosii 21. srpna 2017.
AKTUALIZOVÁNO

V pardubické Explosii zranil výbuch tři dělníky

Hokejový kádr je stále široký, blíží se řez

Pardubice – Ještě dva týdny přípravného období, v tom třetím již přijde ostrý extraligový start. Hráči pardubického Dynama ladí formu na úvodní utkání se Spartou, které se hraje 8. září. Pardubice zatím odehrály osm přípravných zápasů, v šesti z nich vyhrály. 

Motorkář letěl vzduchem desítky metrů a pak ještě vrtulníkem. Přehlédl mostek

Chvaletice – K dopravní nehodě, která snad jen řízením osudu neskončila tragicky došlo u Chvaletic. Provizorní mostek přes silnici byl již svědkem mnoha nehod, teď v neděli v podvečer na něm skončil motorkář, který jej při jízdě od Přelouče zřejmě přehlédl.

Will Smith dostane v letním kině druhou šanci

Pardubice – Organizátoři Letního kina dnes promítnou americké drama Collateral Beauty: Druhá šance. 

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Pardubicko – Domácí fotbalisté na úvod nového mistrovského ročníku hýřili štědrostí. Hned pět utkání ze sedmi totiž ovládli hosté. Mezi nimi i nováčci ze třetích tříd.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení