VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mistrovství zručnosti s těžkým nářadím. Hasiči vyprošťovali

Pardubice - Čas dvacet minut neúprosně běží a čtyři hasiči pracují pečlivě a opatrně.

28.5.2014 1
SDÍLEJ:

Soutěž ve vyprošťování v Pardubicích. Čtyřčlenný tým má na záchranu zraněného dvacet minut. Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

VÝSLEDKYHZS Pardubického kraje
1. Svitavy
2. Pardubice
3. Chrudim
4. Ústí nad Orlicí
5. Vysoké Mýto

HZS Královéhradeckého kraje
1. Jičín
2. Hradec králové
3. Náchod
4. Rychnov nad Kněžnou
5. Trutnov

V Pardubicích se v úterý konalo regionální kolo soutěže ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel pro profesionální hasiče z Pardubického (Pk) a Královéhradeckého kraje (Hk).

„Na start nastoupilo devět týmů, za každý územní odbor jedno čtyřčlenné družstvo. Dopředu nikdo z nich nevěděl, jaký scénář pro ně organizátoři připravili," vysvětluje mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. Hasiči do dvaceti minut musí splnit všechny požadavky rozhodčích, kteří sledují každý pohyb.

„Rozhodčí hlídají taktiku zásahu, správnost provedení i předlékařskou péči. Družstvo musí správně vyhodnotit situaci, zajistit si místo a v časovém limitu šetrně a bezpečně vyprostit z vozidla zraněnou osobu. K tomu  musí počítat s nepředvídatelnými okolnostmi. Měli jsme tu situaci, kdy zraněnou osobou byl cizinec či dokonce hluchoněmý člověk, havarované vozidlo narazilo do elektrického vedení, kdy byli v ohrožení i samotní hasiči," popisuje Vendula Horáková. Vítězství a postup do celostátního kola si odvezly týmy ze Svitav (Pk) a Jičína (Hk).

„Největší nebezpečí pro nás jsou ostatní řidiči," říká hasič

Automobil na boku nabouraný střešní částí do překážky, protknutý sloupem a zraněná osoba uvnitř. To byl scénář, který v úterý na soutěži ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel čekal tým pardubických hasičů.

Se všemi požadavky na techniku a bezpečnost provedení měli hasiči s dvacetiminutovým limitem co dělat. Rozhodčí přesto jejich výkon hodnotili kladně.
A jak samotnou práci viděli zasahující hasiči – velitel TOMÁŠ NĚMEC a zdravotník MICHAL VRANÝ?

Tomáši, rozhodčí výkon týmu chválili, ale našli i pár výtek. Jste s výkonem spokojeni?
Spokojenost ano, ale každý jsme udělali nějakou drobnou chybu. Špatně odložené nástroje, zapomněli jsme na brýle. Ale šlo o drobnosti.Co scénář? Byl těžký, lehký, podobný skutečnosti?
Dělají nám to těžké a je to dobře, protože se tím blížíme reálným podmínkám u zásahu. Ta auta jsou pěkně zmačkaná a i ten dvacetiminutový limit odpovídá takovému průměrnému času u skutečného zásahu. Záleží samozřejmě na okolnostech. Početně nás tam může být někdy i víc, ale čtyři hasiči jsou minimum vždy.

Kdy naposledy jste vůbec museli takhle složitě stříhat auto po nehodě?
Naše směna takhle stříhala naposledy u Kunětic, kdy nám po čelním střetu zůstala ve vozidle zaklíněná řidička. Tam jsme kvůli velkému zdeformování automobilu museli vyzkoušet hned několik postupů, než bylo vůbec možné osobu vyprostit.

Máte u nehody pocit ohrožení? Když jsem viděl kolegu, jak visí do rozmačkaného auta hlavou dolů, koukají z něj jen podrážky a přitom ošetřuje pacienta…
Nebezpečí je tam vždycky. Samozřejmě do toho auta nejdeme, dokud to není bezpečné. Nějaké riziko požáru samozřejmě existuje také, ale to je opravdu spíše filmová záležitost. Víc nás u nehody ohrožují netrpěliví řidiči, někteří nám klidně jezdí deset čísel za zády, a to u zásahu není zrovna příjemné. Proto také řidič už při parkování staví zásahový automobil přes silnici tak, aby nás alespoň částečně kryl.

Michale, ty jsi jako zdravotník byl právě ten, kdo při zásahu zaplul po hlavě do auta a celou dobu visel hlavou dolů. Je to tak i při skutečném zásahu?
Někdy ano. Ve chvíli, kdy je havarované vozidlo zajištěné proti pohybu, má zdravotník za úkol dostat se k osobě uvnitř, zkontrolovat životní funkce a pokud je to možné, tak i navázat komunikaci se zraněným. Zároveň jsem pro velitele takové druhé oči. Tím, že jsem uvnitř, mohu lépe vidět, jak a kudy se do vozidla  dostat, kde je co zaklíněné a podobně.

Nakousl jsi komunikaci. Zrovna na vás rozhodčí vytáhli scénář, kdy zraněná osoba byla hluchoněmá. Jak se s tímto problémem dá popasovat?
No, byl to trochu problém. Dosud se mi v praxi ještě taková situace nestala, takže přišla improvizace. Základ byl oční kontakt, dotek s tou osobou. Slyšícímu zraněnému normálně říkáme, co se chystáme dělat, ptáme se ho na zdravotní stav. Tady jsme museli všechno ukazovat a naznačovat. V autě bylo málo místa, ale přes všeobecná gesta jako palec nahoru nebo dolů jsme to zvládli.

Rozhodčí říkal, že ano…
Jo? Tak to jsem přeslechl, mě totiž z toho visení dolů trochu hučelo v hlavě (smích).

Autor:

28.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Hokejové Pardubice v přípravě dvakrát zdolaly Slovan Bratislava, účastníka KHL.

Hokejový kádr je stále široký, blíží se řez

Motorkář po nárazu do mostku letěl několik desítek metrů vzduchem. Přiletěl pro něj vrtulník.
4

Motorkář letěl vzduchem desítky metrů a pak ještě vrtulníkem. Přehlédl mostek

Will Smith dostane v letním kině druhou šanci

Pardubice – Organizátoři Letního kina dnes promítnou americké drama Collateral Beauty: Druhá šance. 

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Pardubicko – Domácí fotbalisté na úvod nového mistrovského ročníku hýřili štědrostí. Hned pět utkání ze sedmi totiž ovládli hosté. Mezi nimi i nováčci ze třetích tříd.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Chvaletice – Hned čtyřikrát za jediný den zaměstnal drogově závislý mladý muž strážníky ve Chvaleticích. 

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení