Přenáší věci, sám jezdí, je vybavený kamerou a automatickým režimem. To je jen stručný popis pohyblivého robota, kterého sestrojila trojice studentů Marek Votroubek, Jan Král a Petr Bubeníček. Ti s ním nejprve uspěli na Festivalu vědy a techniky v pardubickém Domě techniky a nyní o víkendu i na největší celosvětové soutěži mladých vědců Intel International Science and Engineering Fair 2009, která se konala v americké Nevadě.

Studenti litomyšlského gymnázia začínali s jednoduchými roboty. EiMSARobot je přístroj s mechanickými rameny. Má osm kol, z toho čtyři jsou poháněná elektromotorem. Robot je vybavený kamerou a lze ho ovládat na dálku. Pomocí kamery vyhledá libovolné předměty. Váží asi dvacet sedm kilogramů.

„Slouží pro manipulaci s předměty. Díky HD kameře můžeme sledovat jeho chování, a to i na větší vzdálenosti. Podobné přístroje používají pyrotechnici a policejní specialisté,“ přibližuje Petr Bubeníček robota.
Jeho sestrojení jim trvalo asi sedm set hodin. A vyplatilo se. Vždyť mladí vědci zvítězili na mezinárodní soutěži, kterou odborníci přirovnávají k mistrovství světa.

„Je to pro nás velká pocta. Jako odměnu jsme získali tři tisíce dolarů a navíc máme otevřené dveře na některé univerzity ve Spojených státech amerických. Studium v zahraničí ještě zvažuji, protože maturuji až za rok. A ty peníze určitě dobře utratíme,“ říká s úsměvem student gymnázia Petr Bubeníček.

Cesta s robotem za oceán byla podle studentů náročná. „Chtěli jsme ho vézt v jedné krabici, ale to nešlo. Do letadla je totiž limit asi třicet dva kilogramů a robot sám váží dvacet sedm. Nakonec jsme přístroj museli rozdělit do dvou krabic. Pečlivě jsme je vystlali molitany, aby se robotovi nic nestalo, ale stejně se některé části ulomily. Proto jsme s sebou vezli šrouby, vrtačku nebo lepidlo,“ dodává Petr Bubeníček.
„Jsem moc ráda, že reprezentanti Pardubického kraje uspěli mezi 1 500 nejlepšími řešiteli projektů z 56 zemí světa. Jejich vítězství je dalším důkazem, že soutěž Festival vědy a techniky je vynikající příležitostí pro rozvoj talentovaných žáků a podporu technického vzdělávání,“ sděluje gestorka soutěže, členka zastupitelstva Pardubického kraje Jana Smetanová.