První setkání má za sebou pracovní skupina, jež se bude věnovat problematice cizinců v Pardubicích, kteří se sem vydali za vidinou výdělku, ale nastupující ekonomická krize jim kříží plány. Včera se na půdě pardubické radnice sešli z popudu primátora města zástupci institucí, které mají tuto oblast na starost.
Jak zaznělo oficiální stanovisko, v tuto chvíli ještě žádná krizová situace nenastala. Ale není vyloučena.

Zatím nejde o krizi

Zástupci městské, státní i cizinecké policie, magistrátu, úřadu práce, hospodářské komory i společnosti Foxconn, která je největším zaměstnavatelem pracovníků z třetích zemí. V takovém složení se konala včera na pardubické radnici první schůzka nově utvořené pracovní skupiny. „Shodli jsme se na tom, že situace nevykazuje stav krize,“ uvedl hned po dvouhodinovém jednání primátor Jaroslav Deml. „Není krize, nicméně se připravujeme na horší situaci.“

V současnosti totiž Pardubicku patří – pokud se nebere v úvahu hlavní město – třetí příčka v žebříčku zaměstnávání cizinců z třetích zemí. Před okresem Pardubice je Plzeň a Mladá Boleslav, kde se komplikace s cizinci, o něž firmy přestávají mít zájem, projevují podstatně výrazněji. Hlavní firmou Pardubicka využívající levné pracovní síly z Východu je Foxconn. Ten zaměstnává na 1400 cizinců. Následuje japonská Kayaba a firma Kiekert v Přelouči.

V současnosti eviduje pardubický úřad práce 7714 pracovních povolení cizinců, z nichž 2700 bylo vydáno občanům Vietnamu, stejný počet pracovníkům z Ukrajiny, 1200 pak Mongolům a na 600 občanů z Moldavska. Počty cizinců, kteří sem přijeli za prací, se ale budou postupně snižovat tak, jak jim bude končit rok trvající povolení k práci.
Již nyní úřad práce přistoupil k tomu, že povolení prodlužuje maximálně o půlrok.

Mírný růst zločinů

Přestože v loňském roce na Pardubicku přebývaly tisíce cizinců, kriminalita jimi způsobená stoupla zanedbatelně.
V roce 2007 policie řešila 131 trestných činů cizinců, v roce následujícím 211 případů. Jak budou cizincům končit pracovní povolení, cizinecká policie prohlašuje, že bude důsledněji kontrolovat, zda na našem území pobývají oprávněně. Již dnes je vidět zásadní rozdíl v chování různých skupin. Vietnamci mají tendenci se vracet domů, u Mongolů je situace opačná. Rádi by tu zůstali trvaleji.