VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mongolové by tu chtěli zůstat

Pardubice - Vietnamci, kteří se do Pardubic vydali za vidinou výdělku, se na rozdíl od svých asijských kolegů spíš vracejí domů

16.1.2009 3
SDÍLEJ:

Pracovní skupina, jež se bude věnovat problematice cizinců v Pardubicích, má za sebou první setkání. Hostila ho radnice. Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

První setkání má za sebou pracovní skupina, jež se bude věnovat problematice cizinců v Pardubicích, kteří se sem vydali za vidinou výdělku, ale nastupující ekonomická krize jim kříží plány. Včera se na půdě pardubické radnice sešli z popudu primátora města zástupci institucí, které mají tuto oblast na starost.
Jak zaznělo oficiální stanovisko, v tuto chvíli ještě žádná krizová situace nenastala. Ale není vyloučena.

Zatím nejde o krizi

Zástupci městské, státní i cizinecké policie, magistrátu, úřadu práce, hospodářské komory i společnosti Foxconn, která je největším zaměstnavatelem pracovníků z třetích zemí. V takovém složení se konala včera na pardubické radnici první schůzka nově utvořené pracovní skupiny. „Shodli jsme se na tom, že situace nevykazuje stav krize,“ uvedl hned po dvouhodinovém jednání primátor Jaroslav Deml. „Není krize, nicméně se připravujeme na horší situaci.“

V současnosti totiž Pardubicku patří – pokud se nebere v úvahu hlavní město – třetí příčka v žebříčku zaměstnávání cizinců z třetích zemí. Před okresem Pardubice je Plzeň a Mladá Boleslav, kde se komplikace s cizinci, o něž firmy přestávají mít zájem, projevují podstatně výrazněji. Hlavní firmou Pardubicka využívající levné pracovní síly z Východu je Foxconn. Ten zaměstnává na 1400 cizinců. Následuje japonská Kayaba a firma Kiekert v Přelouči.

V současnosti eviduje pardubický úřad práce 7714 pracovních povolení cizinců, z nichž 2700 bylo vydáno občanům Vietnamu, stejný počet pracovníkům z Ukrajiny, 1200 pak Mongolům a na 600 občanů z Moldavska. Počty cizinců, kteří sem přijeli za prací, se ale budou postupně snižovat tak, jak jim bude končit rok trvající povolení k práci.
Již nyní úřad práce přistoupil k tomu, že povolení prodlužuje maximálně o půlrok.

Mírný růst zločinů

Přestože v loňském roce na Pardubicku přebývaly tisíce cizinců, kriminalita jimi způsobená stoupla zanedbatelně.
V roce 2007 policie řešila 131 trestných činů cizinců, v roce následujícím 211 případů. Jak budou cizincům končit pracovní povolení, cizinecká policie prohlašuje, že bude důsledněji kontrolovat, zda na našem území pobývají oprávněně. Již dnes je vidět zásadní rozdíl v chování různých skupin. Vietnamci mají tendenci se vracet domů, u Mongolů je situace opačná. Rádi by tu zůstali trvaleji.

16.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení