VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moravská Třebová prý téměř neuctila Havlovu památku

Moravská Třebová – Bývalý starosta města: Občané ani neměli možnost podepsat se do kondolenčních knih.

18.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/Iveta Nádvorníková

Bývalý starosta města Josef Ošťádal sepsal otevřený dopis Miroslavu Váňovi, krajskému šéfovi ČSSD. Poukazuje v něm na fakt, že Moravská Třebová nedostatečně uctila památku bývalého prezidenta Václava Havla. A všimli si toho i občané města, kteří se s dotazy obrátili na radnici. „Všechny významné městské akce, které zůstaly na programu i v období před pohřbem Václava Havla, byly zahájeny minutou ticha. V rámci státního pohřbu zazněly v našem městě kostelní zvony. U morového sloupu vytvořili občané pietní místo, kde svítily svíčky. O konání veřejné akce jsme nakonec nerozhodli s vědomím, že oficiální vzpomínky na zesnulého exprezidenta byly dostatečně zastoupeny v médiích, a s přesvědčením, že je niternou záležitostí každého jedince vyrovnat se se smutnou skutečností jeho náhlého odchodu,“ reagoval na připomínky starosta Miloš Izák.

Otevřený dopis byl v minulých dnech zaslán šéfovi krajské ČSSD Miroslavu Váňovi a médiím. Josef Ošťádal, bývalý starosta Moravské Třebové a současný předseda místního sdružení ODS, ho v něm upozornil na nedostatečný způsob, jakým město Moravská Třebová uctilo památku zesnulého prvního prezidenta České republiky Václava Havla. Váňovi prý ale tento dopis vůbec nepřišel. „Opravdu nevím, kam to pan Ošťádal adresoval,“ řekl Váňa.

Dostatečně neuctili Havlovu památku

„Chci zdůraznit smysl a touhu pana Havla po demokracii, lidská práva a otevřené soutěžení politických stran ve svobodných volbách. Je zcela nepochybné, že je to právě on, kdo těmito zásadami významně přispěl k znovuobnovení sociální demokracie po čtyřiceti letech jejího umlčení totalitním režimem. Tedy té sociální demokracie, která je nyní vedoucí politickou silou právě u nás v Moravské Třebové,“ uvedl v dopisu Ošťádal.

„A jakým způsobem na úmrtí prvního českého prezidenta vedení města reagovalo? V podstatě nijak. Nejdříve si čtenáři mohli v regionálním deníku přečíst, že po připomenutí osobnosti zesnulého prezidenta není veřejná poptávka. Poté, když tuto poptávku občané vyjádřili, tak nám bylo panem starostou na internetových stránkách města v odpovědi na dotazy občanů oznámeno, že připomenutí osobnosti zesnulého je soukromou věcí každého z nás,“ pokračoval bývalý starosta Josef Ošťádal.

„Žádnou veřejnou výzvu nikdo neposlal. Nevím, jak se k tomu městští funkcionáři postavili, ale věřím jim,“ reagoval na tuto výtku šéf krajské ČSSD Miroslav Váňa.

„Kdo jiný by měl iniciovat důstojné vyjádření úcty k zesnulému prezidentovi, než vedení města formou vystavení a možnosti podpisu v kondolenční knize tak, jak tomu bylo ve všech městech našeho okresu a možná i celého Pardubického kraje? Kdo jiný by se měl zasadit o vyvěšení černé vlajky na historické budově radnice, než vedení města,“ ptal se v dopisu Ošťádal.

„Každé město má zkušeného starostu a místostarostu, kteří se k celé záležitosti postavili podle svého vědomí a svědomí, a já jsem do toho nemohl nijak zasahovat. V ty dny byl státní smutek a jsem přesvědčen, že vedení města postupovalo podle svého úsudku,“ konstatoval Váňa.

Na otázku, zda by jako občan nechtěl mít ve svém městě kondolenční knihu, odvětil, že se do ní podepisoval v parlamentu.

Lenka Štěpánková

18.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do Pardubic míří světová plochodrážní esa, pojede i domácí jezdec Milík

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ Prodloužená v Pardubicích

Pardubice - Ve středu 20. září přinese Pardubický deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Měl chuť je roztrhnout, jak hada

Pardubice - Pardubičky po trapasu. Pilař nařkl hráče ze znevážení klubu. I tak se dají stručně shrnout ohlasy z fotbalového víkendu.

Jeden šmejd do vazby, policie ale stíhá celou skupinu těchto hyen

Pardubice - Podle policistů si tito "podomní obchodníci" z některých seniorů udělali doslova finanční ústav.

Další Hovory o Pardubicku ukáží staré město

Pardubice – První poprázdninové a v pořadí už 279. Hovory o Pardubicku zítra nabídnou sérii několika filmů, ve kterých je zachycena podoba Pardubic v minulosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení