VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Mozarťák“ přivítal celou řadu významných osobností

Pardubice - Studenti mohli besedovat například s Ludvíkem Vaculíkem nebo Pavlem Holländerem

19.5.2012
SDÍLEJ:

Ludvík VaculíkFoto: Jiří Salik Sláma

Projekt s názvem Den osobností, jehož cílem je nabídnout studentům setkání a besedy s významnými osobnostmi různých  oblastí společenského a vědeckého života, připravilo pro své žáky pardubické Gymnázium Mozartova.

Místo klasické výuky se studenti zúčastnili vždy jedné  besedy nebo přednášky v obou připravených blocích. Mezi letošními hosty byl například prozaik, fejetonista a publicistu Ludvík Vaculík, který žáky uvedl do tajů literární tvorby.

Právo a umění

„Místopředseda Ústavního soudu České republiky Pavel Holländer poukázal na vzájemné průsečíky práva a umění. V náročnější přednášce neváhal studenty prozkoušet i ze znalostí autorů světových detektivek, klasiků francouzského či anglického filmu. Umělecké činnosti se ve svém bloku věnovala  také Martina Vítková z Galerie moderního umění v Hradci Králové," uvedl Marek Výborný z Gymnázia Mozartova, který je zároveň garantem projektu.

O aktuálních problémech města mohli studenti debatovat i s pardubickou primátorkou Štěpánkou Fraňkovou. „Přítomní neváhali pokládat  otázky na tělo v souvislosti s revitalizací Tyršových sadů či kauzou vily podnikatele Miloše Holečka," prohlásil Marek Výborný.

Jedním z hlavních témat Dne osobností byla medicína. „V prvním bloku se uskutečnila panelová diskuse na téma HIV – AIDS – aktuální situace a hrozby s pohledem na situaci v České republice, která byla zároveň zakončením půlročního studentského projektu  s názvem Kdo jiný? Zájem žáků o toto téma překvapil i odborníky Alenu Víškovou a Františka Trampotu," konstatoval garant projektu.
Nejen o studiu medicíny se žáky besedoval primář Chirurgické kliniky Krajské nemocnice Pardubice Lukáš Sákra.  Svět sportu letos reprezentoval basketbalista Pavel Miloš. Jeho postřehy byly nejen sportovního rázu, ale i osobním svědectvím o boji s vážnou nemocí.

„Zcela nevšedním hostem byla Renata Jetmarová, původním povoláním zdravotní sestra, která se před lety osobně setkala s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím," pravil Marek Výborný.
Na své si přišli i milovníci fyziky, astronomie a biologie. Jan Veselý z Hvězdárny a planetária v Hradci Králové hovořil o hledání vesmírného řádu, z Univerzity Palackého v Olomouci přijel také největší evropský znalec kukaček Tomáš Grim.

Akce se rovněž zúčastnily absolventky Gymnázia Mozartova. Veronika Pitrová se pokusila předat svým následovníkům zkušenosti ze studia žurnalistiky na pěti světových univerzitách a politoložka Petra Pejcharová přiblížila svou půlroční zkušenost se studijní stáží v africké Ghaně.

Značný zájem

„Z bezprostředních reakcí studentů lze soudit, že se většina besed a přednášek setkala se značným zájmem. Žáci měli možnost diskutovat s osobnostmi, které při běžně gymnaziální výuce jen tak nepotkají. Věříme, že i díky tomuto projektu se nám daří rozšiřovat znalosti a vědomosti našich studentů a některé motivovat k dalšímu profesnímu vzdělávání a celkově přispět k jejich osobnostnímu růstu," zhodnotil Marek Výborný z Gymnázia Mozartova.

Lenka Štěpánková

Autor: Redakce

19.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Asistent trenéra reprezentace Lubomír Růžička.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Skupina tělesně postižených sportovců.

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Pardubický festival plný jógy ukáže, že má jóga mnoho směrů

Pardubice – Zacvičit si jógu nebo se o ní alespoň něco dozvědět budou moci Pardubáci dnes na letním pardubickém festivalu jógy Surya yoga fest v Centru Kosatec. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení