VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na hvězdárně se dozvíte jízdní řád do vesmíru

Pardubice – Na pátek pozvala Astronomická společnost Pardubice do hvězdárny vzácného přednášejícího Ivo Míčka, předsedu Společnosti pro meziplanetární hmotu.

25.4.2013
SDÍLEJ:

Robotické vozítko Curiosity na planetě Mars.Foto: ČTK

Ivo Míček bude od devatenácti hodin přednášet na téma „Nové strategie pilotovaných letů k planetám a k Marsu". Přednáška se již tradičně uskuteční ve Velkém sále Domu dětí a mládeže Delta v pardubické Gorkého ulici.

„Mars je daleko a na Měsíci již lidé byli. Kam se tedy může člověk v kosmickém prostoru vydat? Zvláště, když se dnes jedná nejen o prvenství, ale též o efektivitu, a dokonce i o zisk," poznamenává lektor k situaci, která bude uvádět nový směr současných strategií pilotovaných letů.

„Bude se nejprve před výzkumem Marsu lidskou posádkou konat průzkum planetek? Podíváme se na nové plány výzkumu kosmického prostoru a komerční pohled na těžbu surovin z asteroidů," doplňuje přednášející informace ke svému povídání.

Kdy poletí turisté 
v hojnějším počtu?

„V neposlední řadě se tedy návštěvníci pardubické hvězdárny dozví, kdy a za jakých podmínek budeme moci do vesmíru létat v hojnějším počtu i my, jako turisté," podotýká Petr Komárek z pardubické Hvězdárny barona Artura Krause.

Ivo Míček
Ivo Míček se narodil roku 1964 v Kyjově. Zabývá se meziplanetární hmotou a jejím pozorováním, popularizací astronomie a kosmonautiky. V minulém tisíciletí působil na hvězdárně ve Veselí nad Moravou, je členem a momentálně i předsedou Společnosti pro meziplanetární hmotu a je rovněž členem České astronomické společnosti. Podílí se na organizaci pozorování komet a meteorů a dalších programů s astronomickou tematikou pro mládež. Líbí se mu plachetnice, zvláště ty sluneční…

Autor: Jan Šafář

25.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení