VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejoblíbenějšími jmény byly loni Jakub společně s Terezou

Pardubice - Ze 1614 dětí narozených v Pardubicích v loňském roce je 835 chlapců a 779 dívek

20.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

V Pardubicích se v loňském roce narodilo o 35 dětí méně než v roce předchozím. Ze 1614 dětí narozených v Pardubicích v „kulatém“ roce 2010 je 835 chlapců a 779 dívek.

Každý šestnáctý chlapec dostal jméno Jakub, každá osmnáctá nově narozená holčička je Tereza.

Převažují stále spíše česká jména

Mezi nejoblíbenějšími jmény, která rodiče svým dětem dávají, převažují česká.
„Loni se narodilo 49 Jakubů, 41 Tomášů a 40 Matějů, následují Filipové, Janové a Adamové. Podobně je tomu u dívek, 43 dívek má v rodném listě zapsáno jméno Tereza, 40 Adéla nebo Anna, 38 Eliška a 30 Karolína či Nela,“ sdělila vedoucí oddělení matriky pardubického magistrátu Zdeňka Havlíčková.

Díky některým rodičům se nevytrácejí ani jména Jaroslav, František, Václav, Antonín či Josef, ale ani Marie, Jana nebo Kateřina.

Příklady nezvyklých jmen? Třeba Zoe

Vedle toho se matrikářky setkávají i s případy, kdy děti dostávají jména podle našich měřítek nezvyklá. V roce 2010 v Pardubicích narodili například Amirlan, An, Maksim, Mia Sophia, Melissa či Zoe.

„Zatím jsme se nesetkali s požadavkem na zapsání jména, kterému bychom nemohli vyhovět,“ nechala se slyšet Zdeňka Havlíčková.
Matrika má k dispozici přehled jmen, která splňují podmínky pro zápis do matričních dokladů. „Pokud si rodiče nevědí rady, mohou u nás nahlédnout do knihy Jak se bude vaše dítě jmenovat,“ uvedla vedoucí oddělení matriky pardubické radnice.

Kniha obsahuje na tři tisíce jmen v českých i cizojazyčných podobách, jazykově ověřených. Pokud by rodiče trvali na zapsání jména, které v seznamu není, museli by žádost doložit znaleckým posudkem odborné znalkyně Miloslavy Knappové, nebo Ústavu pro jazyk český.

20.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení