VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší akce v Holicích? No přece setkání radioamatérů

Holice - Do rodiště cestovale Emila Holuba se o víkendu opět sjely tisíce vyznavačů rádiových vln

1.9.2008
SDÍLEJ:

Sraz radioamatérů v HolicíchFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Téměř čtyři tisíce radioamatérů z celého světa se o uplynulém víkendu sjelo do Holic na již devatenácté mezinárodní setkání. V rodišti slavného cestovatele Emila Holuba je právě tato akce, konaná vždy poslední víkend v srpnu, co do počtu návštěvníků největší akcí. „Kolem čtyřech tisíc lidí jezdí na naše setkání již tradičně každý rok. Letos jsme přivítali delegace spřátelených radioklubů z Polska, Rakouska, Slovenska a Chorvatska,“ řekl ředitel setkání David Šmejdíř z pořádajícího Radioklubu Holice OK1KHL.

Ani letos nechyběl tradiční bleší trh

Ačkoli je každoroční program radioamatérského setkání v zásadě podobný, objevují se i novinky. „Naše setkání je především o odborných přednáškách, velké prodejní výstavě a bleším trhu. Nechybí ovšem ani ukázky starších spojovacích přístrojů nebo vojenské spojovací techniky. Novinkou letošního setkání pak byla výstava ruských budíků Elektronika. Tu do Holic přivezl pan Cinkan z Pardubic. Vystavil zde většinu své sbírky a byl velmi potěšen, neboť se mu na našem bleším trhu podařilo zakoupit spoustu nových exponátů,“ uvedl David Šmejdíř.

Radioamatéři se v Holicích také seznamují s novými trendy. „Velký zájem vzbudilo amatérské stahování snímků z meteorologické stanice. Podle nich pak každý může alespoň rámcově určit, jaké bude počasí. Dostupnost potřebné techniky je ale zatím nad možnosti většiny radioamatérů,“ řekl Šmejdíř.
Radioamatérství prošlo na počátku devadesátých let minulého století krizí, neboť „radioamatérská populace“ zestárla a mladí zájem příliš neprojevovali. Postupem doby ale nastala renesance oboru. „Moderní doba přinesla totiž nové možnosti spojení, ať prostřednictvím internetu nebo mobilních telefonů, takže klasická možnost spojení pomocí cívky, kondenzátoru a drátu maličko ustoupila. Myslím si ale, že radioamatérský sport si své zájemce vždycky najde. Když se podíváme kolem sebe, tak vidíme i spoustu mladých zájemců,“ řekl našemu Deníku ředitel David Šmejdíř a dodal, že každý člověk ve své touze po výjimečnosti hledá nějaké vybočení.

„Dnes má kdekdo doma internet a u pasu mobil, takže možnost koupit si vysílačku a navázat spojení prostě jiným způsobem je lákavá a jistou výjimečnost představuje,“ doplnil Šmejdíř. Podle odborníků je dalším důvodem renesance radioamatérství i snadná dostupnost této techniky.

(Lukáš Peška)

1.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pak Na Špici.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice – Semestr studentům pardubické univerzity začíná 25. září, už teď však zahájili hon na ideální bydlení. Možností mají několik. Ti, kteří si potrpí na své soukromí, si pronajímají garsonky. Někteří studenti volí sdílené studentské byty, které je vyjdou levněji. Jiní se nebojí kolejí, kde jsou ve středu dění a oddávají se studentskému životu se vším všudy. 

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení