VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Někteří zastupitelé asi u bazénu ztratili paměť'

Pardubice: Exnáměstek Krejčíř: Nejdříve jsme byli kritizováni za megalomanský projekt, teď za jeho redukci

5.4.2011
SDÍLEJ:

Alexandr KrejčířFoto: DENÍK/ Luboš Jeníček

O plánované rekonstrukci plaveckého areálu na Olšinkách jsme hovořili s bývalým náměstkem primátora, současným zastupitelem města za ODS Alexandrem Krejčířem.

Proč došlo k rozdělení rekonstrukce plaveckého areálu na Olšinkách na základní a rozšířenou variantu?
Projektanti chtěli vytvořit areál, který bude sloužit jeho návštěvníkům několik desítek let. Jenže cena, jež vyšla z projektu, výrazně převyšovala tu, kterou tehdejší zastupitelstvo odsouhlasilo. Protože už byl projekt hotový, nebyla jiná možnost, než se jej pokusit redukovat, aniž by byla výrazně ovlivněna jeho funkce. Nechtěli jsme zasahovat do technologií, od čehož nás odrazovali snad všichni odborníci, protože by se to podepsalo i na budoucím provozu bazénu. Jediná možnost tedy byla ušetřit na interiérech. K tomu jsme také přistoupili. Pokud byla částka na interiérech snížena o 35 milionů korun, je logické, že to muselo být někde znát.

Jak jste k této redukci přistupovali?
Ve zprávě, kterou loni v červnu projednali a schválili tehdejší zastupitelé, bylo jasně popsáno, jaké položky budou redukovány, jaké patří k základní a k rozšířené variantě. Nebylo to rozhodnutí pouze tehdejšího vedení města. Toto rozdělení navrhli projektanti a bylo konzultováno s odborníky, kteří se na přípravě projektu podíleli. Přílohou této zprávy byl i rozpočet, rozdělený na základní a rozšířenou část, z něhož jednoznačně vyplýval rozsah redukce. S projektanty jsme byli připraveni slovní popis uvedený ve zprávě vysvětlit a odpovědět zastupitelům na jakoukoliv otázku. Je s podivem, že se při tomto jednání neozval ani nikdo z členů hodnotící komise, která vybírala zhotovitele stavby a která byla sestavena tak, aby v ní byly zastoupeny všechny politické kluby.

Členům komise bylo vysvětleno členění a rozsah projektu a měli možnost se s ním podrobně seznámit. Proto mě překvapuje tvrzení člena této komise Jindřicha Taubera z ČSSD, že o ničem neví a že byl podveden. Buď trpí ztrátou paměti, nebo to svědčí o jeho nekompetentnosti a přístupu k tomuto složitému projektu. Pak se ale ptám, na jakém základě se tehdy rozhodoval a proč vůči tomuto rozdělení v konečné fázi neměl námitky. Žádné informace jsme rozhodně nikomu nezatajovali, všichni měli možnost se nás na cokoliv zeptat.

Na posledním jednání zastupitelstva vám bylo vyčítáno, že jste některé zastupitele loni uvedl záměrně v omyl, když jste jim při při prezentaci základní varianty rekonstrukce areálu předložil vizualizaci, na níž byla vyobrazena dražší varianta…
Není pravda, že by součástí projednávané zprávy byla jakákoliv vizualizace interiérů. Je pravdou, že k redukované variantě vizualizace zpracována nebyla, ale vše podstatné bylo popsáno ve zprávě. Že bych někoho záměrně uvedl v omyl, to absolutně odmítám. Připouštím, že tehdy byla k dispozici pouze jediná vizualizace. Přiznám se, že jsme nepočítali s tím, že se někdo bude rozhodovat pouze podle obrázků, když vedle toho měl k dispozici popis rozdělení na základní a rozšířenou verzi rekonstrukce. Nepředpokládali jsme, že by rozhodnutí některého ze zastupitelů stálo pouze na jedné vizualizaci. Divím se, že o tomto problému nejvíce hovoří Jindřich Tauber. Byl členem komise a měl možnost se s projektem podrobně seznámit. Asi opravdu utrpěl ztrátu paměti…

Proč byl tak výrazně okleštěn interiér plaveckého areálu?
Přijde mi trochu paradoxní, že nejprve jsme byli kritizováni, jak megalomanský projekt jsme vymysleli a nyní jsme opět kritizováni za jeho přílišnou redukci. Když mi někdo postaví dům, také mi automaticky nedodá vybavení, pokud se s ním na tom nedohodnu. Vždy jsme počítali s tím, že by interiér měl částečně řešit také provozovatel areálu. Nevím, proč by mu město mělo v základní verzi dodat například kamerový systém, rozhodovat o tom, jaké televize v areálu budou a podobně. Za zcela zásadní problém považuji, že provozovatel bazénu zatím, alespoň podle mých informací, není vybrán, přestože se tak mělo stát do konce března. Přitom právě on může významně zasáhnout do rekonstrukce. Je lepší, když do ní může mluvit, než když přijde k hotovému a pak až následně zjistí, že mu některé věci nevyhovují. Proto je potřeba vybrat provozovatele v co nejkratší době.

Provozovatel zatím znám není, zato je na světě nezávislé posouzení nabídkové ceny. Jsem rád, že expertiza potvrdila, že tento projekt odpovídá obvyklým cenám. A přestože se pět měsíců zbytečně promrhalo čekáním, mrzí mě, že pan Tauber nyní lživě prohlašuje, že bývalé vedení města ho uvedlo v omyl. Přiznám se, že je mi upřímně líto paní primátorky Fraňkové, že jejím prvním náměstkem je člověk, o jehož kompetentnosti lze v řadě případů, které se nyní řešily, přinejmenším pochybovat. Svědčí o tom jeho výroky z poslední doby, mimo jiné i jeho prohlášení o hokejovém klubu či některé dotazy při jednání zastupitelstva, které na něj směřovaly, ale odpovídala za něj paní primátorka. Jindřich Tauber v poslední době působí spíše dojmem maskota ČSSD než jejich lídra, natož fundovaného náměstka primátorky.

5.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Dynamo zdolalo podruhé Motor. Tentokrát po obratu

Pohřesovaná Markéta Lohynská

Policie hledá vozidlo a jeho řidičku, která hrozí sebevraždou

Nepoučitelný zloděj, za čokoládu už mu hrozí soud

Pardubice - Krást se nemá. Krást opakovaně už vůbec.

Hádali se tak, až doma nikdo nezůstal

Pardubice - Každý do svého rohu. Žena šla spát k dceři, muž k mamince.

Hledaného poznala hlídka na ulici

Pardubice - Hledaný muž měl smůlu, hlídka strážníků jej poznala na ulici

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení