VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reforma je přísnější na nemocné i pro pozůstalé

Východní Čechy - Statistiky ukazují, že Češi patří mezi jeden z nejvíce nemocných národů v Evropě. Lidé zde tráví o mnoho více hodin v péči lékařů, než je to obvyklé v jiných zemích EU. Ministerstvo zdravotnictví s tím chce něco udělat, a tak pro ozdravění národa aplikuje od ledna několik „léků“.

1.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

První tři dny bez peněz

Jedním z opatření, od kterého si vláda slibuje snížení počtu nemocných, je výrazné omezení výplaty nemocenské. Dosud se vyplácelo v prvních třech dnech 25 procent denního čistého platu a v dalších dnech 69 procent.

Byl ale stanoven určitý strop – limit příjmu, ze kterého se nemocenská vypočítávala. Při vyšším příjmu pak nemocenská již dále nerostla.

Novinek od ledna je několik, žádná z nich ale pracovníky příliš nepotěší. Především první tři dny stonající nedostanou vůbec nic. Nemocenská se začne vyplácet až od čtvrtého dne a to jen 60 procent z vyměřovacího základu.

Pokud nemoc ještě dále pokračuje, dostane pracovník od 31. až do 60. dne nemoci 66 procent. Jestliže nemoc překročí i hranici 60 dní, pak se vyplácí 72 procent.

Vyměřovací základ se přitom určuje z průměrných příjmů za rok před vznikem pracovní neschopnosti.

Pro výpočet nemocenské se ale z denního vyměřovacího základu (denní mzdy) použije pouze 90 procent. Stejně jako dříve je ale zachován limit příjmů, ze které se určuje nemocenská.

Výsledkem je, že od 4. do 30. dne nemoci dostanou lidé maximálně 384 korun denně. Od 31. do 60. dne je maximální denní nemocenská 422 korun a od 61. dne se jedná nejvýše o 461 korun.

Z porovnání výše nemocenské vyplácené dosud a od Nového roku je patrný výrazný pokles tohoto příspěvku.

Například pokud pracovník je celý měsíc nemocen, dostane od ledna od státu proti loňsku o 2627 korun méně.

Za lékařem co nejméně

Od ledna se dá také očekávat, že poklesne návštěvnost pacientů v ordinacích. To lze označit za pozitivní změnu, nikdo určitě nechce trávit čas v přeplněných čekárnách zdravotnických zařízení. Na druhou stranu ale nastupují zcela nové poplatky, které v Česku dříve neměly obdoby.

Za každou návštěvu praktického lékaře, zubaře či specialisty se bude platit 30 korun. Stejnou částku budou rodiče platit také za návštěvu dětského lékaře.

Dalším poplatkem je částka 60 korun, která se bude vybírat za každý den strávený v nemocnici, lázních nebo dětské ozdravovně. Při využití lékařské pohotovosti, a to se týká i zubních lékařů, zaplatí lidé poplatek 90 korun.

Nově budou od ledna zpoplatněny také léky na lékařské předpisy. Za vydání každého léku, bez ohledu na počet předepsaných balení, zaplatí lidé poplatek ve výši 30 korun.

Otázkou zůstává, na jak dlouhou dobu se nové poplatky pozitivně podepíší na abnormálně vysoké návštěvnosti Čechů u praktických lékařů.

Zkušenosti ze zemí, které v minulosti již přistoupily k podobnému kroku, ukazují pouze na dočasný rázový efekt. Po několika měsících se situace ve většině případů vrátila ke stavu před zavedením poplatků.

Pohřebné - téměř minulost

Ekonomická reforma se od Nového roku negativně projevuje také v situaci, kdy v rodině dojde k úmrtí.

Dříve stát vyplácel pohřebné plošně, respektive každé osobě, která vypravila pohřeb osobě se stejným trvalým pobytem. Pohřebné činilo pět tisíc korun.

Od ledna se sice výše tohoto příspěvku nemění, ale bude na něj nárok pouze v případě, když bude vypraven pohřeb rodiči nezaopatřeného dítěte nebo přímo nezaopatřenému dítěti. Smyslem je podle sdělení ministerstva pouze podpořit případy, kdy by náklady na pohřeb měly významně zatížit rozpočet rodin pečujících o nezaopatřené děti.

Mnoho majitelů pohřebních služeb se kvůli tomuto kroku obává, že tím končí doba, kdy lidé byli ještě ochotni pro své příbuzné vystrojit důstojné rozloučení.

1.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Dynamo zdolalo podruhé Motor. Tentokrát po obratu

Pohřesovaná Markéta Lohynská

Policie hledá vozidlo a jeho řidičku, která hrozí sebevraždou

Nepoučitelný zloděj, za čokoládu už mu hrozí soud

Pardubice - Krást se nemá. Krást opakovaně už vůbec.

Hádali se tak, až doma nikdo nezůstal

Pardubice - Každý do svého rohu. Žena šla spát k dceři, muž k mamince.

Hledaného poznala hlídka na ulici

Pardubice - Hledaný muž měl smůlu, hlídka strážníků jej poznala na ulici

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení