VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nestačím se divit, řekl bývalý ředitel muzea Šebek

Pardubice /NÁZOR/ – V posledních týdnech se ve sdělovacích prostředcích probírá rozhodnutí Rady Pardubického kraje sloučit Východočeskou galerii s Východočeským muzeem v Pardubicích, které provozují pardubický zámek.

3.4.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Toto sloučení by mělo racionální odůvodnění jedině za dvou předpokladů: jestliže by byla zachována svébytnost (identita) obou institucí a pokud by určitá racionalizace provozu vedla k rozvoji obou institucí, tj. k rozšíření nabídky kulturních služeb veřejnosti. S údivem sleduji měnící se argumentaci (místy kuriózní) odůvodňující toto rozhodnutí. Po posledním zasedání Rady města Pardubic zveřejnil Deník a další noviny představu náměstka hejtmana Romana Línka, aby vznikl vedle muzea a galerie další subjekt, správa zámku (tedy de facto nad muzeem a galerií). Důvodem takového návrhu je snaha konečně oživit zámek, o který prý veřejnost nejeví valný zájem. Po provedené obnově zámku se údajně zámek nepodařilo oživit.

Ve šlépějích těchto tvrzení pokračují někteří novináři z jiných médií a píší, že je potřeba změna, protože na pardubickém zámku je prý na rozdíl od jiných památek pusto a prázdno.

Nestačím se tomu divit. Jaká je tedy skutečnost? Před provedením obnovy zámku navštěvovalo muzeum ročně 10 až 15 tisíc osob, po provedené obnově zámku začal zájem o expozice muzea stoupat a dostal se na dnešní průměr za poslední čtyři roky na 45 až 60 tisíc osob! Dlouhodobě (posledních pět let) je zámek druhým nejnavštěvovanějším turistickým cílem Pardubického kraje po skanzenu na Vysočině.

Návštěvnost všemožně propagovaného zámku v Litomyšli byla za rok 2009 (statistická data za rok 2010 ještě nejsou zveřejněna) 35 tisíc osob a v údajně nezajímavém a pustém pardubickém zámku ve stejném roce to bylo 50 tisíc osob! Dobře, Pardubický kraj má celorepublikově nízkou návštěvnost turistů, podívejme se na to tedy pohledem celostátní statistiky.

Sestavíme-li si žebříček návštěvnosti kulturních památek za rok 2009 mimo Prahu (Praha je vskutku něco jiného), potom zjistíme, že ze 196 objektů, u nichž je návštěvnost zjistitelná, je pardubický zámek se svými expozicemi muzea na 43. místě, což znamená, že patří mezi 22% nejnavštěvovanějších kulturních památek v České republice (ČR)!

Pokud budeme na pardubický zámek nazírat jako na muzeum a porovnáme jeho návštěvnost v roce 2009 s muzei a galeriemi v ČR (opět mimo Prahu), potom dojdeme k poznání, že ze 400 institucí, u nichž je doložen údaj o návštěvnosti, je Východočeské muzeum v Pardubicích na 40. místě, což znamená, že patří mezi 10% nejnavštěvovanějších muzeí v ČR mimo Prahu. Podíváme-li se na návštěvnost srovnatelně velkých muzeí ve srovnatelně velkých krajských městech, potom lze konstatovat, že vyšší návštěvnost (rok 2009) má jenom Západočeské muzeum v Plzni a Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích; ostatní jsou vesměs dost výrazně pod Pardubicemi.

Podobný obrázek návštěvnického zájmu o expozice muzea na pardubickém zámku získáme, když provedeme stejné výpočty za poslední tři roky! A pokud jde o zájem veřejnosti o pardubický zámek, bral jsem v úvahu jenom výkony muzea a nepočítal návštěvnost galerie ani návštěvnost na akcích konaných na zámku jinými pořadateli (koncerty atp.).

Kdybychom to sečetli, pardubický zámek v žebříčku nejnavštěvovanějších hradů a zámku ještě více poskočí nahoru. Taková je skutečnost, ověřitelná z veřejně přístupných statistických dat na internetu. Soudný čtenář, nechť si udělá obrázek sám!

Nestačím se divit, jak jedná vedení kraje. Představitelé kraje soustavně ignorují a bagatelizují zájem veřejnosti o pardubický zámek (a tím výkony své organizace) a pan náměstek hejtmana Línek vydává své subjektivní dojmy za skutečnost a někteří novináři tomu bezmezně věří.
Možná má ale pan náměstek představu o jiném oživení zámku, než je to, že veřejnost (turisté i domácí) projevuje nadprůměrný (jak vidno) zájem o expozice a výstavy, přednášky a další kulturní programy, které tam nabízí Východočeské muzeum a v části areálu i Východočeská galerie.

František Šebek,
bývalý ředitel Východočeského
muzea v Pardubicích

3.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení