Přesně před rokem, tedy 11. listopadu 2010, se své funkce ujalo současné vedení města Pardubice. Primátorka a její náměstci byli do svých funkcí zvoleni na ustavujícím zasedání zastupitelstva v Domě hudby.

Koalice ČSSD, SPP, Pardubáci a TOP09

Radniční koalici sestavili vítězná ČSSD, Sdružení pro Pardubice (SPP), sdružení Pardubáci a také zástupci TOP09. Jak si nejvyšší vedení krajského města vedlo ve svém prvním roce? Deník se rozhodl primátorku a její náměstky oznámkovat jako ve škole.

Štěpánka Fraňková (SPP), primátorka - 2

Pardubická primátorka je z celého vedení města nejzkušenější. V předchozí radniční koalici zastávala funkci náměstkyně bývalého primátora Jaroslava Demla, který si spolupráci s ní před volbami pochvaloval, což se nesetkalo s velkým pochopením jeho spolustraníků z ODS. Fraňkové se podařilo stmelit ideologicky nesourodou koalici. Vedení města tak vystupuje relativně jednotně, ačkoliv dvě vůdčí strany - ČSSD a SPP - byly před volbami velkými soupeři. Po jmenování do funkce primátorky se zlepšila i její komunikace s médii, i když se stále často stává, že není celý den k zastižení.

Jindřich Tauber (ČSSD), 1. náměstek primátorky - 3

Ve funkci prvního náměstka není Jindřich Tauber překvapivě tak viditelný, jako byl v pozici lídra opozice. Jako kritikovi radniční koalice se mu dařilo poměrně trefně komentovat některá sporná rozhodnutí předchozího vedení města, nyní už o něm tolik slyšet není. Zviditelnit by se mohl, pokud bude prosazena rekonstrukce třídy Míru a náměstí Republiky, což jsou projekty, o které se zajímal už jako opoziční zastupitel.

Jiří Rozinek (ČSSD), náměstek primátorky - 1-

Rozinek byl v minulém volebním období řadovým zastupitelem a ani umístění na desáté místo kandidátky před volbami v roce 2010 nenaznačovalo, že by měl šanci získat tak vysoký post. Přesto si na něm vede zdatně. Ze všech náměstků působí, že má největší přehled o všech aktivitách města. Otázky týkající se financí dokáže obvykle zodpovědět, případně odpovědi i s přesnými čísly pohotově vyhledá v podkladech, které má na tiskových konferencích vždy připravené.

Martin Bílek (SPP), náměstek primátorky - 2

Martin Bílek je v politice nováčkem, ale není to na něm příliš znát. Ve své gesci má správu městského majetku, takže musí mnohdy řešit i kontroverzní věci týkající se například činnosti Městského rozvojového fondu. Sympatické je, že o záležitostech města hovoří otevřeně, tak že mu může rozumět i nezasvěcený člověk. Na druhou stranu tím někdy připravuje horké chvíle primátorce Fraňkové, a to především, když se pustí do kritiky předchozího vedení města, kterého byla primátorka součástí.

František Brendl (Pardubáci), náměstek primátorky - 3-

František Brendl působí z celého vedení nejsympatičtěji, na druhou stranu není žádným excelentním řečníkem a je na něm nejvíc znát, že tak vysokou politickou funkci zastává teprve první volební období. Ke své smůle musí řešit problematiku Tyršových sadů, ze které lze jen obtížně nalézt rozumné východisko a která by asi žádnému politikovi neposloužila ke zvýšení politického ratingu.

(dub)