VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O lípy ke skácení se zajímá inspekce životního prostředí

Pardubce - Dukelský obvod je připraven vydat rozhodnutí o odstranění půlstovky vzrostlých lip

19.3.2009
SDÍLEJ:

Lípy v Jilemnického ulici by měly ustoupit parkovištím pro autaFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

O vzrostlých lípách na pardubickém sídlišti Dukla, které hodlá radnice pátého městského obvodu skácet a na jejich místě zbudovat parkovací stání, ještě není definitivně rozhodnuto.

V pondělí se uskutečnilo další jednání a z něho vyplynulo, že proti kácení v rozsahu, s nímž počítá projekt, se postavila Česká inspekce životního prostředí.

Stromy versus auta

V ulici Jilemnického na Dukle pokračuje výměna hlavního kanalizačního řádu s přípojkami od domů. Podle projektu bude kvůli tomu muset padnout 15 až 20 lip ze stromořadí starého přibližně padesát let. Městský obvod chtěl využít stavebních prací na podzemních sítích k tomu, aby současně částečně vyřešil problém s parkováním a nechal zpracovat další urbanistickou studii. Podle ní by padly i další lípy a na jejich místě se objevila kolmá parkovací stání. Starosta obvodu Jaroslav Kňava říká, že problematika parkování versus stromy byla již několikrát projednána na veřejnosti a všech dvanáct společenství vlastníků z jednotlivých domů podél komunikace jsou pro nová parkovací místa. Proti jsou podle něj pouze někteří jednotlivci. Situace se ale nyní pro obvod zkomplikovala z jiné strany.

Na základě upozornění odpůrců kácení se do celé záležitosti vložila Česká inspekce životního prostředí. Ta poslala na jednání o rekonstrukci Jilemnického ulice dopis, v němž upozorňuje na to, že pouhé umístění stavby není důvodem k povolení kácení dřevin. Inspekce se přitom v případě Dukly odvolává na posouzení stromořadí, které zpracovala Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. V posudku je zdravotní stav většiny lip hodnocen jako vyhovující bez vážných defektů, agentura navrhuje posoudit jejich vitalitu následně v době plné vegetace. Perspektivní stromy by pak měly být ponechány, jednotlivé stromy ve špatném stavu je možné nechat skácet. Rozvržení parkovacích míst by se pak přizpůsobilo ponechaným stromům. Inspekce i agentura pak považují za nutné, aby obvod stromy posoudil v době vegetace.

Podle starosty Kňavy ale inspekce není účastníkem řízení. Starosta poukazuje na to, že projekt rekonstrukce ulice Jilemnického má všechna řádná povolení, včetně odboru životního prostředí magistrátu. Obvod se tak chystá vydat rozhodnutí o kácení, a to zřejmě již příští týden.
„Může se stát, že nám to inspekce životního prostředí zakáže, ale pak se neudělá nic. Zaplátujeme asfaltem jenom místa, kde se kopalo, a zůstane to tak, jak to je,“ říká starosta dukelského obvodu Jaroslav Kňava s tím, že by šlo o velmi nešťastné řešení.

Autor: Petr Doubrava

19.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení