VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O rekonstrukci parku mají znovu rozhodnout zastupitelé

Pardubice - Odložení začátku prací na dobu, kdy bude získána dotace, by znamenalo konec projektu

22.5.2012 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Další podklady k projektu na revitalizaci Tyršových sadů si na svém posledním jednání vyžádali zastupitelé města.
Před zahájením prací chtějí znát přiměřenost ekonomických nákladů, vztah autorských práv k budoucím úpravám parku nebo odborné stanovisko k přidělení evropské dotace.

Obavy zastupitelů

O Tyršových sadech tak budou zastupitelé diskutovat znovu na mimořádném zasedání, které se uskuteční začátkem června. Rozhodnout by měli především o tom, zda zahájit práce na revitalizaci před přidělením dotace.

Zastupitelé vyjádřili obavy z toho, že by na město padly celé náklady projektu v případě, že by byly práce na revitalizaci parku zahájeny už před letními prázdninami a v září by Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod rozhodla o nepřidělení evropské dotace.

„Naši odborníci považují tuto možnost za velmi nepravděpodobnou. Projekt je dlouhodobě průběžně s regionální radou konzultován a dílčí připomínky jsou zapracovávány právě tak, aby mohla být dotace bez problémů přidělena. Máme i stanoviska, která říkají, že projekt je v pořádku například i z environmentálního hlediska. Obavy zastupitelů nicméně chápu, jedná se o velké peníze, a dokud nebudeme mít dotaci oficiálně přidělenou, stoprocentně jisti si být nemůžeme," prohlásila pardubická primátorka Štěpánka Fraňková.

Odložení začátku prací až na chvíli, kdy bude dotace přidělena, ovšem prakticky znamená konec tohoto projektu, nebo přinejmenším velké komplikace.
Přestože žádost o dotaci chce město podat už počátkem června, regionální rada se k rozhodnutí sejde nejdříve v září. V případě úspěchu by tedy bylo možné začít s revitalizací parku na podzim.
Podmínky tohoto dotačního programu jsou ale takové, že do poloviny roku 2013 musí být proinvestováno celých 75 procent celkových nákladů.

Vzhledem k charakteru stavby, která takřka vylučuje pracovat v zimních měsících, by bylo dodržení předepsaných termínů téměř nereálné.
„I proto věřím, že se nám podaří zastupitele přesvědčit o tom, že projekt je skutečně dobře připraven, a že na základě předložených materiálů zvednou ruku pro zahájení revitalizace ihned po podání žádosti o dotaci i ti, kteří momentálně váhají. Opačnou situaci nechci v tuto chvíli ani domýšlet. Tyršovy sady bychom se zřejmě museli pokusit uvést do nějakého slušného stavu pouze s penězi, které byly vyčleněny jako spoluúčast města na projektu, přičemž ze znaleckého posudku Mendelovy univerzity víme, že takový zásah by park dlouhodobě nezachránil. A současně by nás čekal těžký boj s časem o to, abychom mohli evropské prostředky vyčerpat jinde," zhodnotil aktuální situaci kolem Tyršových sadů náměstek pardubické primátorky František Brendl.

V Integrovaném programu rozvoje města, jehož by měla být plánovaná revitalizace Tyršových sadů součástí, je přesně procentuálně stanoveno, v jakých oblastech mohou být dotační prostředky využity. Pokud by tedy nebyly realizovány Tyršovy sady, musely by být nahrazeny jinou úpravou zeleně, nikoliv třeba opravou silnic nebo občanskou vybaveností. V úvahu by tak přicházela například úprava parku Na Vinici.

Aktivisté zas ve hře

Zvládnout v předem daných lhůtách podání žádosti o dotaci i realizaci stavby by však také v tomto případě bylo velmi složité. A do hry by mohli samozřejmě znovu vstoupit aktivisté.

Ondřej Tušl, tiskový mluvčí pardubické radnice

„Důsledná kontrola je potřebná," říká Rubeš

Pardubice – „Věřím, že se nám ještě podaří najít s odpůrci projektu revitalizace Tyršových sadů společnou řeč," konstatoval pardubický zastupitel Miroslav Rubeš.
„Je dobře, že máme k dispozici evropské peníze, ale měli bychom se je snažit vyčerpat účelně a hospodárně a ne je utratit za každou cenu," poznamenal Miroslav Rubeš.
„Jako zastupitelé za to ostatně máme politickou i právní odpovědnost," prohlásil při posledním jednání pardubického zastupitelstva.

„Proto je třeba zajistit důslednou kontrolu tohoto projektu a její výsledek pak předložit zastupitelům. Ti se pak budou muset rozhodnout podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," pokračoval Miroslav Rubeš.
„Rozhodně to není tak, že bych se tímto krokem snažil útočit na náměstka pardubické primátorky Františka Brendla. Ba naopak. Pevně doufám, že výsledek této kontroly dá městu pádné argumenty, které pak jeho vedení bude moci použít v debatě s odpůrci revitalizace pardubických Tyršových sadů podle projektu Tomáše Jiránka," dodal zastupitel města. 

(td)

Autor: Redakce

22.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Do Pardubic míří světová plochodrážní esa, pojede i domácí jezdec Milík

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ Prodloužená v Pardubicích

Pardubice - Ve středu 20. září přinese Pardubický deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Měl chuť je roztrhnout, jak hada

Pardubice - Pardubičky po trapasu. Pilař nařkl hráče ze znevážení klubu. I tak se dají stručně shrnout ohlasy z fotbalového víkendu.

Jeden šmejd do vazby, policie ale stíhá celou skupinu těchto hyen

Pardubice - Podle policistů si tito "podomní obchodníci" z některých seniorů udělali doslova finanční ústav.

Další Hovory o Pardubicku ukáží staré město

Pardubice – První poprázdninové a v pořadí už 279. Hovory o Pardubicku zítra nabídnou sérii několika filmů, ve kterých je zachycena podoba Pardubic v minulosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení