VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O smyslu malých radnic se vedou diskuze už od chvíle jejich vzniku

Pardubice Diskuse o smyslu a funkci městských obvodů (MO) byla v Pardubicích přítomna již od začátku devadesátých let.

14.6.2013 3
SDÍLEJ:

Referendum o zachování městských obvodů v Pardubicích.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Městské obvody byly zpočátku skutečně chápány tak, jak jejich tvůrci předpokládali tedy jako jednotky, které přibližují politiky a úředníky občanům.

„Městský obvod má skutečně ke svým občanům nejblíže. Lidé zastupitele znají, žádají o řešení konkrétních problémů pokácet strom, opravit chodník, přidat lavičku, vyčistit kanál, umístit koš na psí výkaly a podobně," napsala v roce 2002 krajská zastupitelka za ODS Jana Smetanová.

Příčiny změn

Během volebního období 2006 až 2010 však došlo k radikální změně ve vnímání městských obvodů a to jak mezi veřejností, tak i mezi jednotlivými komunálními politiky. Lze vysledovat dvě hlavní příčiny těchto názorových změn. První z nich byly mediální kauzy dvou starostů obvodů za ODS Jaroslava Kňavy (starosta MO Pardubice V) a Milana Tichého (starosta MO Pardubice VII). Tito dva politici totiž letěli společně s významnými regionálními podnikateli soukromým letadlem na zápas fotbalové Ligy mistrů do španělského Madridu.

Druhý a patrně výraznější důvod změny postoje k městským obvodům byl rozkol uvnitř pardubické ODS. Jeho hlavními protagonisty byli dvě znesvářené skupiny v ODS první byla skupina kolem primátora Pardubic Jaroslava Demla, který se zhruba v polovině volebního období pustil do otevřené kritiky městských obvodů. To se pochopitelně setkalo s velmi negativním ohlasem druhé skupiny v ODS utvořené kolem starostů městských obvodů.

Před volbami v roce 2010 byly městské obvody jedním ze stěžejních témat. Zatímco postoj Pardubáků k městským obvodům byl silně negativní, ostatní strany byly zdrženlivější. SPP bylo pro určitou redukci, nikoliv úplné zrušení územního členění.

Osm království

„Musíme objektivně vyhodnotit funkci městských obvodů, jestli jich tolik skutečně potřebujeme. Nyní v Pardubicích máme osm malých královstvíček. Myslím, že jejich počet může být daleko menší. Je otázkou, proč by třeba ty menší měly mít uvolněného starostu," řekla Deníku tehdejší náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková.

Podobný opatrný nesouhlas s funkcí obvodů vyslovoval i lídr tenkrát opoziční ČSSD Jindřich Tauber: „Já neříkám, jestli obvody zrušit nebo ne, ale tak, jak teď existují, dál fungovat nemohou. Nelze, aby se některé činnosti malé a velké radnice dublovaly, což je příklad stavebních úřadů. Jedním z prvních úkolů nové radnice po volbách určitě bude otázka obvodů, jestli je zrušit, zmenšit jejich aparát, omezit pravomoci nebo je naopak posílit."

Pro redukci

Ve vládnoucí ODS byly názory na obvody značně roztříštěné. Primátor Jaroslav Deml považoval v době ekonomické krize obvody za zbytečný luxus a zasazoval se za jejich redukci. „Myšlenka, že by vzdálenější části města měly svou vlastní samosprávu, není špatná. Nyní jsou ale Pardubice rozčleněny na osm obvodů, přičemž každý má zhruba dvacetičlenný aparát. Určitě by mohl být chod obvodů levnější," vysvětloval tehdejší primátor Jaroslav Deml.

Starostové městských obvodů, kteří v ODS tvořili hlavní názorovou opozici vůči primátorovi, argumentovali hlavně efektivností. „Když srovnám efektivitu práce malé a velké radnice, tak na té malé je výrazně vyšší. Náš obvod má pouze sedmnáct zaměstnanců a zastane spoustu práce," obhajoval fungování městských obvodů starosta MO Pardubice V Jaroslav Kňava.

Autor: Lukáš Dubský

14.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Dynamo zdolalo podruhé Motor. Tentokrát po obratu

Pohřesovaná Markéta Lohynská

Policie hledá vozidlo a jeho řidičku, která hrozí sebevraždou

Nepoučitelný zloděj, za čokoládu už mu hrozí soud

Pardubice - Krást se nemá. Krást opakovaně už vůbec.

Hádali se tak, až doma nikdo nezůstal

Pardubice - Každý do svého rohu. Žena šla spát k dceři, muž k mamince.

Hledaného poznala hlídka na ulici

Pardubice - Hledaný muž měl smůlu, hlídka strážníků jej poznala na ulici

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení