Do sporu s chorvatskými úřady se dostali účastníci české potápěčské expedice Garibaldi, jejímž členem je i Pardubák a námořní historik Boris Gol.
Průběh expedice zasáhla ve středu smrtelná nehoda jednoho z potápěčů, místní úřady poté obvinily Čechy a odsoudily je za porušení zákona o podmořském výzkumu. Ti považují záležitost za vykonstruovanou a budou se bránit soudní cestou.


Zaplatili kauci


Čeští potápěči jako první předběžně lokalizovali vrak italského křižníku z časů první světové války v dubnu letošního roku. Při této druhé expedici chtěli loď přesně zaměřit, zdokumentovat a poté oznámit souřadnice vraku. Smrt potápěče však udala expedici jiný směr.

„Naše současné potápění k vraku nyní chorvatské úřady klasifikují jako provádění podmořského průzkumu bez povolení ministerstva.

Tímto ,pružným’ výkladem zákona by mohl být za nezákonný označen jakýkoliv ponor na neznámou lokalitu. S tímto pojetím samozřejmě nesouhlasíme,“ píše se na internetových stránkách expedice.

„Tragická smrt našeho kamaráda Jana Otýse chorvatské úřady vůbec nezajímá. Celá úřední mašinérie byla rozpoutána závistí Chorvatů majících zájem přivlastnit si prvenství v objevení vraku, ačkoliv – či právě proto, že nedisponují týmem schopným realizovat náročné hloubkové ponory.“ Česká expedice musela zaplatit kauci ve výši 31 tisíc kun, v opačném případě hrozilo vedoucímu výpravy stodenní vězení. Další správní řízení jsou v běhu, ponory k vraku mají však Češi v tuto chvíli znemožněny.

„Hlavní chybou asi bylo, že hned na počátku nekontaktovali chorvatské úřady s tím, co tam chtějí dělat. Na druhou stranu je pravda, že chorvatský byrokratický systém je hodně složitý a někdo, než by se jím prokousal, to raději vzdá. Mohl to být i tento případ,“ uvedl k potížím expedice další pardubický potápěč Miloš Pilař.

Ten má kolem sebe obdobnou skupinu nadšenců pro podmořskou archeologii a v Chorvatsku se k vrakům potápěl. Natočil o nich i několik filmů. Rovněž Pilař se příští rok chystá ke křižníku Giuseppe Garibaldi.