VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obří záchod před radnicí znázorňoval dluh TechnoParku

Pardubice - Dluhy pardubického TechnoParku prý k dnešnímu dni vystoupaly na více než 165 milionů korun. A denně rostou!

2.6.2011 5
SDÍLEJ:

Obří nafukovací záchodová mísa v centru Pardubic upozorňovala obyvatele i vedení radnice na zadlužený TechnoPark.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Obří nafukovací záchodová mísa ve středu v centru Pardubic upozorňovala obyvatele i vedení radnice na zadlužený TechnoPark. Objekty, kde měly sídlit výzkumné a vývojové firmy, jsou prázdné a dluhy společnosti prý k dnešnímu dni vystoupaly na více než 165 milionů korun! „Věřitel Geosan Group je chce po TechnoParku zpět,“ řekl právní zástupce firmy Jakub Celerýn.

Peníze společnost prý nikdy nevrátila

„Pomohli jsme vybudovat projekt poskytnutím finančních prostředků, které nám TechnoPark nikdy nevrátil. Dva roky vedeme jednání, ale bez výsledku,“ dodal Celerýn.

TechnoPark dluží 154 milionů korun a každý den nabíhají úroky ve výši dalších 100 tisíc. Dluh se tedy do současnosti vyšplhal na více než 165 milionů korun. Šest metrů vysoká maketa záchodu včera upozorňovala na to, že se tak prý v Pardubicích zbytečně splachují miliony.

„TechnoPark je na pokraji krachu, v případě, že zkrachuje, Česká republika bude muset vracet Evropské unii dotaci 300 milionů korun. Pokud tato akce nepomůže, pravděpodobně nezbude než realizovat nucený prodej areálu TechnoParku. Jakou formou, není rozhodnuto. Rozhodne se o tom během letních měsíců,“ pravil Celerýn.

Organizátoři, tedy Geosan Group, včera chtěli docílit toho, aby Pardubický kraj, město Pardubice a ministerstvo průmyslu a obchodu TechnoParku pomohly, protože jej formálně nebo jen morálně podpořily. „Kdyby se zaručily za směnku, kterou by odkoupily banky, projekt by mohl znovu fungovat,“ uvedl Celerýn. V minulosti kraj a město už o směnce jednaly, ale konkrétní podporu neschválily.

„Bohužel jsme v zastupitelstvu nenašli dost hlasů. Opravdu těžko budeme nyní TechnoPark zachraňovat. Zainteresovaní by měli na svá bedra převzít dluh, ale to je jen jeden krok a stále to neřeší naplněnost podnikatelského inkubátoru,“ uvedla primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).
TechnoPark Pardubice vznikl jako komanditní společnost. Komplementářem je akciová společnost TechnoPark Management, komanditisté jsou Pardubický kraj, Univerzita Pardubice a společnost Free Zone, v níž drží Pardubice 30 procent akcií.

Miloslav Steklý, místopředseda představenstva firmy TechnoPark Management, nechtěl včera nic komentovat s odvoláním na to, že jednání stále nejsou u konce.

Případné obsazení prázdného podnikatelského inkubátoru nehodlal veřejným prohlášením zakřiknout.
Náměstek hejtmana Roman Línek nevyloučil další jednání. „Kdyby byl kraj osloven k další diskusi, bude se tím zabývat. Na tahu je teď ale TechnoPark Management,“ uzavřel Línek.

TechnoPark nesplachuje město. Zodpovědnost mají jiní

Ve středu se v Pardubicích konala akce, která měla veřejnost upozornit na stamiliony „spláchnuté“ v projektu TechnoParku.
Dějištěm byl prostor před pardubickou radnicí a také pořadatel, společnost Geosan, která je největším věřitelem TechnoParku, uvádí město Pardubice na prvním místě mezi subjekty, které ze současné situace viní a chce po nich záruky za dluhy tohoto projektu. Jde však o naprosté zkreslování či nepochopení reálného stavu věci.

Město Pardubice nikdy nebylo iniciátorem vzniku TechnoParku a není ani jeho podílníkem. Má pouze minoritní podíl ve společnosti FreeZone Pardubice, a. s., která je spolu s Pardubickým krajem a Univerzitou Pardubice jedním z komanditistů společnosti TechnoPark.

Vedení města Pardubice se přesto netají tím, že mu je myšlenka existence vědeckého inkubátoru v regionu velice sympatická, a také proto se aktivně pokoušelo najít cestu k záchraně TechnoParku.

Řešení, které by schválili městští zastupitelé nebo další komanditisté TechnoParku, se, i kvůli podmínkám kladeným společností Geosan, nalézt nepodařilo. Město Pardubice však současně nikdy neodmítlo žádný smysluplný návrh některé ze zainteresovaných institucí.

Vedení města Pardubice chápe motivaci stavební společnosti Geosan, která vyšla realizátorům projektu TechnoPark nadstandardním způsobem vstříc a nyní se snaží chránit svoji investici.

Zásadně se však ohrazuje proti tomu, aby bylo veřejnosti představováno jako hlavní viník hrozícího krachu zmiňovaného projektu.
Město Pardubice se ani nadále nebrání účasti na záchraně TechnoParku, který má podle názoru vedení města stále potenciál naplnit cíle, s nimiž byl vybudován. Tato účast by však měla být úměrná nepřímému podílu města v TechnoParku a je podmíněna iniciativou a aktivní účastí komanditistů společnosti.

vedení města Pardubic

(red, čtk)

2.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení