VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Dašic si stěžují ministrovi na velký počet kamionů. Pomohl by obchvat

Dašice - „Od kraje jsem dostal slib, že při budování rychlostní silnice R35 bude prioritou i obchvat města," řekl starosta Dašic Petr Zikmund.

15.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Neúnosné zatížení kamionovou dopravou vedlo obyvatele Dašic k zaslání petice na ministerstvo dopravy.

S velkým množstvím nákladních vozidel projíždějících Dašicemi bojují lidé již několik let, zatím jim však nikdo nedokázal pomoci.

„Představitelům Pardubického kraje jsem předal petici už v roce 2011. Od hejtmana jsem pak dostal dopis, ve kterém jsem se dozvěděl, že předal naše stížnosti pardubickému magistrátu, protože on nám pomoci nemůže. Magistrát pak požádal policii, aby namátkově měřila váhu kamionů. Jak nám toto může pomoci, ovšem nechápeme," uvedl organizátor petice Jaroslav Novák z Dašic.

Váží kamiony

Podle starosty Dašic Petra Zikmunda ale spolupráce s policií funguje dobře. Ve městě policistům vybudovali místo, kde mohou kamiony vážit a v případě, že nemohou pokračovat v cestě, tak i odstavit.
Podle Jaroslava Nováka je poněkud paradoxní, že Dašicemi, kterými vede silnice druhé třídy, projíždí víc kamionů než po silnici první třídy mezi Pardubicemi a Holicemi.

„Zajímalo by mě, kdo dovolil postavit kamionové překladiště v Černé za Bory, aniž by vyřešil dopravu k němu? Kamiony způsobují velké otřesy a tím spojené praskání domů, nadměrný hluk a prašnost. Též zplodiny výfuků se drží mezi domy, které se ani za pěkného počasí nedají větrat," popsal situaci obyvatel Dašic.

Řešením situaci by byl obchvat města, který je podle starosty v plánu. „Ve schváleném územním plánu je obchvat zanesený. Vede ovšem po krajských komunikacích, takže město v tom nemůže příliš udělat. Měl jsem ovšem jednání s náměstkem hejtmana Jaromírem Duškem, že při budování rychlostní silnice R35 bude prioritou i obchvat Dašic, který bude sloužit jako přivaděč k R35," vysvětlil Petr Zikmund.

Příprava přivaděčů

Vedení Pardubického kraje už požádalo Státní fond dopravní infrastruktury o uvolnění financí na projektovou přípravu přivaděčů k R35. „Přivaděče jsou jednoznačně dopravní stavby, které jsou vyvolané budováním R35. Pardubický kraj na tyto stavby peníze nemá," podotkl náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Jaromír Dušek.

Přivaděče by prý měly odlehčit jednotlivým městům Pardubického kraje, ale musí být budovány souběžně s R35.

Pokud by se tak nestalo, mohlo by to městům způsobit víc problémů než užitku. Řidiči jsou v případě uzavírek zvyklí zadat si cestu do GPS navigace a ta by je mohla vést přes menší města a obce.

Harmonogram prací na R35 zatím známý není. „Nyní už dochází k výkupu pozemků, takže věřím, že během dvou let by se mohlo začít pracovat na prvních úsecích R35," dodal Jaromír Dušek.

Znění petice za vyřešení dopravního přetížení Křičenského uliceAdresát: Ministerstvo dopravy České republiky

My níže podepsaní, žádáme touto peticí vyřešení extrémního zatížení ulice Křičenského převážně kamionovou dopravou. Velké množství nákladních automobilů projíždí naší ulicí každý den včetně víkendů a svátků, a to dokonce i v brzkých ranních i nočních hodinách. Kamionová doprava v ulici zjevně poškozuje statiku našich budov a hluk, který tato doprava způsobuje, nám nedovoluje večer spát, a to se jistě negativně podepisuje i na našem zdraví. Mnohým z nás projíždějí kola kamionů jen pár metrů od ložnic.
Požadujeme omezení automobilové a hlavně tranzitní dopravy v této hustě obydlené části Dašic, která je už opravdu neúnosná. Požadujeme, aby lidem, kteří mají svá okna přímo do ulice, byla poskytnuta náhrada v podobě protihlukových plastových oken, jež by alespoň částečně omezila hluk a vibrace touto dopravou způsobené. Tento problém by mohl vyřešit také obchvat Dašic, který by dokonce mohl zrušit průjezd kamionů Dašicemi nebo zakázat vjezd automobilů nad 3,5 tuny do naší ulice.

Autor: Lukáš Dubský

15.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká.
19

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení