VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odbahnění Maťáku má odklad

Pardubice - Vyčištění vodní nádrže bude zřejmě potřebovat zpracovat vliv stavby na životní prostředí

9.12.2008
SDÍLEJ:

Matiční jezero v PardubicíchFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Před rokem se pardubická radnice rozhodla, že se pokusí získat dotaci na odbahnění Matičního jezera, vodní nádrže, která leží takřka v centru města a z části je obklopena zástavbou rodinných domů. Po letošku je však již jisté, že akce na revitalizaci tohoto původního koryta řeky Chrudimky se odsouvá na neurčito. Důvod? Město doposud nezískalo dotaci a samo nechce platit desítky milionů korun, které si vyčištění dna vyžádá.

Otazník zní EIA

O získání peněz z Evropské unie a státního rozpočtu usilovalo počátkem roku město Pardubice. Peníze na odbahnění Matičního jezera se mu ale nepodařilo prozatím získat a ani návrh rozpočtu na příští rok s touto akcí nepočítá. „Připravili jsme projekt, který jsme i konzultovali s Agenturou ochrany přírody tak, aby byly splněny všechny požadavky a podmínky. Měli jsme na to již i stavební povolení. Když jsme ale záležitost konzultovali na kraji, abychom byli úspěšní v podání žádosti o peníze, tak jsme se dozvěděli od krajského úřadu, že bude potřeba EIA,“ uvedl primátor Pardubic Jaroslav Deml. Radnice nyní podle něj zjišťuje, jak to s vypracováním vlivu stavby na životní prostředí vůbec je. „V tuto chvíli řešíme, jak probíhal celý legislativní proces a z jakých důvodů vlastně krajský úřad vyžaduje studii vlivu na životní prostředí. Vzhledem k tomu, že proces EIA trvá v řádech měsíců, tak v tuto chvíli nepočítáme, že bychom v příštím roce tuto akci realizovali.“

Pokud se tedy ukáže, že vypracování EIA je nutnou podmínkou a její případný výsledek dopadne příznivě, město by se mohlo opět pokusit získat na odbahnění finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí. „Tedy pokud bude v příštím roce vypsána výzva. Ale náklady na celou akci nám neustále rostou, už je to něco přes čtyřicet milionů korun a ne všechno by bylo dotováno. Dotace dneska vychází asi padesát procent,“ říká náměstek primátora Jan Kislinger, který má na radnici na starost oblast získávání dotačních peněz. „Takže budeme v příštím roce celou akci zvažovat.“ Ještě před rokem radnice mluvila o tom, že by její finanční spoluúčast byla pouze deset procent.
Za zhruba čtyři desítky milionů korun přitom město plánovalo Matiční jezero odbahnit a zpevnit jeho hráze. Bahno by se přitom neodváželo stovkami nákladních automobilů, ale počítalo se s položením potrubím zhruba o délce dvou kilometrů. Směřovalo by na pozemky ležící proti proudu Chrudimky v dostatečné vzdálenosti od zástavby, kde by bylo bahno dočasně ukládáno a poté by se rozhodlo o jeho dalším osudu.
Matiční jezero, které vzniko před sto lety při regulaci Chrudimky, nebylo čištěno desítky let, pokud vůbec kdy prodělalo tuto proceduru. Vrstva bahna v něm dosahuje od dvaceti až do osmdesáti centimetrů.

Autor: Petr Doubrava

Místo události:
9.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení