VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpracovat si trest: Nejhorší byly pohledy lidí

Holicko - Soud v případě lehčích trstných činů ukládá trest od padesáti do čtyř set hodin veřejně prospěšných prací. Obce mívají s odsouzenci občas problémy. Ale radost nemají trestu často ani osouzenci. „Chodil jsem zametat ulice, stříhal jsem keře, zaléval květiny, uklízel na hřbitově a dělal i další podřadné práce. Nebylo to nic fyzicky náročného, v tomto směru jsem problém neměl. Trápila mě ale jiná věc, a sice pohledy lidí a pocit ponížení. Všichni věděli, že zametat musím za trest a považovali mě div ne za vraha," říká osmatřicetiletý pan X.

10.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Veřejně prospěšné práce, úklid veřejných prostranství, starost o veřejnou zeleň. Podobné práce dnes mohou u nás vykonávat kromě lidí evidovaných na úřadech práce i jedinci, kteří jsou tímto způsobem potrestáni.

Ročně je v České republice k těmto pracím odsouzeno kolem třinácti tisíc lidí. V loňském roce bylo tímto způsobem potrestáno jedenáct procent všech trestných činů. Svůj trest však vykonává pouhá polovina takto odsouzených. Soud může uložit dospělému trest od padesáti do čtyř set hodin veřejně prospěšných prací.

Mladiství mohou dostat maximálně dvě stě hodin. Tento alternativní trest bývá ukládán za lehčí trestný čin, na který zákon stanoví trest odnětí svobody, jehož horní hranice nepřevyšuje pět let. Velice často pak lidi odsouzené k prospěšným pracím využívají obce .

Jednou z obcí, která možnost přijmout pracovníka na veřejně prospěšné práce v minulosti využila a stále využívá, jsou i Veliny na Holicku. „S lidmi, kteří k nám přicházejí za prací z úřadu práce, jsme nikdy neměli žádný problém. Tuto možnost využíváme hojně. Chce-li někdo, kdo hledá zaměstnání, v naší obce dočasně pracovat, rádi jej přijmeme, protože práce je u nás vždy dost,“ uvedla našemu Deníku místostarostka obce Jana Třasáková a dodala, že u těchto jedinců úřad práce proplácí zaměstnavateli, v tomto případě Obecnímu řadu ve Velinách, část nákladů na mzdu.


Nejdřív výběr


Problémy však měla obec v případě lidí, kteří byli z nějakého důvodu k veřejně prospěšným pracím odsouzeni. „Dostavilo se jich k nám v minulosti hned několik. Umožnili jsme jim trest si u nás odpracovat, ale v zásadě jsme měli smůlu. Až na jednoho odsouzence si trest u nás neodpracovali, chodili třeba dva, tři dny a pak již do práce nenastoupili. Stalo se nám i to, že někdo nenastoupil vůbec,“ pokračovala Jana Třasáková a dodala, že se obec ale ani po těchto zkušenostech možnosti získat levnou pracovní sílu nevzdává.„Vykonává-li někdo uvedené práce v rámci trestu, nestojí to obecní pokladnu ani korunu, ale obci to může přinést nějaký užitek. Zejména v létě, kdy je starost například se zelení, se tito lidé mohou hodit,“ řekla Třasáková.

Osloví-li někdo velinský obecní úřad se žádostí, že by si v obci chtěl odpykat pracovní trest, podrobí jej vedení obce podle místostarostky Jany Třasákové jakémusi výběru.

„Bude-li odsouzen třeba za autohavárii nebo dluhy, do kterých se dostal neúspěšným podnikáním, je pro nás přijatelnější než například člověk, jenž něco zcizil. Dále je pro nás přijatelnější člověk, kterého známe, nebo o něm něco málo víme, nebo známe někoho z jeho okolí, na něhož bychom se mohli v případě problémů obrátit o pomoc a podobně. Také je pro nás důležité, zda dotyčný nemá problémy s alkoholem nebo prací obecně, aby nám nenarušoval pracovní morálku ostatních řádných zaměstnanců,“ vyjmenovala priority Jana Třasáková, ale doplnila, že kdysi obec „narazila“ i v případě člověka, který nebyl Velinským neznámý.

„Když nás požádal o možnost odpracování trestu, sliboval hory doly, jak nám pomůže se zednickými pracemi a tak dále. Ale: skutek utek, po pár dnech se u nás už neukázal.“

K trestu odpracování dvě stě hodin veřejně prospěšných prací byl kdysi za svůj delikt odsouzen i dnes osmatřicetiletý pan X. Vyměřený trest si odpracoval celý a řádně v jedné blíže neurčené obci.

Měli mě skoro za vraha


„Chodil jsem zametat ulice, stříhal jsem keře, zaléval květiny, uklízel na hřbitově a dělal i další podřadné práce. Nebylo to nic fyzicky náročného, v tomto směru jsem problém neměl. Trápila mě ale jiná věc, a sice pohledy lidí a pocit ponížení. Všichni věděli, že zametat musím za trest a považovali mě div ne za vraha, i když jsem přesvědčen, že věděli, za co jsem trest dostal. Myslím si, že uvěznění je anonymní a člověk se necítí tolik jako vyvrhel, než když je lidem na očích,“ projevil své mínění pan X, který právě tuto svoji životní etapu považuje za nejtěžší životní zkušenost.

A jaké vlastně bývají veřejně prospěšné práce? Jedná se o práce převážně sezónního charakteru, zaměřené na úklid v obcích, údržbu zeleně a komunikací, stavební práce, údržbu sportovních zařízení v obci, zlepšení životního prostředí.

LUKÁŠ PEŠKA

Místo události:
10.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pak Na Špici.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice – Semestr studentům pardubické univerzity začíná 25. září, už teď však zahájili hon na ideální bydlení. Možností mají několik. Ti, kteří si potrpí na své soukromí, si pronajímají garsonky. Někteří studenti volí sdílené studentské byty, které je vyjdou levněji. Jiní se nebojí kolejí, kde jsou ve středu dění a oddávají se studentskému životu se vším všudy. 

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení