VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odsouzenému pomohl romský mentor

Pardubice – Robertu H. byl v jeho šestadvaceti letech uložen trest obecně prospěšných prací ve výměře sto hodin.

21.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Středisku Probační a mediační služby (PMS) České republiky bylo okresním soudem zasláno pověření k výkonu probačních činností ve věci Roberta H.
Robertovi H. byla střediskem PMS poslána pozvánka ke konzultaci. Následně mu byla odeslána druhá, a to doporučeně.

Odsouzený zmizel, aniž by dal vědět

Robert H. se však nedostavil a doporučená zásilka se vrátila zpět se sdělením, že se odstěhoval. Středisko PMS oznámilo tuto skutečnost soudu a požádalo o zjištění aktuální adresy.

Následně od soudu obdrželo sdělení, že spis bude postupovat jinému středisku PMS, neboť na základě policejní zprávy se odsouzený odstěhoval do vedlejšího okresu.

„Po uplynutí zhruba pěti měsíců kontaktoval naše středisko PMS opět vyšší soudní úředník s tím, že odsouzený se ve vedlejším okrese nezdržuje. Současně sdělil, že byl pan Robert odsouzen k třem měsícům výkonu trestu odnětí svobody nepodmíněně a soud tedy bude zvažovat i přeměnu trestu obecně prospěšných prací (OPP),“ řekl koordinátor projektu Romové pomáhají Romům Marek Demner.

Tento projekt se snaží rozšířit a zkvalitnit služby Mentor určené zástupcům romské menšiny, kteří se dostali do konfliktu se zákonem.
O spolupráci byl požádán romský mentor, který v několika dnech Roberta H. zkontaktoval. Zjistil, že se zdržuje na jiné adrese a osobně ho navštívil. Dozvěděl se, že Robert H. neumí dobře číst ani psát, svému odsouzení dobře nerozuměl a nevěděl, co má dál dělat.

Romský mentor mu proto vše vysvětlil, dovedl ho na středisko Probační a mediační služby, kde se dohodli na konkrétním místě výkonu trestu OPP.
Poté romský mentor klienta osobně doprovodil k poskytovateli práce a pomohl mu i při sepisování dohody o realizaci výkonu trestu.
Robert H. v domluveném termínu začal trest vykonávat a za jeden měsíc dokázal převážnou část trestu odpracovat.

Mentor sehrál nezastupitelnou roli

Následně byl vyzván k nástupu do výkonu trestu odnětí svobody (VTOS). Okresní soud byl informován o aktivním přístupu Roberta H. k trestu obecně prospěšných prací.

Po návratu z VTOS klient znovu kontaktoval romského mentora a ten mu u poskytovatele práce domluvil možnost pokračovat ve výkonu trestu OPP. Robert H. v několika dnech odpracoval zbytek trestu obecně prospěšných prací.

„Role romského mentora byla v tomto případě nezbytná. Klient je téměř negramotný, nemá důvěru ke společnosti, pohybuje se v podstatě pouze v romské komunitě. Bez účasti romského mentora by pan Robert trest obecně prospěšných prací nezačal vykonávat a byl by mu přeměněn na trest odnětí svobody,“ poznamenal Marek Demner.

Službu Mentor poskytuje vyškolený laik, který je spojený s romskou komunitou. Je prostředníkem mezi klientem a justicí.

(len, iko)

21.7.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hokejisté se zapojili do projektu Extraligová NEJ

Ilustrační foto

Opilec v cukrárně nebyl hlídce neznámou postavou

Tradiční sezemická pouť opět nabídne závody přes lávku

Sezemice – Sobota i neděle bude v Sezemicích patřit Tradiční sezemické pouti. V sobotu program odstartuje ve 20 hodin pouťovou zábavou, to v neděli bude v Sezemicích živo od rána.

Fotbalové Pardubice řeší zásah v obraně

Pardubice – Prohra, vítězství, prohra. Fotbalisté Pardubic zatím v novém ročníku FNL vyhráli jen v domácím utkání nad Frýdkem-Místkem. A na svůj stadion Pod Vinicí se vrací znovu v sobotu, kdy v tradičním dopoledním termínu hostí Ústí nad Labem. 

Na poli "vyrostlo" auto. Vrak si majitel odklidil

Chvaletice - Nepojízdný vrak v poli strážníci majiteli připomněli.

Národní házená: Opatovičtí měli pevnější nervy v penaltové loterii

Opatovice nad Labem – Obhájci prvenství budou za rok zase obhajovat prvenství. Tento jednoduchý rébus „vymysleli“ národ ní házenkáři z Opatovic. Na stadiónu v Humpolci, který nese název V podhradí uspořádala zdejší Jiskra 69. ročník dvoudenního turnaje s názvem O pohár Zálesí. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení